אסד לארדואן: אם תמשיך לשלוח טילי סטינג'ר, ה-PKK יקבלו ממני SA-8. טורקיה: נגיב במלחמה. מתגבר האיום לשימוש בנשק כימי

מקור אמריקני שלא הזדהה, אמר ביום ה' 16.8 בלילה, כי ארה''ב מקיימת התייעצויות עם מספר מדינות אותן הגדיר 'בעלות ברית', לשלוח לסוריה עשרות אלפי חיילים שיאבטחו את הנשק הכימי והביולוגי הסורי. הדובר האמריקני הדגיש כי מדובר במצב בו בשאר אסד ייפול מהשלטון, והצבא וכוחות הביטחון הסוריים יתפרקו. הדובר אמר, כי כבר עתה ברור שאי אפשר יהיה להשמיד מאגרים אלה מן האוויר, בעיקר בגלל הסכנה לאוכלוסיה המקומית ולמדינות שכנות.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בהכנה פסיכולוגית של דעת הקהל העולמית, לאפשרות הקרבה והולכת של שימוש בנשק כימי סורי בתוך סוריה ובמדינות שסביבה.   
בשבוע ה-68 למלחמה בסוריה, הפך הדו-שיח של נשיא סוריה עם ראשי המדינות השכנות אליו אלים ביותר. סימן מובהק יותר מזה של החרפת המלחמה וסימנים ראשונים של התפשטותה מחוץ לגבולות סוריה לא יכול להיות.
על הכוחות האמריקנים המיוחדים המוצבים בירדן על הגבול עם סוריה, ועל הבסיסים האמריקנים בישראל ובטורקיה אסד מאיים בירי טילים כימיים וביולוגים. אף אחת ממדינות אלה אינן מפרסמות פרטים על ההכנות הצבאיות  והרפואיות שהן עורכות לקראת אפשרות כזו, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי חוליות  תצפית ועיקוב של מדינות אלה כבר נמצאים בשטח בתוך סוריה מוכנים לתקוף מיד כל טיל  כימי שיוצב  בעמדת שיגור בשטח, כאשר ההנחה היא משטר אסד משתמש בטילים מדומים ובהטעיות decoys, ואי אפשר יהיה למנוע את ירי כל הטילים. כמו כן אסד מאיים כי ברגע שצבאו יתחיל לשגר טילים כימיים, גם חיזבאללה יעשה זאת, וכי הוא לא יהסס מלהעביר לחסן נסראללה כל כמות של נשק כימי, מפגזים ועד טילים, להם הוא יזדקק.  ישראל הודיעה לא פעם באחרונה כי לא תאפשר העברה של נשק כזה לידי חיזבאללה.
כתוצאה מכך מטיסות ארצות הברית וצרפת, בתי חולים צבאיים מיוחדים לטיפול בנפגעי נשק כימי לטורקיה ולירדן.  פיקוד העורף החל מיום ג' 14.8, לבצע תרגילים של טיפול בנפילת טילים כימיים, בכל הערים בצפון ישראל, כאשר העיר  הדרומית ביותר בה נערך תרגיל כזה היא עפולה. חלק מהחיילים שהשתתפו בתרגילים אלה היא לבושים חליפות מגן נגד נשק כימי וביולוגי, וחלק מכלי הרכב שלהם היו ממוגני נשק כימי. ביום רביעי פורסמו תמונות של חניונים תת-קרקעיים בתל-אביב אשר הוכשרו להפוך בשעת מלחמה למקלטים, ואשר יוכלו לקלוט עד 850,000 איש.
ביום ד' 15.8, נקט בשאר אסד בשני צעדים נוספים:
1. מפציצים סוריים תקפו את העיירה הסורית עזאז Azaz הנמצאת לא הרחק מהגבול עם טורקיה. בהתקפה נהרגו למעלה מ-80 איש ונפצעו כ-150. זו הייתה פעם ראשונה במלחמה  שחיל האוויר  הסורי מפציץ מרכז של עיירה  סורית במטרה להרוס אותו. מאחר וצבא הסוריה החופשית ה-FSA, וגורמי מודיעין מערביים וערביים הפועלים בתוך סוריה הפכו את עזאז למטה המלחמה שלהם בחלאב, אותת להם אסד, כי מעכשיו הוא מוריד את הכפפות מידיו, והוא לא יהסס להפיץ  במטוסים ובטילים כל עיר בסוריה ממנה יפעלו.
2.
בתגובה לאספקת נשק כבד למורדים, כמו  טילי נ''מ טורקיים מדגם 'סטינגר' FIM-92 Stinger, וטנקים מדגם T-62, העביר אסד בערוצים מודיעיניים שדר לראשי ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן שדר בו אמר, כי אם תמשיך לשלוח למורדים טילי סטינג'ר אמריקנים, כ-2,500 לוחמי ה-PKK הערוכים עתה על גבול סוריה עם טורקיה יקבלו ממני טילי נ''מ רוסיים מדגם SA-8.
בתגובה לכך אמר ביום ה' 16.8 נשיא טורקיה עבדאללה גול במכה בסעודיה בסיום של וועידת מנהיגי המדינות המוסלמיות OIC, כי הידיעות על אספקת נשק סורי ללוחמי ה-PKK, הן כנראה נכונות, וטורקיה תגיב בפעולה צבאית נגד האיום הנשקף לה מסוריה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בתחילת שבוע שעבר (7-6 לאוגוסט) ביקר היועץ לביטחון הלאומי האיראני סעיד ג'אלילי Saeed Jalili, אצל בשאר אסד בדמשק, ופעמיים תוך יומיים אצל מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בביירות.  ג'אלילי אמר לאסד, כי הוא הגיע לדבר אתו אישית מאחר והצמרת האיראנית רוצה להיות בטוחה, כי כאשר תתחיל ההתקפה הישראלית, ולאחריה האמריקנית על איראן, סוריה תגיב בכל העוצמה שיש לה נגד ישראל ומטרות אמריקניות באזור. אותם דברים אמר ג'אלילי לחסן נסראללה.
אסד הגיב ואמר, כי הוא מוכן לתת התחייבות כזו, בתנאי שהוא יכול להיות בטוח בכך, כי טהרן תשתמש בכול כוחה, כולל הצבאי, לפעול נגד כל הגורמים הצבאיים והמודיעיניים המנסים להפיל אותו, ברגע שהוא יבקש זאת. המקורות שלנו מוסרים, כי ג'אלילי נתן התחייבות כזו לאסד. 

 

Print Friendly, PDF & Email