אניית הסוחר-מודיעין האיראנית 'סאביז' the Saviz, היא שתכננה וכיוונה את ירי הטילים ההוטיים על מכליות הנפט הסעודיות בים האדום

מיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה:  ההתקפה של ההוטים בתימן, על מכלית הענק הסעודית 'ארסן' Arsan, ביום רביעי 25.7, תוכננה והכוונה על ידי אניית המשא שהיא למעשה אניית מודיעין של הצי האיראני 'סאביז'  the Saviz.
על פניה 'סאביז' היא אניית משא בינונית בנפח של כ-16,660 טון הנושאת את דגל איראן. אולם בבטן האנייה ובמספר מועט של מכולות הנמצאים על סיפוניה, הצי והמודיעין האיראניים היתקנו מערכות עיקוב ומודיעין מתקדמות, העוקבות אחר התנועה הימית של אניות מלחמה ומכליות נפט וגז בים האדום. מקורות צי מערביים ומזרח תיכוניים מוסרים כי 'סאביז' נמצאת רוב הזמן בתנועה באזורים הדרומיים של הים האדום, כאשר היא משייטת בין בסיס האם שלה, הנמצא באיי דאלאק  Dahlak archipelago באריתריה, ובין מצרי באב אל מאנדב.
מקורות מודיעין של סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE העוקבים אחר המתרחש לאורך החוף התימני של הים האדום, קלטו זמן קצר לפני ההתקפה על המכלית הסעודית תשדורות שהועברו מה'סאביז' לבסיסי חוף הוטיים שכללו מידע מדויק על תנועותיה של המכלית 'ארסן' וציון לוחות הזמנים והנקודות בהם היא תעבור מול החוף התימני, ומתי היא תמצא בטווח הטילים של ההוטים.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי מניחים, כי ההוטים שיגרו לעבר 'ארסן' ומאוחר יותר גם לעבר מכלית נפט סעודית שנייה, טילים איראניים נגד אניות מהדגם C-801 or C-802. רק אחד הטילים פגע ישירות בירכתיים של המכלית ארסן, קרוב מאוד לקו המים, אבל מאחר שראש הנפץ שלו התפוצץ רק בחלקו הפגיעה גרמה להיווצרות חור שטחי בקוטר של שני מטר על שלושה מטר, מבלי שהטיל חדר אל תוך המכלית עצמה. מאחר והמכלית נשאה מטען של 2 מיליון חביות נפט, התפוצצות של טיל כזה בתוך המכלית יכול היה לגרום לאחד האסונות האקולוגיים הגדולים ביותר שהתרחשו אי פעם כתוצאה מהתפוצצות של מכלית נפט. יתר הטילים שההוטים שיגרו התפוצצו במים.
יום לאחר ההתקפה, ביום ה' 26.7, אמר מפקד גדודי 'אל קודס'  וחזיתות איראן במזרח התיכון, הגנרל קסאם סוליימני, 'כי הים האדום   שהיה (פעם) בטוח איננו אזור בטוח יותר בגלל הנוכחות אמריקניות וסעודיות'. The Red Sea which was secure is no longer secure with the American presence.
סוליימני האשים את וושינגטון ואת ריאד, כי הן יצרו את 'המצב הלא בטוח הזה בים האדום,'  unsafe situation in the Red Sea.
בתגובה להתקפה, הודיעה סעודיה, ביום ה', כי היא מפסיקה בינתיים את ייצוא הנפט שלה דרך מצרי באב אל-מאנדאב, עד אשר ישררו באזור תנאי ביטחון מתאימים למכליות נפט וגז.  ההודעה הסעודית הביא לעלייה מידית של 1 אחוז במחירי הנפט בשווקים הבינלאומיים.  
במצרי באב אל-מאנדב, שרוחבם הוא בסך הכול 20 ק"מ ( 12 מייל), ובים האדום עוברים בין 4.5 ל-5 מיליון חביות נפט ביום, בדרך לתעלת סואץ ומשם לאירופה ולאסיה.
ההתקפה ביום חמישי הייתה ההתקפה השמינית במספר בשנתיים האחרונות, מאז אוקטובר 2016, על אניות מלחמה אמריקנית, סעודיות ושל ה-UAE, ועל מכליות נפט.
בשנתיים אלה ההוטים הפעילו מערכות נשק וטקטיקות התקפה שמדריכים של משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה הכשירו אותם בהם. בין השאר הופעלו: טילים נגד אניות, סירות נפץ מהירות, סירות מהירות ועליהן מותקנים משגרי רקטות אר.פי.ג'י. RPG, מל"ט, ופיזור מוקשים ימיים.
ההתקפה ביום ה' הייתה שונה בכך מיתר ההתקפות, משום שהאיראנים היו מעורבים בה בפעם הראשונה בצורה פעילה. במשך  כל השנתיים האלה ארצות הברית הגיבה רק פעם אחת על התקפות אלה, כאשר תקפה, לפי הוראה של הנשיא אובמה, סוללות טילים נגד אניות שהוצבו על החוף התימני, כאשר אלה תקפו בטילים אניית מלחמה אמריקנית 'מאסון'  USS Mason ב-9 באוקטובר 2016.
ביום שישי 27.7, אמרו מקורות בוושינגטון, כי ארצות הברית שוקלת אפשרויות שונות של תקיפת מטרות בתימן בעקבות ההתקפה על המכליות הסעודיות. אולם לא עבר זמן רב עד שמקורות אמריקנים מיהרו לומר שאם אכן יוחלט על פעולת תגובה היא לא תבוצע על ידי כוחות אמריקנים, אלא על ידי בני בריתה של ארצות הברית באזור-סעודיה ואיחוד הנסיכויות הערביות UAE.
במילים אחרות, אניית הסוחר-מודיעין של הצי האיראני 'סאביז'  the Saviz, תמשיך לתכנן ולכוון את ההתקפות על מטרות בים האדום, מבלי שהיא עצמה תותקף.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “אניית הסוחר-מודיעין האיראנית 'סאביז' the Saviz, היא שתכננה וכיוונה את ירי הטילים ההוטיים על מכליות הנפט הסעודיות בים האדום

 • יול 28, 2018 @ 19:58 at 19:58
  Permalink

  אמריקאים זה נמר של נייר וכל מי שבוטח באמריקאים צפוי לו ים של דמעות!!!
  אמריקאים הם רק מאיימים נגד איראן ובימים אחרונים גם נגד טורקיה אבל בסופו של דבר כולם יודעים את היכולות של אמריקאים ומצפצפים להם!!!
  הכורדים הבינו ולמדו את זה על בשרם החי ושילמו מחיר דמים כבד ועכשיו הם עוברים לצד אסד הסורי וכמובן לצד האיראנים!!!!
  אני כותב את זה כי נתניהו חי באשליות שאמריקאים יעזרו לנו ביום צרה אבל הם יהיו הראשונים שיתנו לנו בעיטה בראש!!!!

 • יול 29, 2018 @ 7:47 at 7:47
  Permalink

  טראמפ, כמו ביבי, לא מגיב כמו שצריך, וזה לא טוב.

 • יול 29, 2018 @ 10:00 at 10:00
  Permalink

  נו מה הבעיה להעביר דרך ירדן לישראל וקו קצ"א לאשדוד ומכאן לים התיכון…

 • יול 29, 2018 @ 11:30 at 11:30
  Permalink

  מטרה נייחת

 • יול 29, 2018 @ 19:14 at 19:14
  Permalink

  רשמנו לפנינו,
  תודה

 • יול 31, 2018 @ 22:56 at 22:56
  Permalink

  צהל צבא של קוסיות. לא מסוגל לטפל בעפיפונים. כי מתעסק בהומניות.
  כל הנחשים מסביב רואים ומתכננים את צעדיהם בהתאם

  • אוג 1, 2018 @ 17:23 at 17:23
   Permalink

   כוסיות,לפחות תגיב ללא שגיאות כתיב את דברי ההבל שלך.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות