אנקרה מאפשרת למורדים, כולל אל קעידה, להשתמש בשטחה כדי לתקוף בלטקיה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בימים האחרונים גוברת המעורבות הצבאית של טורקיה במלחמה בסוריה. לפי המידע המצוי בידינו, מאפשר עתה צבא טורקיה, בפעם הראשונה בכל 4 שנות המלחמה בסוריה, לכוחות מורדים, כולל של חזית אל-נוסרה המשתייכת לאל קעידה, להעביר כוחות בתוך שטח טורקיה בדרכם לתקוף מטרות בצפון-מערב סוריה ליד מעוזי משפחת אסד בלטקיה.
יתרה מזאת, בעת מעבר היחידות בתוך שטח סוריה, הן מקבלות מבסיסים לוגיסטיים ניידים שצבא טורקיה פרס לאורך צירי התנועה שלהם, תחמושת, דלק, מזון, טיפול טכני ברכבים נושאי מערכות נשק, וטיפול רפואי. נוסף לכך פרסו צבא וחיל האוויר הטורקיים מטריה אווירית מעל צירי התנועה של המורדים, וגורמי מודיעין טורקיים מספקים להם מידע על התנועות וכוונות הצבא הסורי באזור. 
זו היא הסיבה לקרב האווירי שהתחולל ביום א' 23.3, בין מטוסי קרב טורקיים, ומטוסי קרב סוריים שניסו לחדור לשטח טורקיה ולתקוף את צירי התנועה של המורדים. בקרב זה הפילו המטוסים הטורקיים מטוס קרב סורי אחד.  שני הצדדים הטילו איפול על הקרב ועל סיבותיו.
המקורות שלנו מוסרים, כי כוחות המורדים להם הצבא הטורקי  מגיש עזרה פעילה במלחמה מורכבים משני אלמנטים: 'החזית המהפכנית הסורית' The Syria Revolutionaries Front.  על חזית זו מפקד ג'מאל מערוף Jamal Maarouf, העומד בראש 'בריגאדת הקדושים הסורית'  Syria Martyrs Brigade. בכוח זה משתתפים אלמנטים לשעבר של 'צבא סוריה החופשית' ה-FSA שהתפרק, וכוחות של 'החזית המוסלמית'  Islamic Front, שהופעלו עד לפני קצר על ידי אלמנטים של המודיעין הסעודי.
אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בתוך כוחות אלה המונים כ-4,000 לוחמים, ישנם גם כמה אלמנטים של ארגון אל-נוסרה, המשתייך לאל קעידה.
עקב התמיכה הצבאית, המודיעינית והלוגיסטית הטורקית, הצליחו כוחות אלה לפרוץ לעצמם מסדרון צר מאוד בצפון-מערב סוריה. מסדרון זה מתחיל בהר אל זוואיה Jabal al-Zawiya, באזור אידליב, ומגיע ממזרח למערב עד לחוף הים התיכון, כשהוא מנתק את הקשר הישיר בצפון-מערב המדינה בין סוריה לטורקיה.
זו פעם ראשונה במלחמה שהמורדים מצליחים ליצור לעצם מסדרון אסטרטגי כזה, בו יש להם שליטה מוחלטת.  בדרך להקמת המסדרון כבשו המורדים את העיירות קאסאב, חירבאת וסמארה, Kasab, Khirbet and Samra, כולן נמצאות צפונית-מערבית ללטקיה.
צבא סוריה מפעיל כוחות אוויר, שריון, וארטילריה כבדה, במטרה שלא לאפשר למורדים להתבסס בעיירות אלה, ובעיקר כדי להחזיר לידי צבא אסד את השליטה על אזורי הגבול הסורי-טורקי, שנפלו לידי המורדים. עיקר הקרבות התנהלו בשבת 29.3, מסביב לעיירה קאסאב Kasab.
השאלה המרכזית לגבי הקרב הזה, מחולקת לשניים:
1. כמה זמן יוכל כוח זה של המורדים להחזיק מעמד מול הכוחות הגדולים הסוריים התוקפים אותו?
2. אם תישקף סכנה ממשית, כי המורדים יאבדו את השליטה על המסדרון הצר הזה, האם צבא וחיל האוויר הטורקי יבואו לעזרתם. אם התשובה לשאלה זו היא כן! הרי המשמעות שלה תהייה כניסה ראשונה במלחמה של כוחות טורקיים לתוך שטח סוריה.
אם כוחות אלה יכנסו לסוריה, דבר לו המטכ''ל הטורקי מתנגד בניגוד לדעתו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן  התומך בו, תהייה זו הפעם הראשונה במלחמה שצבא  המשתייך למדינה החברה בנאט''ו יפעל בתוך שטח טורקיה.
זו היא הסיבה האמתית, ולא הבחירות המוניציפאליות שתתקיימנה השבוע בטורקיה, מדוע ממשלת טורקיה, הודיעה ביום ו' 28.3, כי היא חוסמת את אתר סרטי הווידיאו 'יוטיוב' YouTube.
באתר מופיע סרט ווידיאו בו נראים שר החוץ הטורקי אחמאט דווטולו, ראש שירותי המודיעין הטורקיים ה-MIT, חאקן פידאן, הדנים ביניהם כיצד ליצור רקע מתאים להתקפה של צבא טורקיה על סוריה.  בסרט נשמע קולו של חאקן פידאן, המציע הנחתת מכת טילים שתקדים את הפלישה הטורקית לסוריה. ראש המשלה ארדואן, וראשי שירותי המודיעין הטורקיים בטוחים, כי  סרט הווידיאו הודלף בכוונה, על ידי גורמים בצבא הטורקי המתנגדים להעמקת המעורבות הצבאית הטורקית בסוריה.    
המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה, מוסרים כי בשבת 29.3, הגיעה לאנקרה בבהילות משלח צבאית איראנית. האיראנים מנסים לשכנע-כולל בדרך של איומים בהפסקת הזרמת נפט לטורקיה, את הטורקים למנוע התפתחות צבאית כזו. הדיונים האיראנים-טורקיים נמשכים.
 
 

Print Friendly, PDF & Email