אסד, חמנאי, פוטין, נסראללה, ניצחו בסוריה

עתה כאשר רוב המורדים הסוריים מכירים בכך כי הם אינם מסוגלים לגבור צבאית על בשאר אסד, נשיא סוריה הוא המנהיג הערבי הראשון שהצליח לעצור את המרד הערבי. אסד הצליח לעשות מה שלא הצליחו לעשות זיין בן עלי בתוניסיה, חוסני מובראק במצרים ומועמר קדאפי בלוב. המרד הערבי נעצר בדמשק.
המורדים, אשר נציגים שלהם נמצאים עתה במוסקבה כדי לדבר בפעם הראשונה עם נציגו האישי של אסד שר החוץ הסורי ואליד מועלם, מודים כי הם אינם מסוגלים לכבוש את דמשק, להשתלט על מרכז חלאב, לא יכולים להשתלט על הנשק הכימי הסורי, ולא על הבסיסים האוויריים הגדולים של חיל האוויר הסוריים, למרות ההודעות שלהם כי כבר עשו זאת.
לכן נציגי המורדים מוכנים לדון בהצעות מוסקבה, להגיע להסכמים ראשוניים על שביתות נשק, מהן יתפתחו הסכמים פוליטיים. במרכז כל הסכמים יעמוד סעיף מרכזי אחד. עד לעריכת בחירות כלליות, שאיש איננו מאמין בקיומן הקרוב, בשאר אסד נשאר נשיא סוריה והמפקד העליון של צבא סוריה.
הישג מכריע שני של אסד, במחיר הנורא של כ-100,000 הרוגים, הוא לשמור על הציר האסטרטגי טהרן-דמשק-חיזבאללה. בכך השיג אסד עבור איראן את ההישג היסטורי של התרחבות מעגל ההשפעה השיעי מהמפרץ הפרסי עד למזרח הים התיכון.
הישג שלישי, הוא התחזקות חיזבאללה ומנהיגה חסן נסראללה. כאשר אסד מחזיק חזק ברסן השלטון בדמשק, נסראללה הוא האיש החזק בביירות.
תוצאת המלחמה בסוריה, היא גם ניצחון אישי גדול של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהוביל קו לפיו מוסקבה לא תיתן לוושינגטון ולנאט''ו להפיל את אסד.  
להתפתחויות אלה ישנן ארבעה מפסידים עיקריים:
ארצות הברית בראשות הנשיא אובמה: כוחם הגובר של האחים המוסלמיים וגורמי אל קעידה, בתוניסה, לוב, ומצרים, והתמוטטות המשטרים הדמוקרטיים הזמניים, שלמעשה אף פעם לא הוקמו במדינות אלה, מפגינים כי לכל הדיבורים של וושינגטון על אביב ערבי דמוקרטי וליברלי, לא היה אף פעם כיסוי.
מדינות המפרץ הפרסי ובראשן ערב הסעודית וקטאר:
למרות כוחן הפיננסי, ותמיכתם בכסף ובנשק במורדים הסוריים, הן לא הצליחו להתמודד עם היכולת האיראנית לתמוך בלוחמים, כסף ונשק באסד. למרות הסנקציות המערביות הצליחה טהרן לממן את מאמץ המלחמה הסורי בכמעט בליון דולר לחודש.
ישראל-
מלבד התעצמותו הגוברת של האיום הגרעיני האיראני, לא הצליחה ישראל למרות שניהלה מלחמות, ב-2006 נגד חיזבאללה, והחמס ב-2009, לשבור את הציר האיראני-סורי-חיזבאללה מסביבה. עתה ציר זה התחזק.
טורקיה-
ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן השתית את כל מדיניותו המזרח תיכונית, ויחסי טורקיה-איראן, על התפקיד המרכזי שיהיה לאנקרה בהפלת אסד. עתה הוא יצטרך לחיות תחת צילו של אסד הממשיך להחזיק בשלטון בדמשק.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות