אמ"ן: לאיראן יש יכולת לפגוע במטרות בישראל מתוך שטחה. המלחמה הבאה תהייה מלחמת טילים לטווח ארוך

ראש חטיבת מחקר באמ''ן תת-אלוף איתי ברון אמר ביום ה' 17.11, כי לאיראן יש עתה יכולות לפגוע במטרות בישראל מתוך שטחה.  כלומר, איראן איננה תלויה יותר בסוריה, חיזבאללה, החמס והג'יהאד האיסלמי, כדי לפגוע בישראל, והיא יכולה לשגר טילים ארוכי טווח כאשר המשגרים שלה הם מחוץ לטווחים של חיל האוויר הישראלי. כל סיבוב מלחמה עם איראן יהפוך להיות מלחמת טילים ארוכי טווח ישראלית-איראנית. 
שר הביטחון אהוד ברק אמר ביום ד' 16.11, בראיון בניו יורק בתוכנית הראיונות המפורסמת של של ציארלי רוז Charlie Rose, כי הניסויים שמבצעים האיראנים אינם על בסיס ניוטרונים, אלא על בסיס של פיצוצים סימולטניים על מתכות כבדות, ועוד פעילויות שונות שאי אפשר להסבירן.' ציטוט המקור: None of these series of experiments that they were sought was a neutron source. it’s always simultaneously explosions on heavy metals and certain other activities cannot be explained.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פירוש הדברים הוא שבניסויים האיראניים בפיצוץ חומרי נפץ גרעינים אף פעם לא היו סימנים כי האיראנים מנסים לפתח פצצות ניוטרון, שהן נשק גרעיני טקטי, אלא שהניסויים שלהם היו בתחום חומרי נפץ על בסיס אורניום ופלוטוניום. כלומר מדובר בפצצות גרעין גדולות, ולא בראשי חץ קטנים-טקטיים.
כמו כן פירוש הדברים הוא, כי איראן מפתחת פצצות גרעין הגורמות למאות אלפי אבידות, במקום נשק גרעיני טקטי שגורם לנזקים חומריים גדולים ולאבידות מועטות.
שר הביטחון ברק האשים גם את ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, הקודם, ומי שהיום מועמד בבחירות לנשיאות מצרים ד''ר מוחמד אל ברדעי באי אמירת אמת he never told the truth, לגבי המתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית. ברק שיבח את ראש הוועדה הנוכחי יוקו אמאנו על שאזר אומץ לומר את האמת לגבי מה שפקחי הסוכנות מצאו באמת בתוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית. ציטוט המקור: And now came Amano and he decided just to tell blankly what his experts found.
ברק גם העריך, כי אם שליט לוב מועמר קדאפי לא היה מוותר על הנשק הגרעיני ב-2003, ומגיע לייצור פצצה גרעינית, לא נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, לא ראש ממשלת איטליה לשעבר ברלוסקוני, ולא ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, היו מורים ב-2011 לתקוף את לוב. לברק הייתה אותה הערכה לגבי פלישת שליט עיראק לשעבר סדאם חוסיין לכווית ב-1990. לדעתו אם סדאם חוסיין היה מכריז כי יש בידו כמה פצצות גרעיניות פרימיטיביות few crude nuclear devices, אי אפשר היה לעקור אותו מכווית, כפי שקואליציה בינלאומית בראשותה של ארצות הברית ביצעה במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991.
בראיון הזהיר ברק, כי אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, ייפתח במזרח התיכון של היום מרוץ גרעיני, בו גם ממשלה עתידית במצרים תפעל להשגת נשק גרעיני probably even future government in Egypt, וכי במרוץ כזה קיימת אפשרות כי הנשק הגרעיני יגיע לידי משטרים לא אחראיים, כאלה שבראשם יעמדו האחים המוסלמיים. ציטוט המקור:…new round of nuclear arms race under much less responsible hands, probably in governments headed by a Muslim Brotherhood in some places.
אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, אמר ברק למראיין, אתה תוכל למצוא את עצמך מתעורר בבוקר אחד ושומע כי האיראנים כבשו את בחריין, או את קטאר, ואם זה יקרה מי בעולם יבוא לשחרר אותן?
ברק סירב להשיב לשאלות האם אפשר להשמיד טוטאלית את התוכנית הגרעינית האיראנית, או האם התקפה צבאית על איראן תביא רק למרווח זמן של כשלוש שנים שלאחריהן האיראנים יוכלו לשקם את התוכנית הגרעינית שלהם, כפי ששר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה אמר לאחרונה. ברק גם סירב לענות לשאלות מה יתרחש במזרח התיכון יום אחד, או יומיים, לאחר שתונחת מכה צבאית על התוכנית הגרעינית האיראנית.
ברק ציין, כי הוא איננו אופטימי שהעולם יתגייס כולו כדי לעצור את הפצצה הגרעינית האיראנית.
בינתיים, נמסר ביום ה' 17.11, כי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA נכשלה לקבל החלטה בעלת משמעות לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית, לאחר שהמעצמות הסכימו לאמץ נוסח לפיו לא נקבע תאריך מתי על איראן להשיב על הדו''ח על התוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית. תיקדבקה: המדובר בהישג מדיני חשוב איראני, ההופך את הדו''ח ואת כל המהלך של ה-IAEA לחסר השפעה כל שהיא על המשך הפיתוח של הנשק הגרעיני האיראני. במילים אחרות, המהלך של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושל שר הביטחון אהוד ברק, לגייס את הקהילה הבינלאומית כדי לעצור את התוכנית הצבאית האיראנית, נכשל כבר בשלב הראשון שלו. עתה, גם אין סיכוי כי יוטלו על איראן סנקציות חמורות.
ברק שיבח  בראיון בניו יורק, במילים חמות את המחויבות של ממשל הנשיא אובמה לביטחונה של מדינת ישראל, ואמר כי ההתחייבות ממשל זה היא הרבה יותר חדה וברורה מאשר היו ההתחייבויות שנתנו ממשלים אחרים. ציטוט המקור: under this Administration we went even further into a clear, deep, deep commitment to the security of Israel and beyond. ברק גם שיבח את מדיניותו של הממשל לפעול כנגד מטרות טרור, כמו אוסמה בין לאדן.
ביום ד'  16.11 דיווחו המקורות של תיקדבקה:
ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסר ביום ד'  16.11 אחה''צ באמצעותו של השר מיכאל איתן הודעה קצרה בכנסת, בה הודיע כי כל האופציות בנושא הגרעיני האיראני 'מונחות על השולחן', וכי 'ראש הממשלה וכל הגופים המוסמכים לכך פועלים לעצור את התחמשותה של איראן בנשק גרעיני'.
'המאמצים נמשכים עתה', אמר ראש הממשלה, 'ואנו נעשה כל דבר אפשרי לצרף למאמץ נגד איראן מדינות בקהילה הבינלאומית'. 'הסכנה של הגרעין האיראני, היא לא רק למדינת ישראל, אלא לשלום העולם כולו'. סיים ראש הממשלה את הודעתו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם הראשונה בה מציין ראש ממשלה ישראלי בהודעה לכנסת, בהשתמשו בהדגשה בלשון הווה, כי עתה, תוך כדי מסירת הדברים, נעשים מאמצים לעצור את הגרעין האיראני וכי 'כל הגופים המוסמכים' , כלומר צה''ל ושירותי המודיעין פועלים עתה לעצירתו.  זו גם הפעם הראשונה שראש הממשלה לא הזכיר אפילו במילה אחת את הסנקציות. במילים אחרות נתניהו מדבר רק על פעולות צבאיות ומודיעיניות.
כמו כן ראוי לציין, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את אחד משריו לקרוא את ההודעה לכנסת, והוא עצמו נמנע מלהופיע בדיון שהכנסת קיימה ביום ד' על אפשרויות התקיפה באיראן. כמו כן נמנע נתניהו מלשלוח את שר הביטחון אהוד ברק לקרוא, או למסור הודעה חשובה כזו בשמו.
מבחינה בינלאומית, הודעת ראש הממשלה נתניהו מהווה שלב אחד בלבד, לפני שישראל תודיע רשמית כי ביצעה פעולה זו או אחרת מול מתקני הגרעין האיראניים.
עצם העובדה כי ראש הממשלה משתמש בלשון הווה לגבי הפעולות הישראליות לעצירת הגרעין האיראני, ייצרו הודעה רשמית ישראלית כי צה''ל ושירותי המודיעין הישראליים פועלים כבר עתה מול איראן במטרה לעצור את התחמשותה הגרעינית, כלומר ישראל פועלת כבר עתה מול מטרות גרעיניות איראניות.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי עתה זו רק שאלה של זמן עד שטהרן תגיב על הודעת ראש הממשלה.
כמה שעות לפני הודעת נתניהו, אמר מפקד הכוחות המזוינים של איראן גנרל פירוז-עבדאי Gen. Hassan Firouz-Abadi, כי ה'זעקות' של ישראל על פיתוח הגרעין באיראן מצביעות על בהלה ופחד. אולם כל הניסיונות של המשטר הציוני לא יוכלו להציל אותה מגורלה המר, כלומר מהנשק הגרעיני האיראני. גנרל פירוז-עבדאי גם הכחיש בתוקף, כי הפיצוץ בבסיס משמרות המהפכה האיראנים ממערב לטהרן בשבת 12.10, בו נספתה כל צמרת קציני משמרות המהפכה העוסקים בפיתוח טילים היה מעשה חבלה ישראלי, וכי המדובר בתאונה. הגנרל האיראני הדגיש כי ההתפוצצות ארעה 'בזמן ביצוע מחקר על מערכת שנשק שיכלה לפגוע בישראל'. ציטוט המקור: during research on weapons that could strike Israel.
המקורות שלנו מציינים, כי אם מחברים את דברי ראש הממשלה נתניהו, עם דבריו של מפקד הכוחות המזוינים האיראניים, אפשר לקבל את הרושם כי דבריו של נתניהו מכוונ ים לסתור את דבריו של המפקד האיראני, וכי הפיצוץ בשבת בטהרן היה חלק המאמצים הנמשכים של ישראל למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות