אנשי ביטחון מרכזיים בארה"ב מאמינים שתוך שלושה חודשים איראן יכולה לייצר פצצה גרעינית אחת. כמה מהם סבורים שהיא כבר עשתה זאת

כמה אנשי ביטחון ומודיעין בכירים אמריקנים פרסמו, ביום ב' 5.4,  ב'ניישנל רוויו'  National Review הערכה, לפי לאיראן יש כבר פצצה אחת, או כמה פצצות גרעיניות.
בין האישים החתומים על המאמר נמצאים: ראש סוכנות הביון המרכזית לשעבר של ארצות הברית ג'יימס וולסי James Woolsey, וויליאם גראהם William R. Graham, מי שהיה יועצו לנושאי מדע של הנשיא רייגן, וראש נאס"א NASA סוכנות החלל האמריקנית, השגריר הנרי קופר, Amb. Henry F. Cooper   מי שהיה ראש הצוות האמריקני  למו"מ על נושאי פירוק נשק וחלל עם הרוסים, ופיטר ווינסט פריי Peter Vincent Pry, מי שעמד בראש כוח המשימה האמריקני לשיתוק באמצעות שינויים בשדות מגנטיים  EMP Task Force.
אנשי הביטחון והמודיעין אומרים, כי כבר לפני חמש שנים ב-2016 הם הזהירו כי איראן מייצרת חלקים של נשק גרעיני כמו: כבלים של מחוללי התפוצצות ומחוללי נויטרונים-פיצוץ גרעיני, עורכת ניסויים בפיצוץ של חומרי נפץ גרעיניים, חומרי פיצוץ גרעיניים ( מסוג אורניום U-238 ), ועובדת על פיתוח ראש חץ גרעיניים שיורכבו על טילים בליסטיים מסוג שיאהב 3.
Iran was manufacturing nuclear weapon components, like bridge-wire detonators and neutron initiators, performing non-fissile explosive experiments of an implosion nuclear device, and working on the design of a nuclear warhead for the Shahab-III missile.
הכותבים אומרים, כי כאשר ארצות הברית הייתה במצב כזה כאשר פתחה את הנשק הגרעיני שלה, לקח לה כמה חודשים בלבד להרכיב את הפצצה הגרעינית.
במשך שנים איראן לא עברה את נקודת האל חזור בפיתוח נשק גרעיני ולא בנתה אותו. אולם החודש,  מדענים בלתי תלויים במכון למדע וביטחון בינלאומי בוושינגטון Institute for Science and International Security, הגיעו למסקנה כי האיראנים כבר חצו את הנקודה  שלאחריה הם יכולים לייצר נשק גרעיני, ועכשיו הם נמצאים בנקודה שתוך שלושה חודשים הם יכולים לייצר פצצה גרעינית אחת ובעוד חמישה חודשים הם יכולים לייצר פצצה גרעינית שנייה. במילים אחרות, איראן יכולה כל חודשיים לייצר פצצה גרעינית אחת- 6 פצצות גרעין בשנה. Iran had a break-out time of as short as three months for its first nuclear weapon and five months for a second.
לטענת אנשי הביטחון והמודיעין, זה שקהילת המודיעין האמריקנית עדיין לא הגיע למסקנה אליה הגיעו כבר המדענים איננה צריכה להפתיע איש. כדאי לזכור כי קהילת המודיעין האמריקנית לא גילתה ולא העריבה נכון את היקף התוכניות הגרעיניות של לוב, (בתקופת מועמר קאדפי), הודו, פקיסטן וצפון קוריאה.
כדי לייצר פצצה גרעינית, מסוג הפצצות הגרעיניות האמריקניות שהחריבו במלחמת העולם השנייה את הירושימה ונגאסקי, איראן זקוקה ללא יותר מ-5 עד 10 ק"ג של אורניום 235 מעושר לדרגה של 90 אחוז, או פלוטוניום 239.  מומחי הביטחון והמודיעין האמריקנים קובעים שאפשר לייצר פצצות כאלה גם כאשר האורניום 235, או הפלוטוניום 239 מעושרים רק לדרגה של 50 אחוז. Iran needs five to ten kilograms of highly enriched (over 90 percent) uranium-235 or plutonium-239 to make an atomic weapon, as with the first crudely designed A-bombs that destroyed Hiroshima and Nagasaki. But a good design requires only one to two kilograms. Crude A-bombs can be designed with uranium-235 or plutonium-239 enriched to only 50 percent.
אין סיבה שאיראן שמודיעה כי היא מעשירה אורניום לדרגה 20 אחוז, שהיא לא מעשירה גם לדרגה של 50 אחוז, קובעים המומחים.
שיתוף הפעולה של איראן עם צפון קוריאה, והעובדה כי בכל הניסויים הגרעיניים הצפון קוריאניים היו נוכחים מדעני גרעין איראניים, לא משאירה, לדעת הכותבים, מקום לספק כי לאיראן יש כבר נשק גרעיני משל עצמה.
אם אכן זהו המצב מדוע טהרן איננה מודיעה על הימצאותו של נשק גרעיני בידה ועל הפיכתה למעצמה גרעינית.
אנשי הביטחון והמודיעין האמריקנים מעריכים כי לכך יש לפחות 3 סיבות עיקריות:
1. המצב בו איראן איננה מכריזה על הנשק הגרעיני שלה מאפשר לה לנהל מערכות איומים/סחיטה  לפיהם אם לא ימלאו את תנאיה היא תהפוך למעצמה גרעינית.
2. איראן משתמשת בהסכמים הגרעיניים שהיא חותמת עליהם, כמו הסכם ה- JCPOA מ-2015, כמכשיר עיקרי לגיוס כספים לכלכלה האיראנית. הסכם ה-JCPOA הכניס לקופה האיראנית 150 מיליארד דולר. גם השנה, ממשל הנשיא ביידן מציע לשלם לאיראן מיליארד או יותר דולרים רק באם היא תחזור לשולחן הדיוניים וזו רק מקדמה.
3. איראן 'מרוויחה זמן' בו היא משתמשת להגדלת המאגר הגרעיני שלה. כלומר, איראן תכריז שהיא מעצמה גרעינית רק כאשר יהיו בידיה כמה עשרות של ראשי חץ גרעיניים.
הכותבים קובעים, כי במצב שכזה אין הגיון במדיניות של ממשל הנשיא ביידן החותרת לחזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין ה- JCPOA משנת 2015, אפילו אם תהייה נוסחה משופרת. על הממשל לדעתם, להתייחס לאיראן ככזו שיש לה כבר נשק גרעיני.
התעלמות מעובדה זו מצד הממשל היא גרועה יותר מכל הסכם חדש באם יושג. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות