אסד לענאן: כל התערבות או תזוזה צבאית נגד סוריה תביא למכת מנע מיידית של טילים, בייחוד על טורקיה

המזרח התיכון כבר מתנהל עשרה ימים תחת איום סורי לפתוח במלחמה אזורית, לאחר שלמקורות הצבאיים של תיקדבקה נודע, כי בפגישתם בשבת ב-10.3, של השליח המיוחד של האו''ם והליגה הערבית לסוריה קופי ענאן, ושל נשיא סוריה, אמר בשאר אסד, כי כל תזוזה צבאית, או מעורבות צבאית נגד סוריה, תתקל מיד במכת טילים סורית על המדינה ועל הכוחות הצבאיים שיהיו מעורבים בפעולה כזו. אסד הוסיף ואמר, כי סוריה לא תחכה למעורבות הצבאית שתתרחש, אלא תנחית מכת מנע ברגע שיתברר לה כי ניתנה הוראה לכוחות הצבאיים להיות מוכנים לקראת תזוזה להתערבות בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אסד התכוון בדבריו בעיקר למדינות המערביות העיקריות באירופה, בריטניה, צרפת, נורווגיה, הולנד ואיטליה, אשר הציים וחיילות האוויר שלהן נערכו במשך השבוע שעבר וסוף השבוע מול סוריה במזרח הים התיכון ובשורה של בסיסים מזרח תיכוניים, בהם בסיס חיל האוויר הבריטי אקרוטירי Akrotiri בקפריסין.
מקור צבאי מערבי אמר בלילה לתיקדבקה: 'מבחינתם של האירופאים הכול מוכן לפעולה של הכרזת אזורים וערים שלמות בסוריה כאזורי ביטחון, בו שום כוח צבאי סורי, כולל חיל האוויר הסורי, יוכלו לפעול'. 
בים התיכון  מול סוריה מוצבות עתה גם שתי נושאות מטוסים. נושאת המטוסים האמריקנית 'אנטרפרייז' USS Enterprise, ונושאת המטוסים הצרפתית 'שארל דה גול' French carrier Charles De Gaulle. שתי נושאות המטוסים האלה הן גם חלק מהמערך הצבאי-אווירי המערבי מול איראן, ובאם יתחולל משבר צבאי במפרץ הפרסי הן תיקחנה בו חלק, מהים התיכון.
זו הסיבה מדוע מוסקבה דאגה ביום ב' 19.3, לפרסם באמצעות  מקורות במטה הצי הרוסי בים השחור, בסבסטופול Sevastopol, כי שתי אוניות של הצי הרוסי הגיעו לנמל טרטוס ועליהם יחידה נגד טרור של מרינס רוסיים. זו הפעם שמוסקבה מודיעה רשמית כי כוחות קרקע מיוחדים רוסיים הגיעו לסוריה. המקורות הרוסיים לא מסרו מה מטרת הגעת המרינס הרוסיים לסוריה, וגם לא  זיהו את אוניות המלחמה הרוסיות, אולם אמרו כי אחת מהן היא מכלית וספינת עזר טכנית של הצי.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי המדינה היחידה שאסד הזכיר אותה בשם, בפני קופאי אנאן, כאחת המטרות המרכזיות  של מתקפת מנע של טילים סוריים, היא טורקיה.  אסד אמר לאנאן במפורש כי סוריה לא תהסס מלפעול צבאית נגד טורקיה.
ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן עומד לצאת בשבוע הבא  לביקור בזק בין יום אחד בסיאול בו ייפגש עם נשיא ארצות הברית באראק אומבה,  בניסיון לגבש סופית את המדיניות המערבית-המוסלמית מול סוריה והגרעין האיראני.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי הנשיא אובמה הקציב לשיחות המכריעות האלה עם ארדואן, שש שעות, כנראה ב-28 למרס.
לאחר סיום השיחות יעלה ארודאן למטוסו שיוביל אותו בטיסה ישירה מסיאול לטהרן.

במילים אחרות, המזרח התיכון, המצב בסוריה, ועתיד המו''מ הגרעיני עם איראן, עומדים להגיע בימים הקרובים לנקודת הכרעה. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות