אסד יתקוף את ישראל, משום שהוא מעריך כי אובמה לא יאשר פעולה ישראלית נרחבת יותר מהפעולה האמריקנית

קשה להבין את ההיגיון של העמדה הישראלית לקראת המתקפה האמריקנית הצפויה על סוריה, אלא היא נועדה להסתיר מדעת הקהל את המתרחש.
העמדה אומרת, כי אסד יודע שתגובה ישראלית יכולה להיות מוחצת, ולהביא לקריסתו שלו ושל משטרו. זו כמובן יותר הטעייה מאשר מציאות. הנשיא אובמה לא יסכים לכך, ולא יאשר שום פעולה צבאית ישראלית שתהייה בעלת פוטנציאל צבאי גדול יותר מאשר המכה האמריקנית העומדת לנחות על סוריה.
לכן גם פעולה צבאית ישראלית, לפחות בשלב הראשון של המתקפה, תהייה מוגבלת ולא תסכן את משטרו וצבאו של אסד.
צריך לקחת בחשבון כי אסד, ואם לא אסד עצמו, יועציו הרוסיים, מסבירים לו את משאוות הכוחות במצבים הצבאיים שההתקפה האמריקנית תיצור, ביניהם משוואת הכוחות הישראלית-סורית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההערכה שסוריה לא תתקוף את ישראל, מתבססת על ההנחה, כי יהיה נוח לסוריה להגיב קודם כל על התקפה אמריקנית בירי טילים קונוונציונאליים על ירדן.
ההערכה זו מסתמכת על ההנחה הבאה: אם אכן ההתקפה האמריקנית על סוריה תהייה מוגבלת באופייה ובהיקפה, הנשיא אובמה לא ירצה להסתבך בתגובה אמריקנית נוספת על תקיפת ירדן, משום שתגובה כזו יכולה לגרור התרחבות הפעולות הצבאיות האמריקניות נגד סוריה, דבר שאובמה לא רוצה בו.
מהצד השני,  קיימת התחייבות נשיאות אמריקנית למלך ירדן עבדאללה, להגן על ירדן בפני תקיפה סורית כזו.
אובמה יכול למשוך העדר תגובה אמריקנית על תקיפת ירדן, באמצעות מתן הסכמה שלו ושל ירדן, למטוסי חיל האוויר הסעודי לתקוף דרך המרחב האווירי של ירדן מטרות בסוריה. פעולה סעודית כזו תהייה זקוקה לסיוע מודיעני ותיאום שיבוא מצד מפקדות אוויריות אמריקניות. יש כבר ידיעות ביום ג' 27.8, כי חיל האוויר הסעודי בבסיס טאבוק Tabuk, הקרוב לגבול סעודיה ירדן, העמיד כבר את טייסות ה-F-15 שלו במצב הכן. כדי וצריך לזכור כי בבסיס זה חונה גם טייסת מפציצים צרפתיים מדגם 'רפאל' Rafale.
המצב יכול כמובן להשתנות באם בתקיפה הסורית על ירדן ייפגעו כוחות אמריקנים השוהים בסיסים ירדניים.
כל הניתוחים האלה על פניהם מצביעים על כך כי ישראל לא תתערב בפעולה הצבאית נגד סוריה.
אולם גם ההערכה זו איננה נכונה.
אם סוריה תתקוף את ירדן, המטרה השנייה אחריה תהייה ישראל. בצה''ל יודעים זאת היטב ואף נערכים לכך, כי ההתנגשות הצבאית הישראלית-סוריה תתרחש לא פחות בירדן ובמרחבים האוויריים שלה, מאשר בישראל עצמה.
מספיק לשמוע ביום ג' 27.8 את האיומים הישירים האיראנים, הסורים, ושל חיזבאללה נגד ישראל, ובצידם את האיומים הרוסיים הבלתי ישירים.
מי שחושב כי מדובר באיומיי סרק איננו יודע מה הוא שח. מוסקבה, טהרן, וחיזבאללה, לא יעברו בשתיקה על תקיפה אמריקנית נגד משטר אסד וצבאו, גם היא תהייה מוגבלת.
היחידים שיודעים את התשובה לשאלה מה תהייה תגובתם המדויקת של ולדמיר פוטין, עלי חמנאי, בשאר אסד, וחסן נסראללה, לתקיפה אמריקנית, הם נשיא ארה''ב באראק אובמה, סולטן עומאן קבוס, וסגן מזכיר האו''ם ג'רי פלטמן, שנפגשו ביום ב' 26.8 בטהרן, עם שליט איראן האייטוללה עלי חמנאי, ועם נשיא איראן חסן רוחאני, ודנו אתם במצב בסוריה.
מכישלון שיחות אלה, עליהן תיקדבקה דיווח בלעדית, אובמה כבר יודע כי תבוא תגובה צבאית איראנית-סורית להתקפה אמריקנית, ומסיבה זו ההתקפה האמריקנית כבר איננה יכולה להיות מוגבלת באופייה.
גם בישראל יודעים זאת, אבל כדי לא ליצור בהלה, ממשיכים הצמרת הפוליטית והצבאית להעמיד פנים כי הכול כשורה, ומה שמתרחש בסוריה איננו נוגע לישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email