אסד הקים מטה חדש למלחמה במורדים בראשות עלי מאהר. התגובה הראשונה שלו על הפיגוע היא נגד טורקיה

נשיא סוריה בשאר אסד הקים בסוף השבוע מטה חדש למלחמה במורדים בראשותו אחיו הצעיר הגנרל עלי מאהר, אשר ימלא את מקומם של הגנרלים חסן טורקמני, ואסיף שואכת, שחוסלו בפיגוע ביום ד '18.7. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי למטה החדש מונו גם ראש הביטחון הסורי הכללי הגנרל עלי ממלוק, גנרל חאפז מכלוף, שהוא המפקד הצבאי של דמשק, והגנרל עלי חסאן, מפקד מיליציית 'השביחה' העלוואית, שהיא הכוח הצבאי העיקרי הפועל נגד המורדים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי אסד נראה נחוש מאוד להמשיך את הלחימה, וכי בצמרת הסורית לא ניכרים סימנים של בהלה, או אובדן שליטה, כפי שקיוו מבצעי הפיגוע שעד היום לא הזדהו ולא לקחו אחריות.
בעוד אמצעי התקשורת מתרכזים בתיאורים כיצד המורדים משתלטים על מעברים בגבול סוריה-עיראק, מוסרים המקורות שלנו, כי אסד מבצע בימים האחרונים מהלך אסטרטגי בקרב הכורדים הסוריים, כאשר כוחותיו מאפשרים למאות לוחמים כורדים חמושים, רובם אנשי המחתרת הכורדית האנטי טורקית ה-PKK, לעבור מעיראק לתוך כורדיסטן הסורית ולהקים בסיסים לאורך גבול טורקיה-סוריה.
בכך משיג אסד שלוש מטרות עיקריות:
1. באפשרו לכורדים להכניס כוחות מזוינים לתוך סוריה, עוזר אסד לכורדים להקים אוטונומיה עצמאית כורדית. מהלך זה מבטיח לאסד לא רק את מניעת הצטרפותם של הכורדים המהווים 10 אחוז מאוכלוסיית סוריה, (כ-2.3 מיליון איש), למרד נגדו, אלא הוא גם מבטיח לו שקט בערי וכפרי הכורדים בצפון סוריה.
2. מאחר והלוחמים הכורדים המזוינים לוקחים ביחד עם מליציות כורדיות נאמנות על משטר אסד את השליטה על כורדיסטן, מהלך זה משחרר לאסד כוחות צבא רבים שהיו מוצבים בחבל הכורדי. אסד מעביר עתה כוחות אלה להלחם בחלקים אחרים של סוריה.
3. אסד יוצר במהלך זה איום אסטרטגי פוליטי-צבאי על טורקיה, שמתוכה פועלים המטות המורדים הסוריים המאורגנים בצבא סוריה החופשית ה-FSA.
ידיעות מודיעיניות על המתרחש בכורדיסטן הסורית, ולאורך הגבול בינה לטורקיה מוסרות, כי ביום שישי  20.7, השתלטו כוחות של מיליציה כורדית סורית מקומית  הנקראים 'מפלגת האחדות הדמוקרטית' Democratic Union Party –PYD, ביחד עם לוחמים שבאו מעיראק, על שתי ערי גבול סוריות עם טורקיה. המדובר בעין אל ערב  Ayn-al Arab, ואפרין Afrin, הנמצאות על גבול טורקיה, במערב כורדיסטן.
אוטונומיה כורדית חצי רשמית בסוריה, היא איום ישיר על טורקיה, משום שמהלך רק יגביר את הפיגועים שעורכים  הלוחמים הכורדים בתוך טורקיה, ויגביר את דרישותיהם של הכורדים הטורקיים למעמד דומה, כפי שמקבלים עתה אחיהם הכורדים הסוריים.

במילים אחרות, כחלק מתגובותיו על הפיגוע שחיסל מחצית מהמפקדה של דיכוי המרד,  החל אסד פועל כבר נגד טורקיה. עתה צריך להמתין ולראות מה יהיו צעדיו הבאים ונגד מי?    
 

Print Friendly, PDF & Email