אמברגו הדלק האיראני על אפגניסטן היא תשובת טהרן להתקפת ה-Stuxnet והסנקציות

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי אמברגו דלק האיראני על אפגניסטן וההתקפות של הטאליבן על שיירות הדלק האמריקניות הוא רק צעד ראשון של איראן בתגובה על אמברגו הדלק האמריקני עליה, ועל הפרסומים בארה''ב כי התקפת ווירוס ה-Stuxnet על מתקני הגרעין האיראניים היא פעולה מודיעינית משותפת של ארצות הברית וישראל. צעדי תגובה איראניים נוספים נמצאים בדרך.
זה כבר למעלה משבועיים, מאז השבוע האחרון של דצמבר 2010, שאיראן הפסיקה כמעט כליל את משלוחי הדלק שלה לאפגניסטן. מאחר ואיראן מספקת 30 אחוז מתצרוכת הבנזין והדיזל לאפגניסטן, אמברגו איראני זה לא רק הביא לעלייה של 70 אחוז במחירי הדלק באפגניסטן, אלא מאלץ את הצבא האמריקני ואת כוחות נאט''ו באפגניסטן, לייבא כמויות דלק גדולות יותר עבור כוחותיהם. עד עתה קנו האמריקנים מממשלת קבול את הדלק האיראני עבור כוחותיהם.
בוושינגטון קיים חשש כבד כי חידוש ההתקפות בימים האחרונים של הטאליבן על שיירות הדלק האמריקנית בפקיסטן, מתואמות בין הדרגים האיראנים הבכירים ביותר ובין מפקדי הטאליבן. פרטים מלאים על כך נמסור בגיליון החדש של DNW העומד לצאת לאור ביום ו' 22.1. בשבת 15.1, חידש הטאליבן את התקפותיו של שיירות הדלק האמריקניות. ארבעה אנשים חמושים שהגיעו בשבת למקום חנייתה של שיירת דלק כזו ליד העיירה דארה מורד ג'מאלי Dera Murad Jamali בצפון-מזרח בלוצי'סטן, פתחו באש על המכליות והעלו באש 16 מהן. רק שתי מכליות שחנו בפינה צדדית והתוקפים לא שמו אליו אליהן לא נפגעו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המשך אמברגו הדלק האיראני על אפגניסטן, וחידוש ההתקפות של הטאליבן על שיירות הדלק האמריקניות בפקיסטן, יביא להאטה ניכרת במאמץ המלחמתי האמריקני באפגניסטן. נוסף לבעיית אספקת הדלק לכוחות האמריקנים, עומד עתה הפיקוד האמריקני באפגניסטן גם בפני הצורך לדאוג לאספקת דלק לאוכלוסיה האפגאנית, שכבר עתה בעיצומו של החורף העז מתקשה להשיג דלק לחימום, ואם היא כבר משיגה אותה היא איננה מסוגלת לשלם את המחירים הגבוהים הנדרשים עבורו. במספר ערים מרכזיות באפגניסטן, ביניהם קבול והרט, נערכו בימים האחרונים הפגנות סוערות נגד המחסור בדלק ומחיריו המאמירים.
ביום ד' 19.1, הודה שגריר איראן בקבול פאדה חוסיין מליקי Fada Hossein Maleki, כי איראן הטילה אמברגו דלק על הכוחות האמריקנים באפגניסטן. 'משלוחי הדלק האיראניים', אמר השגריר 'ממשיכים לזרום בצורה נורמאלית, אבל יכולים להיעצר אם (נגלה) שהם עושים את דרכם לכוחות נאט''ו'. ציטוט המקור: Iranian fuel shipments to Afghanistan are moving normally but could be halted if they make their way to NATO forces.
יום קודם לכן, ביום ג' 18.1, הודיעו ראשי קהילת העסקים האפגאניים, בלחצו של הנשיא חמיד קרזאי, ומפקדת הכוחות האמריקניים בקבול, כי הם מכריזים על חרם נגדי, וכל זמן שאיראן לא תחדש את משלוחי הדלק שלה, הם לא יבצעו קניות ועסקאות כלכליות עם טהרן. זהו כמובן צעד סמלי שלא ישנה את המצב במאומה. רוב הסחר האיראני עם אפגניסטן מבוצע באמצעות אנשי עסקים אפגאניים המתגוררים במחוזות המזרחיים של אפגניסטן הגובלים עם איראן, ועליהם אין לקבול, ובוודאי שלא לכוחות האמריקנים השפעה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות