אסד הוציא את רוב הכוחות הסוריים מגבול ישראל במטרה לאפשר למורדים המוסלמיים לתקוף את ישראל

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי נשיא סוריה בשאר אסד הורה להוציא את רוב הכוחות הסוריים שהיו חונים מול גבול ישראל ברמת הגולן ולהעביר אותם לדמשק.  כתוצאה מצעד זה נסוגה הדוויזיה הסורית הממוכנת מס' 5 משטחי ההערכות והבסיסים שלה מול רמת גולן הישראלית. גם האגדים הארטילריים הסורים שהיו מוצבים מול קווי ומוצבי צה''ל בגולן עזבו את השטח והועברו לאזור דמשק. לצעד סורי זה יש שלוש מטרות-משמעויות אסטרטגיות:
1. לחזק את כוחות הצבא הסורים המגנים על הבירה דמשק.
2. עצם פינוי הכוחות הסורים מהחלקים של רמת הגולן הסורית הגובלים עם ישראל, נועד ליצור אזור חיץ לאורך גדר המערכת הישראלית שיהיה בשליטת המורדים הסורים. 
3. מאחר ורוב קבוצות הלוחמים של המורדים הסוריים באזור, הן קבוצות מוסלמיות קיצוניות, מאפשר אסד בצעד זה לקבוצות לוחמים אלה להגיע עד לגדר המערכת הישראלית. עתה זו, לדעת מפקדי צה''ל בכירים בפיקוד צפון, רק שאלה של זמן עד שהן תתחלנה בניסיונות לפרוץ את הגדר, או/ו לתקוף מטרות של צה''ל לאורך גבול ישראל סוריה.
מהלך מחושב זה של אסד, זהה למהלכים דומים אשר עשה בחצי השנה האחרונה לאורך גבולה הצפוני של סוריה עם טורקיה. אסד אפשר לקבוצות לוחמי המחתרת הכורדית ה-PKK, להיכנס מעיראק לאזורים הכורדים של טורקיה והציבם לאורך גבול סוריה-טורקיה. תוך זמן קצר מאוד התגברו ההתקפות של ה-PKK על מטרות צבאית טורקיות בדרום טורקיה, כאשר לאחר הפיגועים אנשי ה-PKK חוזרים לבסיסיהם החדשים בסוריה. טורקיה הגיבה על ידי פתיחת מו''מ להסדר מדיני בין אנקרה ל- PKK, דבר עצר בינתיים את ההתקפות, אבל לא סילק את האיום בחידושם.
לישראל ולצה''ל אין אופציה כזו, מאחר ורבות מקבוצות הלוחמים המוסלמיות קשורות עם אל קעידה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בשבת 16.2, התנהלו דיונים מתוחים בין הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים באם לתת לשבעה פצועים סוריים להיכנס לתחום ישראל ולקבל טיפול רפואי. גם הדרגים המדיניים והצבאיים ניסו לומר כי זהותם של הפצועים איננה ידועה, וכי המדובר בעקרון של הגשת עזרה רפואית המוניטארית. אולם הדברים אינם נכונים.
מהרגע הראשון היה ברור כי המדובר בחיילים סוריים סדירים, אשר נפצעו בעת נסיגת הכוחות הסוריים מהגולן.
הטוענים נגד הכנסת החיילים אמרו, כי מתן רשות ישראלית לחיילים אלה להיכנס ולקבל טיפול רפואי פירושה תמיכה ישראלית בצעד שאסד עושה כדי לפגוע בישראל, וכי אין לתמוך בצעד כזה.

ביום שני 18.2, דיווחו  בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההתפתחויות הצבאיות הבאות בסוריה, תחת הכותרת: 'המורדים הסוריים החלו לקבל נשק כבד מבוסניה וקוסבו. ג'בעת אל נוסרה תוקף מטרות חיזבאללה בבקעת הלבנון': 
הידיעות כאילו חיזבאללה, העביר 1,000 חיילים לאזור חומוס, ופתח שם במתקפה על כוחות המורדים בסיוע ארטילרי סוריה, אינן נכונות.
כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. הודעות אלה נועדו להסתיר שש התפתחויות צבאיות בהן המורדים הסוריים פועלים בלבנון:
1. המורדים החלו לקבל משלוחי נשק כבד, בייחוד טילים נגד טנקים מסוג 'קורנט' ו'פאגוט'  Kornet and the Fagot דרך לבנון. טילים אלה מסבירים את יכולתם המשופרת לפגוע בכוחות אסד, אם כי עדיין קיימת הגזמה רבה בתיאור 'כיבושיהם' שרובם לא התרחשו במציאות.
2.
זו הפעם הראשונה שמשלוחי נשק כאלה מגיעים למורדים משני מקורות: ארגונים מוסלמיים קיצוניים, חלקם קשור לפחות אידיאולוגית עם אל קעידה, הפועלים בבוסניה ובקוסובו. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי עדיין לא ברור מי מממן קניות נשק אלה ומי האחראי על ארגון הרכבת הימית המעבירה נשק  זה למורדים. אחת ההשערות היא כי המאפיה האלבנית, עומדת מאחורי ארגון המשלוחים.
3.
זו הפעם הראשונה בשנתיים בהם מתחוללת המלחמה בסוריה, כאשר על נשק שמגיע למורדים, אין פיקוח לא לגורמים מערביים וערביים המעורבים במלחמה.
4. רובו של הנשק הזה מגיע לידי ג'בעת אל-נוסרה Jabhat al-Nusra, ארגון המורדים הסורי המזוהה עם אל קעידה,
ואשר הוכרז על ידי ארצות הברית בינואר כארגון טרור. 
5.בעוד המורדים מדברים על התקפות של חיזבאללה באזור חומס, המורדים הם שתוקפים את כוחות חיזבאללה באזור. הדבר היחיד הנכון המופיע בהודעות המורדים הוא, כי באזור נמצאים כ-1,000 אנשי חיזבאללה אשר תפקידם להגן על הכפרים השיעיים באזור, כדי להסיר את הנטל הזה מעל הצבא הסורי.
ישנם אזורים נוספים בסוריה בהם חיזבאללה לקח עליו להגן על מובלעות שיעיות כאלה (לא עלוואיות, אלה שיעיות טהורות). חיזבאללה לקח על עצמו גם להגן על המקומות הקדושים לשיעיים בסוריה.
6. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ג'בעת אל-נוסרה Jabhat al-Nusra, משתמש בנשק החדש שמגיע מבוסניה וקוסובו לתקיפת מטרות של חיזבאללה בבקעת הלבנון בתוך השטח הלבנוני.
בעשרת הימים האחרונים שולח ומחדיר הארגון יחידות קומנדו קטנות המצוידות בטילים רבים. חוליות אלה תוקפות בלילות בסיסים, עמדות שמירה ותצפית מבודדות של חיזבאללה. כמו כן מותקפות שיירות של חיזבאללה הנעות בשטח. במילים אחרות, המלחמה בסוריה מתנהלת עתה כבר גם באזור בקעת הלבנון.  


 

Print Friendly, PDF & Email