אסד בפני הכרעה: מלחמה אזורית, או כניעה לאולטימטומים הרוסיים, הערביים, והאירופאיים

הטבעת האירופאית והערבית התהדקה ביום ג' 30.8 לפנות בוקר, מסביב לנשיא אסד משלושה כיוונים. בריסל, דוחה, בירת קטאר, ומוסקבה.
סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov, שביקר בדמשק ביום ב' 29.8, הציב לנשיא סוריה אולטימאטום מאת נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, בו נאמר כי אם המשטר בדמשק לא יפסיק מיד את דיכוי ההפגנות נגד המשטר באש חיה של הצבא, ולא יוציא את הצבא מהערים הסוריות ויחזיר אותו מיד לבסיסיו, רוסיה תצביע במועצת הביטחון בעד הטלת סנקציות נוספות על אסד, שפירושן יהיה חנק כלכלי. סנקציות אלה תהיינה גם צעד אחרון לפני שעל שולחן מועצת הביטחון תונח הצעת החלטה אשר תאשר פעולה צבאית של נאט''ו, ומדינות מוסלמיות וערביות נגד משטר אסד. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי טורקיה, שהיא חברה בנאט''ו, וערב הסעודית, דנות בשבוע האחרון באיזה צורה צבאית הן תתערבנה בסוריה. בדיוניים האלה עלו שלוש אפשרויות:
1. כניסה של כוחות צבא טורקיים לצפון סוריה והקמת אזור חיץ צבאי. באזור זה יוכלו כוחות המורדים לקבל עזרה צבאית, לוגיסטית, ורפואית.
2. אנקרה וריאד יגישו עזרה למורדים בנשק ובכספים,  באמצעות משלוחים שיגיעו אליהם מחוץ לסוריה.
3. במקביל לכניסת הכוחות הטורקיים לצפון סוריה, ייכנסו כוחות סעודים, שאליהם יתלוו כוחות אחרים של מדינות המפרץ, לדרום סוריה, דרך ירדן, וייקימו שם אזור חיץ צבאי, אשר יפעל תחת המטריה הצבאית של ארגון ההגנה של המפרץ ה-GCC.
אפשרות זו התבררה עוד ביום חמישי 25.8 בשבוע שעבר כאשר לטהרן הגיע בפתאומיות שליט קטאר האמיר אל תאני Al-Thani ונפגש לשיחה עם נשיא איראן אחמדינז'אד על הנושא הסורי. המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי אל תאני אמר לנשיא איראן, כי הנשיא בשאר אסד מחוסל, ומטוב שטהרן תכיר בכך. אם איראן רוצה להציל את יחסיה עם העולם הערבי היא צריכה לנטוש עכשיו את משטר אסד בדמשק, אחרת יש סכנה כי תפרוץ מלחמה אזורית במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. המקורות שלנו מוסרים, כי אחמדינג'אד דחה את דבריו והצעותיו של אל תנאי, ואמר כי טהרן לא תפר אף פעם את הברית עם אסד.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה של תיקדבקה מדווחים, כי יומיים לאחר ביקורו של אל- תאני בטהרן, פרס צבא סוריה 25 סוללות של טילי נ''מ לאורך גבול סוריה עם טורקיה.
במקביל, בלחץ כבד של וושינגטון, קיבלו כל 27 המדינות של האיחוד האירופאי זמן קצר לפני חצות ביום שני 28.8, החלטה המטילה אמברגו נפט על סוריה.
המשמעות הישירה של ההחלטה הזו היא, כי מדינות אירופה, שהן הלקוח העיקרי של הנפט הסורי, מפסיקות לקנות ממנה נפט. האירופאיים קונים מסורקיה נפט בשווי של כ-4.5 מיליאר דולר בשנה, וזהו המקור העיקרי של מטבע החוץ הממן את הפעילות המבצעית של הצבא וכוחות הביטחון הסוריים נגד המפגינים. ללא הכנסה זו, הפעולות של המשטר נגד המפגינים תצטמצנה, אלא אם כן איראן תהייה מוכנה להעמיד סכום כסף זה לרשותו של אסד.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי קשה להניח שמתשומת ליבו של בשאר אסד, משפחתו, ויועציו האסטרטגיים, נעלמה העובדה כי הקואליציה הבינלאומית שהוקמה נגדו, והמורכבת מהאירופאיים, כולל הרוסים, טורקיה, ומדינות המפרץ הפרסי, קואליציה בה וושינגטון תומכת, הן אותן מדינות אשר הביאו רק בשבוע שעבר להתמוטטותו של משטר מועמר קדאפי בטריפולי. על שולחנות הדיוניים והתיכנונים האסטרטגיים והצבאיים בדמשק, בוודאי נשקלת האפשרות, כי קואליציה זו יכולה ליזום מהלך דומה למהלך הלובי גם בדמשק.
חיזוק להנחה זו קיבל משטר אסד, כאשר בשבת 27.8, החלו בפעם הראשונה בששת החודשים מאז החלה ההתקוממות נגד אסד הפגנות גדולות נגד משטרו במרכז דמשק הבירה.
במשך היומיים האחרונים ראשון ושני 28.8-27,  הלכו הפגנות אלה והתגברו, כאשר בפעם הראשונה מופיעים בהן דגלים של הרפובליקה הסורית, במקום הדגל הסורי תחת משטר הבעת'. העיר היחידה בסוריה בה עדיין לא מתקיימות הפגנות היא חלאב.
מקורות מודיעניים וצבאיים מערביים מעריכים, כי ככל שטבעת החנק הפוליטית, הצבאית, והכלכלית, מתהדקת מסביב לאסד, הולכים וגוברים הסיכויים כי אסד, בעצתה של איראן, ינסה להסיר את הלחץ הזה מעליו, על ידי פתיחה במלחמה אזורית, בה ישראל תהייה מעורבת.
 

Print Friendly, PDF & Email