אסד מאיים: אם מועצת הביטחון תקרא לו לפרוש ידליק מלחמה אזורית. תנועות צי אמריקני ורוסי

מקורות במפרץ הפרסי מדווחים, כי בשיחות סגורות עם מקורבים לו, אמר להם נשיא סוריה בשאר אסד ביום ג' 31.1, כי אם מועצת הביטחון תקבל החלטה הקוראת לו לפרוש מהנשיאות ולהעביר את השלטון תוך חודשיים, כפי שמציעה הצעת ההחלטה של הליגה הערבית, הוא ידליק מלחמה אזורית במזרח התיכון.
המקורות במפרץ הפרסי אמרו לתיקדבקה, כי בכירים סוריים אמרו להם, כי כבר ביום ג' הועברו הוראות מתאימות לראשי הצבא ושירותי המודיעין הסוריים, וכי בכמה מיחידות הצבא הסורי הוכרז מצב כוננות. מקורות צבאיים מזרח תיכוניים אחרים אמרו, כי בשעות האחרונות (ביום ב') ישנם סימנים של תנועות וכוננות צבאית בחיזבאללה.
המקורות הוסיפו ואמרו,  כי שייטת אוניות המלחמה הרוסיות העוגנות בנמל טרטוס, ובראשן נושאת המטוסים אדמירל קוזנצוב Admiral Kuznetsov, הועמדה גם כן בכוננות לקראת ההתפתחויות הצפויות בסוריה כתוצאה מהדיון במועצת הביטחון.
לכך כנראה כוונו דבריו של  סגן שר החוץ הרוסי גאנדי גאליטוב Gennady Gatilov, אשר הזהיר ביום ג' במוסקבה, 'כי קבלת הצעת הליגה הערבית על ידי מועצת הביטחון סוללת הדרך למלחמה אזרחים בסוריה'. Gatilov warned that pushing Arab League's UN resolution is path to civil war. מקורות במוסקבה אמרו, כי עדיין מתנהלים דיונים בצמרת הרוסית כיצד לנהוג במועצת הביטחון, והאם להטיל ווטו על החלטת הליגה הערבית. הנטייה היא להטיל ווטו כזה, אמרו המקורות.
המקורות הצבאיים המזרח תיכוניים אמרו, כי גם מעברן של צוללת התקיפה הגרעינית האמריקנית 'אנאפוליס' USS Annapolis, בלווי משחתת הטילים המונחים 'מומסן' USS Momsen ביום א' 29.1, בתעלת סואץ לכיוון הים האדום, קשור להערכות הצבאית במזרח התיכון לקראת ההתפתחויות הבאות בסוריה. המקורות הצבאיים אמרו, כי נראה שארה''ב מאותתת לאיראן שלא להתערב צבאית בסוריה במקרה שהמשבר שם יוחרף. 
זו לא פעם ראשונה שאסד מעלה איום כזה. לפני ששה חודשים  ב-9 לאוגוסט 2011, כאשר שר החוץ הטורקי אחמט דואוטולו ישב בדמשק ביחד עם נשיא סוריה בשאר אסד, במשך שש שעות, ודרש ממנו בשם טורקיה ומדינות נאט''ו להפסיק את טבח הצבא וכוחות הביטחון הסוריים במפגינים נגדו, הוא איים על אסד ואמר כי עליו להתבונן במתרחש בלוב, ולהסיק מכך שאם הטבח יימשך, גורלו יהיה דומה לזה של קדאפי. כלומר, שלטון אסד יותקף על ידי מדינות נאט''ו, ביניהן טורקיה.
תשובת אסד לאיום הזה הייתה חדה ומהירה: על כולם, (בנאט''ו) לדעת, אמר אסד, שמרגע שתיירה הירייה הראשונה על סוריה, כולל מטורקיה, 'יעברו שש שעות בלבד עד שסוריה תחריב את תל-אביב, ותדליק את כל המזרח התיכון באש'.
קודם לכן ב-10 למאי 2011, אמר אחד האישים המקורבים ביותר לאסד הטייקון ואיש העסקים הבינלאומי רמי מכלוף Rami Makhlouf, 'כי אם לא תהייה כאן (בסוריה) יציבות, אין שום דרך שתהייה גם יציבות בישראל'. 'אף אחד' המשיך מכלוף, 'יכול לערוב לכך מה יתרחש לאחר מכן, ( כלומר, לאחר שסוריה תתקוף את ישראל), אלוהים ישמור, אם משהו יקרה למשטר הזה' (של אסד). 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות