אסד מארגן כוח של חיזבאללה ושיעיים עיראקיים לכבוש בחזרה את המוצב הקדמי של צבא סוריה מול ישראל

כיבושו של המוצב הקדמי העיקרי של חטיבה מס' 90 של צבא סוריה, מול מוצבי צה''ל ברמת הגולן, על ידי כוחות של המורדים הסוריים, ביניהם אנשי אל קעידה, היא ההתפתחות הצבאית החשובה ביותר בשנה האחרונה בדרום סוריה ולאורך גבולות סוריה עם ישראל. כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. כישלון זה של צבא סוריה, והעובדה כי גמור ומנוי עם נשיא סוריה בשאר אסד שלא להשלים אתו, ולהחזיר את המוצב הזה לשליטת צבאו, מבטיחים כי הימים הקרובים באזור רמת הגולן וגבול סוריה וישראל-תקופת חג הפסח, לא יהיו ימים שקטים. אסד קיבל החלטה אסטרטגית, כי הוא לא ייתן למוצב ולעיר המרכזית ברמת הגולן הסורית-קונטרה, ליפול לידי המורדים.
בכיבוש תל אל-אחמאר Tel al-Ahmar, השולט על קונטרה הפעילו המורדים הסוריים בפעם הראשונה בדרום סוריה יחידות בגודל של גדוד. 
למעלה מ-350 לוחמים גויסו מעשר מליציות מורדים מקומיות, ומאנשי ג'בהת אל נוסרה- אל קעידה סוריה. בין הלוחמים, סוריים תושבי האזור שאומנו על ידי מדריכים אמריקנים במחנה אימונים מיוחד שהוקם על ידי האמריקנים בדרום ירדן, בלב המדבר הירדני. זו פעם ראשונה שלוחמים אלה לוקחים חלק בקרבות מול צבא סוריה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים עוד, כי זו גם הייתה הפעם הראשונה, שהורגשה יד צבאית מאורגנת אשר תכננה ובצע את ההתקפה. בהתקפה באזור זה לקחו חלק מרגמות כבדות 120 מ''מ אשר הפגיזו את תל אל-אחמאר הפגזה כבדה.
כבר היום, ביום ד' 9.4, מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, החלו מפקדיו של אסד, מארגנים לפי הוראותיו, חיל משלוח שיהיה מורכב, כמו כל כוח לוחם אחר של המשטר בדמשק הפועל בימים אלה בסוריה, מחיילים של הצבא הסורי. חיילים מחיל המשלוח של חיזבאללה, ולוחמים שיעיים עיראקיים אשר בימים האחרונים מגיעים לסוריה במספרים הולכים וגדלים.
ההערכה היא, כי לאזור יגיעו לוחמים שיעיים-עיראקיים של ארגון אסיב וואל אל-חאק Asaib Ahl al-Haq-AAH, בפיקודו של אחד מסגניו של מפקד גדודי-אל קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני. המדובר באבו מהדי מוהנדס Abu Mahdi Mohandes. כוחות מליציה איראנית זו חצו את גבול עיראק-איראן בשבוע האחרון של חודש מרס, ועתה הם נערכים להיכנס לזירת מלחמת האזרחים בסוריה.
כבר בנאומו ביום שישי 4.4, אמר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כי הפעולות הצבאיות של חיזבאללה נגד ישראל יבואו מעתה מכוחות שיוצבו ברמת הגולן הסורית.
הבעיה העיקרית העומדת בפני הפעולה של צבא סוריה נגד המורדים באזור זה, היא שורה של הסכמים הקשורים בהסכמי הפסקת האש של סוריה עם ישראל, משנת 1974, לאחר מלחמת ההתשה שהתנהלה בגולן לאחר מלחמת יום הכיפורים.( מאוקטובר 1973 ועד מאי 1974.)  לצבא סוריה אסור לפי הסכמים אלה להפעיל באזור מטוסים או מסוקים, ואסור להכניס לאזור ההפרדה בין רמת הגולן הישראלית והסורית טנקים ושריון. אולם כבר ביום שלישי בערב (8.4) החל חיל האוויר הסורי פועל נגד המורדים שתפסו את תל אל-אחמאר והוא מפציץ אותם בחביות נפץ מתוצאת איראנית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מצבים אלה מעמידים את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ואת הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, בפני שורה של החלטות קשות:
1. האם לאפשר לצבא סוריה לעקור את המורדים מתל אל-אחמאר, או למנוע זאת ממנו.
2. אין ספק כי כדי לכבוש את המוצב בחזרה, יצטרכו הסורים להביא ולהפעיל באזור מערכות נשק כבדות, דבר האסור עליהם. עד איזה גבול צה''ל יהיה מוכן לסבול את  הפרות ההסכמים האלה.
3. האם צה''ל יאפשר כניסת כוחות זרים, כמו חיזבאללה והשיעיים העיראקים לאזור?
4. כיצד יגיב צה''ל באם הקרבות, ההפצצות, וההפגזות,יזלגו לשטח ישראל?
5. האם ישראל תקלוט פצועים מבין המורדים, גם מסיבוב קרבות זה? באם התשובה לשאלה זו היא כן!, קיימת אפשרות שצה''ל יצטרך לקלוט בפעם הראשונה לוחמים של ארגון אל קעידה.  
דבר אחד ברור. שקט לא יהיה  ברמת הגולן בתקופת חג הפסח. 

Print Friendly, PDF & Email