אסד גובר על המורדים. מתחזק הציר הרוסי-איראני. מכה קשה לארה"ב ולישראל

הדיווחים המגיעים ביום א' 12.2, ממקורות ביון מערביים המתמצאים במידע בזמן אמת במתרחש בשטח בסוריה, מצביעים על כך כי כוחות הצבא והביטחון הסוריים הנאמנים  לנשיא בשאר אסד ולמשטרו, הצליחו לגבור על המורדים הסוריים, ועתה הם עוסקים בחיסול קיני ההתנגדות האחרונים שלהם בחומס.
בוודאי נשמע עוד על קרבות, או מעשי זוועה משני הצדדים הנלחמים זה בזה, אולם המרד יצטמצם עתה להתנגשויות מוגבלות כאלה, לפעולות חיסול ההדיות, שמלבד האפקט הפסיכולוגי שלהן, אינן יכולות להטות יותר, בשלב זה, את כף המערכה.
ברחבי סוריה אין יותר הפגנות המוניות נגד המשטר. אין יותר התנגשויות נרחבות עם מזוינים מורדים, לא בדרעא, חמה, דיר א-זור, אבו קמאל, זבאדאני, ולא בפרברי דמשק
שהיו רק בחודש שעבר בשליטתם של המורדים.
בחומוס עוסקים חיילים מחטיבות מס' 40 ו-90 הסוריות במצוד אחר אחרוני המורדים ותומכיהם הנמצאים בעיר, כאשר הם מחסלים אותם.
שם של רב טבחים סורי חדש עולה בימים האחרונים בחומס ובהיסטוריה הסורית והערבית. מדובר בבן משפחה של בשאר אסד, גנרל זוהייר אסד Gen. Zuhair al-Assad, שהוא מפקד הכוחות הסוריים הפועלים בחומס. לזוהייר אסד אין שום עכבות לחסל מאות אזרחים סוריים כאשר המטרה היא לחסל תא אחד של מורדים שאיננו מונה כמה מזוינים בודדים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי אם לא תבוא התערבות צבאית מזוינת מחוץ לסוריה, כפי שהיה במרס 2011 בלוב שעה שארה''ב וכוחות נאט''ו תקפו את משטר מועמר קדאפי, וכל הסימנים מעידים כי מעורבות כזו לא תתרחש בשלב זה, כי בשאר אסד, בעזרת הנשק הרב שהוא מקבל מרוסיה, איראן וחיזבאללה, מצליח לחסל את רוב הכוחות העיקריים שהתמרדו נגדו.
המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים, כי שליחותו של שר החוץ הטורקי הטורקי אחמט דאבוטולו Ahmet Davutoglu, בסוף השבוע הזה לוושינגטון, לנסות ולארגן פעולה טורקית-ערבית בתמיכה אמריקנית בתוך סוריה, או לפחות משלוחי נשק מערביים-ערביים למורדים בסוריה, נכשלה. ממשל אובמה הבהיר לו, כי ארה''ב לא תיקח  חלק בפעולות כאלה.   
זו הפעם השנייה  בשנה האחרונה בה התחולל המרד הערבי בשש מדינות ערביות, שהשליט והמשטר השולטים במדינה הצליחו לגבור על המורדים.  המדינה הראשונה הייתה בחריין, שעשתה זו בסיוען הצבאי של סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי המואגדות בארגון ההגנה ה-GCC. ההבדל העיקרי בין בחריין לסוריה, הוא כי משפחת אל-חליפה Al Khalifa  השולטת בבחריין, דיכאה את המרד בעזרתם של כוחות ערביים, ואילו  משפחת אסד דיכאה את המרד בעיקר באמצעות כוחות שאינם ערביים, קרי-האיראניים והרוסים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי רק בסוף השבוע התברר, כי ביקורן בשבוע שעבר של שתי משלחות איראניות ורוסיות גדולות בדמשק, ביום ראשון ושני (6.2-5), בראשותו של מפקד גדודי אל קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני, שעמד בראש משלחת צבאית-מודיעינית איראנית גדולה, וביום ג'  7.2, של  שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב  וראש שירות ביון החוץ הרוסי ה-SVR מיכאל פראדקוב Mikhail Fradkov, היו למעשה מפגשי תיאום אחרונים בין מוסקבה, טהרן, ודמשק, לגבי צעדיו הבאים של בשאר אסד בתוך סוריה ובמזרח התיכון, לאחר שהוא יגבר על כוחות המורדים.
למרות שבתוך סוריה עדיין הקרבות מתחוללים, אין ספק כי מדובר בניצחון גדול, אולי זמני, אבל בינתיים הישג  גדול, של הציר איראן-סוריה, דמשק, ומכה קשה לארצות הברית, ישראל, וסעודיה.
 

Print Friendly, PDF & Email