אמ"ן: התרחבות החזית האיראנית מסוריה לעיראק. סכנת התלקחות בעזה. מוסקבה מגבירה את מעורבותה בזירה הפלסטינית

את הערכות אמ"ן לשנה הבאה, שהושמו על שולחן הדרגים המדיניים, כבר לפני שבועיים, כלומר בסוף חודש ינואר, צריך לחלק לשני חלקים: חלק אחד מה יתרחש בחודשיים שנשארו עד למועד הבחירות הכלליות ב-9 באפריל, והחלק שני מה יתרחש לאחר הבחירות ואיזה ממשלה תקום בירושלים לאחר הבחירות.
זו תהייה ממשלה שתצטרך לטפל בתוצאות של פרסום 'תכנית המאה'- שהיא תכנית השלום של ממשל הנשיא דונלד טראמפ לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
שום פוליטיקאי ישראלי איננו מזכיר זאת במערכת הבחירות שלו, ואינו מציג תכנית כיצד לטפל  בעומד להתרחש.

בחודשיים הבאים עד 9 באפריל, צפויים לנו האירועים הבאים, כל אחד לחוד וכולם ביחד:
1. התחממות חזית הדרום-באזור רצועת עזה.
תהליך זה כבר החל, כאשר מידי לילה בלילה, כבר מתבצעות התקפות על כוחות צה"ל הפרושים לאורך גדר המערכת. כמה מאות עד כאלף-אלפיים פלסטינים תוקפים מידי לילה את כוחות צה"ל ביידוי מטעני חבלה ורימוני יד.  קולות הפיצוצים הליליים בדרום נבלעים ברעשי מערכת הבחירות, והיחידים ששומעים אותם הם תושבי עוטף עזה, בעוד שהם אינם מגיעים לתשומת הלב של הציבוריות הישראלית.
ההודעה שפרסם, ביום ד' 23.2, חדר המלחמה המשותף של כל הארגונים הפלסטינים ברצועה לפיה הם לא יהיו מוכנים לספוג הרוגים נוספים, ו'כי המצב עומד בפני התפוצצות', מצביע על העומד להתרחש בקרוב מאוד.

2. התחממות חזית הצפון, בייחוד באזור רמת הגולן.
נוח ל'גדודי אל קודס' האיראנים ולחיזבאללה, לנסות ולבצע ירי טילים, כולל טילי נ"ט, בחזית הגולן שם יש להם הגנה מסוימת של הכוחות הרוסיים, שעצם נוכחותם בשטח מגבילה את תגובות צה"ל.

3. התחממות זירת הטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון, גם בגלל הבחירות המתקרבות, וגם בגלל שהשבוע קיבל הממסד הפלסטיני ברמאללה את תמיכתה של מוסקבה, שהתערבה לראשונה בצורה גלויה במתרחש בזירה הפלסטינית בצורת הוועידה לפיוס פלסטיני המתקיימת בימים אלה במוסקבה.
כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו יגיע ב-21 לפברואר למוסקבה, להיפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין, הוא ימצא שם אווירה וגישה רוסית חדשה כלפי הפלסטינים.
צריך לצפות שנושאי איראן וסוריה לא יהיו הנושאים היחידים בשיחות.
בעוד ממשל הנשיא טראמפ בוושינגטון דוחף להתחיל את התוכנית המדינית שלו ברצועת עזה, הנשיא פוטין מבסס את מדיניותו הפלסטינית על רמאללה.

פרטים מלאים על כך יביאו המקורות שלנו בגיליון החדש מס' 836 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, שייצא לאור ביום שישי 15.2. הקישו כאן לחתימה על השבועון היוצא בשפה האנגלית.
דו"ח אמ"ן מציין, כי חלים שינויים בנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.  בפרסומים השונים נאמר, כי איראן מרחיקה את כוחותיה מגבולות ישראל, והיא מרכזת אותם עתה יותר בצפון ומזרח סוריה.
מבחינה צבאית-אסטרטגית מדובר בהתפתחות מדאיגה מבחינת ישראל. 
זה לא שאיראן נסוגה מפני לחץ ההתקפות האוויריות ובטילים הישראליים על מפקדותיה ובסיסיה, כפי שנתניהו מציג זאת, אלא מדובר על היערכות איראנית חדשה לאור הנסיגה הצפויה של הכוחות האמריקנים מסוריה.

מבחינת ישראל וצה"ל התרכזות הנוכחות הצבאית האיראנית בצפון ומזרח סוריה, פירושה העמקת החזית האיראנית בסוריה, והסתמכותה על כוחן של המליציות השיעיות העיראקיות, אשר משמרות המהפכה האיראנים החלו לצייד אותן בחודשים האחרונים בטילי קרקע-קרקע בליסטיים לטווחים קצרים ובינוניים. 
במלים אחרות, חזית הצפון איננה מתרחקת, היא מתרחבת לכיוון מערב ומרכז עיראק, כאשר נוסף על הטילים של חיזבאללה, החמאס, הג'יאהד האיסלמי, אנו נמצאים גם תחת האיום של הטילים העיראקים.  


Print Friendly, PDF & Email