אמריקני אחד הרוג ו-4 פצועים בהפגזה כבדה של מליציות שיעיות פרו-איראניות על בסיס K-1 ליד קירקוק. צבא ארה"ב נערך לתגובה

בהפגזת הטילים הכבדה ביותר עד כה, בשנתיים האחרונות, על מטרה צבאית אמריקנית בעיראק שוגרו, ביום ו' 27.12 בלילה, לפחות 30 טילים לעבר הבסיס האמריקני K-1 ליד קירקוק שבצפון עיראק.
אזרח אמריקני שעבד בשרות הצבא נהרג ועוד 4 חיילים אמריקנים נפצעו. בין 11 ל-14 טילים התפוצצו בתוך הבסיס. שאר  הטילים התפוצצו מסביב למחנה.

הטילים נורו מתוך משגרים שהוצבו על משאיות מסביב לבסיס, כאשר מפעיליהם משאירים אותם ונמלטים בכלי רכב אחרים שהמתינו להם.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מבדיקת המשגרים ורסיסי הטילים ששוגרו עולה, כי מדובר בטילים איראניים הנמצאים בידי המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות.
באזור מצויים כוחות גדולים של מיליציית 'כוחות הגיוס העממי'  The Popular Mobilization Forces-PMU, תחת פיקודו של אבו מהדי אל-מוהנדיס Abu Mahdi al-Muhandis, הכפוף לגנרל האיראני קאסם סוליימני.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי ההפגזה הזאת היא תגובה איראנית על התקיפות האוויריות האמריקניות על ריכוזי המליציות השיעיות העיראקיות באזורי אבו קאמאל Abu Kamal ודיר א-זור Deir A-Zor במזרח סוריה.
הפצצות אמריקניות אלה נמשכות כבר למעלה מחודש ימים מאז אמצע נובמבר, כאשר גם חיל האוויר האמריקני וגם חיל האוויר הישראלי תוקפים את מערכי הכוחות הפרו-האיראנים.
חיל האוויר האמריקני תוקף את הריכוזים הנמצאים ליד דיר א-זור, ואילו חיל האוויר הישראלי תוקף את הריכוזים הנמצאים באזור אבו קאמאל ובאזורים שבין אבו קאמאל ותדמור Palmyra.
כבר באמצע החודש, ב-13 לדצמבר, הזהיר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו את איראן ואת מפקדי המיליציות השיעיות העיראקיות, כי 'כל התקפה  על ידי איראן או שלוחותיה שתפגע באמריקנים, או בבעלי בירתם והאינטרסים שלהם תענה בתגובה אמריקנית מוחצת'. Any attack by Iran or its proxies that harm Americans, our allies, or our interests will be answered with a decisive U.S. response.
אזהרה אמריקנית זו הושמעה לאחר למעלה מ-10 תקיפות בטילים או פגזי מרגמות שבוצעו על בסיסים אמריקנים בעיראק ועל אזור שגרירות ארצות הברית בבגדאד.
ב-16 לדצמבר חזר שר ההגנה האמריקני מארק אספר על אזהרה זו כאשר דיבר בטלפון עם ראש ממשלת עיראק המתפטר עבדול אל-מהדי.  מלכתחילה היה ברור בוושינגטון כי ממשלת עיראק המשותקת, בגלל המהומות ותוהו ובוהו השוררים בבגדאד, איננה יכולה לעשות דבר מול ההתקפות האלה.

בשבת 28.12 לפנות בוקר, התקיימו בוושינגטון התייעצויות קדחתניות כיצד, באיזו דרך ומתי על ארצות הברית להגיב על התקיפה האיראנית ב-k-1.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד איראן מגיבה על ההתקפות האוויר האמריקניות על מטרות שלה ושל בעלי בריתה בסוריה, היא נמנעת עדיין מלהגיב על התקיפות האוויריות הישראליות.     


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות