אסד בטלפון לקרמלין: תוך חודשיים אחסל את המורדים. החליף את כל שדרת הפיקוד בצבא

בשיחת טלפון עם הצמרת הרוסית ביום א' 1.7, אמר נשיא סוריה בשאר אסד, כי להערכתו הוא זקוק לעוד חודשיים נוספים, כדי לחסל את המורדים הסוריים. 'הטקטיקה הצבאית החדשה שלי פועלת', אמר אסד לצמרת הרוסית, בשיחת וועידה חשאית, עם בכירי מודיעין ואנשי משרד החוץ רוסיים המעצבים את האסטרטגיה הסורית של מוסקבה.
שיחה זו עליה מדווחים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה בלעדית, הייתה רק סימן אחד נוסף שהצביע על כך, כי יום אחד בלבד לאחר וועידת המעצמות ומספר מדינות מזרח תיכוניות בז'נווה, בה שרי החוץ האמריקנים והרוסיים, הילארי קלינטון, וסרגי לברוב, ושליח האו''ם והליגה הערבית לנושא סוריה, קופי אנאן, הודיעו על השגת הסכם על תוכנית חדשה לסיום המלחמה בסוריה, תוכנית זו התמוטטה.
ראשי משטר אסד בדמשק, וראשי המורדים הנמצאים בטורקיה, דחו ביום א' את התוכנית, שהייתה מבוססת על הקמת ממשלת אחדות לאומית סוריה בה שני הצדדים למלחמת האזרחים יסכימו הדדית על האישים שישתפו בה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הדברים של  בשאר אסד, כי 'הטקטיקה הצבאית שלו פועלת' מכוונים לשתי התפתחויות בשבוע האחרון בצבא, ובמליציות הצבאיות  השונות, ובמיוחד במליצית 'השביחה', אותן משטר אסד מבצע:
1. כמעט כל מפקדי הצבא שניהלו עד עכשיו, במשך 16 החודשים האחרונים מאז פרץ המרד הסורי במרס 2011, את המלחמה נגד המורדים, הוצאו לחופשה בתשלום בלתי מוגבלת. את מקומם תפסו מפקדים צעירים חדשים, רובם אנשי מליצית 'השביחה', המורכבת כולה מצעירים בני העדה העלוואית, שהיא בסיס הכוח של משפחת אסד. בכך הורחקו מהצבא הסורי המפקדים אשר החלו לגלות בשבועות האחרונים גם עייפות לאחר שנה וארבעה חודשים של לחימה בלתי פוסקת, אבל גם פקפוקים, כי את המלחמה הזו אפשר לנצח.
סיבה נוספת לחילופין הסיטונאיים האלה של מפקדים, היא הרצון של משטר אסד להפסיק את גל העריקות של מפקדי צבא סוריים בכירים למחנה המורדים, גל שהלך והתגבר במשך חודש יוני. תפקידם של המפקדים החדשים הצעירים, אנשי 'השביחה', בצבא הסורי, הוא לא רק  לעצור את גל עריקות המפקדים, אלא גם את עריקות החיילים עליהם הם מפקדים.
כדי שהקצינים הוותיקים לא יצטרפו למורדים, או לא יהוו קבוצת לחץ צבאית אליה גורמים זרים יכולים לחדור,  לא הוצאו קצינים אלה לגמלאות. משכורתם המלאה, וכל ההטבות שהיו להם, כולל מכוניות השרד, ימשיכו להינתן להם ולמשפחותיהם, כאילו הם ממשיכים בשירות פעיל. 
2. למפקדים הצעירים החדשים, ניתנו סמכויות, שלא היו קודם לכן בידי המפקדים הוותיקים, לרסק את קיני ההתנגדות של המורדים הסוריים, בכמויות ובעוצמות אש חיה, שאף פעם לא נראו בסוריה, או בשום מלחמת אזרחים אחרת במזרח התיכון. כדי שיכולו להשיג עוצמות אש כאלה, הועמדו לרשות המפקדים החדשים, יחידות שריון וארטילריה נוספות, וניתנה להם רשות להשתמש בדיכוי המרידה במטוסי ומסוקי קרב.  זו הסיבה העיקרית מדוע המספר הממוצע של ההרוגים הסוריים ביום קרבות, קפץ בשבועיים האחרונים, מכמה עשרות ביום, לממוצע של כ-120 הרוגים ביום.
במקביל, המשיכה ביום ב' 2.7, לעלות לגבהים חדשים המתיחות הצבאית בין טורקיה וסוריה.  במשך על הלילה שבין יום א' לב'. המשיך צבא טורקיה להזרים לגבול המשותף של שתי המדינות כוחות צבא גדולים, המורכבים מכוחות שריון, ארטילריה, טילי קרקע-קרקע, טילי נ''ט ונ''מ, ומסוקי קרב. ביום א' הוזנקו מטוסי קרב טורקיים, מול קבוצה גדולה של מסוקי קרב סוריים שהתקרבה לגבול שבין  שתי המדינות.
ריכוז הכוחות הצבאיים הטורקיים האלה  על גבול סוריה, והפעלת אמברגו הנפט האירופאי על איראן, הביאו את מפקד חיל האוויר והחלל האיראני גנרל אמיר-עלי חג'יזאדה  General Amir-Ali Hajizadeh, לאיים על טורקיה, כי אם צבאה יעז לפלוש תוך סוריה, בסיסי הצבא  מהם צבא טורקיה פועל, יותקפו בטילים איראניים. בהודעה שמסר ביום א', בה הודיע כי יחידות הטילים האיראניות תפתחנה ביום ב' 2.7, בתרגיל גדול שיימשך שלושה ימים במדבר סמאן Semnan Desert, ואשר ידמה תקיפת בסיסי אוויר של מדינות וצבאות אויב, לא הזכיר גנרל אמיר-עלי חג'יזאדה, את שמה של שום מדינה, אפילו לא ישראל, מלבד זה של טורקיה.
במילים אחרות, טורקיה היא עכשיו על הכוונת של הטילים האיראניים.        

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות