אסד והצמרת העלוואית, נערכים לעזוב את דמשק. מקימים אזור מבוצר בהרי העלוואים

אם בסוריה תפרוץ מלחמת אזרחים בקנה מידה מלא, ויש כבר סימנים רבים לכך, הנשיא בשאר אסד, בני משפחתו, הגנרלים שיישארו נאמנים לו בצבא, לא יישארו בדמשק, אלא יעברו אזור הרי העלוואים, או כפי שהם נקראים הרי אנסרייה, בצפון-מערב סוריה המתנשאים ליד חופי הים התיכון.  מאזור זה   ימשיכו משפחת אסד והצמרת הצבאית והמודיעינית העלוואית לנהל את המלחמה להישרדותם.
רוחבה של שרשרת הרים זו, הנמצאת מזרחית ללטקיה, היא 32 ק''מ, כאשר הפסגות הגבוהות ביותר נעות בין 1,200 מטר, ו-1,560 מטר בפסגה הגבוהה היותר שהיא נבי יוניס  Nabi Yunis. כאשר שרשרת ההרים מתקרבת יותר לכיוון צפון סוריה, ההרים הופכים להיות נמוכים יותר, וגובהם  הוא בין 600 ל-900 מטר.  .
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כבר עתה פועלות יחידות חיל ההנדסה הסורי להקים  בעיקר באזורים המיוערים בהרים שורה של מפקדות, מחנות, חלקם בתוך מערות, או במבנים תת-קרקעיים, מכשולים וביצורים נגד טנקים, מקלטים, מאגרי תחמושת, דלק, ומזון, תת-קרקעיים, וסוללות נ''מ. כאשר מלאכת הבנייה תסתיים, כנראה בסוף חודש ינואר יהפוך את האזור לאחד המבוצרים ביותר  במזרח התיכון.
 המקורות שלנו מדווחים,  כי יד נעלמה, הפועלת כפי הנראה מתוך מנגנוני המודיעין והביטחון הסוריים החלה כבר באמצע חודש דצמבר להעביר קבוצות גדולות של משפחות עלוואיות, בעיקר מאלה  המתגוררים בערים המעורבות הסוריות הגדולות חומס, לטקיה, וחמה, ובעיירות הפזורות סביבן אל בתים חדשים הנבנים עבורם באזורים המבוצרים החדשים של הרי העלוואים. משפחות או שכונות וכפרים עלוואים שאינם יכולים להתפנות מסיבות שונות, עוברות לאזורים מבוצרים מיוחדים המוקמים על ידי חיל ההנדסה הסורי באזורי המגורים שלהם. גם במקומות אלה מוקמים מאגרי תחמושת, מזון, ומים.
המספר הכללי של העלוואים בסוריה נאמד בכ-3.5 מיליון איש, שהם כ-12-10 אחוז מכלל האוכלוסייה הסורית המונה קצת למעלה מ-23 מיליון. מבצע ההעברה והביצורים מקיף כ-1 מיליון עלוואים שהם כשליש מכלל העלוואים בסוריה.
בצעד זה בשאר אסד והצמרת העלוואית רוצים להשיג שתי מטרות עיקריות:
1. להכין את העדה העלוואית לקראת פריצתה של מלחמת אזרחים בהיקף מלא בסוריה. בקרב מנהיגי העלוואים אין ספק כי המורדים ינסו לנקום בעלוואים על 37 שנות שלטונם.
2. ריכוזם של רוב העלוואים במובלעת מוגנת יבטיח לבשאר אסד את המשך נאמנותם לו ולמשפחתו. 
אולם אלה הן גם הסיבות מדוע  לא כל ראשי השבטים ומשפחות העלוואיות מוכנות כיום במצב הנוכחי בסוריה לקחת חלק בתוכנית החדשה של הקמת המצודה העלוואית, והדבר יוצר כבר את העריקות הראשונות ב-10 החודשים של המרד הסורי במחנה העלוואי.
לפחות 12 ראשי כפרים עלוואים באזורי חומס וחמה התקשרו עם ראשי מליציות מורדים מקומיות באזורים שלהם, ביניהם צבא סוריה החופשית FSA, והגיעו אתם להסדר לפיו, הם לא יאפשרו לצעירי הכפרים להתגייס למליציה הצבאית הפרטית של משפחת אסד 'השביחה'  Shabiha. תמורת התחייבות מהמליציות של המורדים להגן על כפרים העלוואים.
עצם העובדה כי לאסד ואנשיו אין יכולת לעצור את ראשי הכפרים העלוואים מלקבל את המטרייה הביטחונית של המורדים, מצביעה יותר מכל דבר אחר על מעמדה  של משפחת אסד כיום בתוך סוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות