אסד מדכא את המרד נגדו. קדאפי מחזיק מעמד. עסקה אמריקנית-רוסית לגבי שני השליטים

למרות שסוריה נמצאת במרחק של 2,300 ק''מ מלוב, וההתקוממות מול בשאר אסד, איינה דומה במאומה להתקוממות נגד מועמר קדאפי, הרי ששני הדברים המאפיינים את שני השליטים הערבים הוא, כי הם מצליחים לעמוד מול ההתקוממות נגדם, והדבר השני הוא ששניהם מתעלמים ודוחים בגלוי את הלחץ הצבאי והמדיני שארצות הברית והאירופאים מפעילים עליהם בצורה לא שווה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום א' 29.5, נראו בסוריה סימנים ראשונים, כי אסד והצבא הסורי הצליחו להחזיר לעצמם את השליטה בכל חלקיה של סוריה, מלבד בעיר חומס במרכז המדינה. ביתר חלקי סוריה, המפגינים נחלשו בצורה ניכרת, עד שהם מתקשים להוציא יותר לרחובות הפגנות גדולות.
מלבד שני פרברים ליד חומס, ראסטן Rastan, וטאבלישה Talbiseh, שם ערך הצבא הסורי פעולות טיהור נגד מתנגדי המשטר, ולפי עדי ראייה נהרגו לפחות שלושה מפגינים, לא נרשמו ביום א' אירועים מיוחדים בסוריה, ורוב עריה המרכזיות היו שקטות יחסית.
המקורות שלנו מוסרים כי התפתחות זו יש לייחס בראש ובראשונה למדיניות יד הברזל של הצבא וכוחות הביטחון הסוריים, אשר עוברים עתה אזור אחר אזור בסוריה ומטהרים אותו ממתנגדי השלטון, אולם גם לארבעה עובדות אחרות המתרחשות בשטח:
1. אוכלוסיית המעמד הבינוני בשתי הערים המרכזיות בסוריה, דמשק וחלאב, ממשיכים לשמור על עמדת הניטראליות שלהם ולא להצטרך להתקוממות ולהפגנות נגד אסד.
2. הדרוזים הסוריים ממלאים את הוראות מנהיגיהם, בייחוד מנהיג הדרוזים בלבנון ואליד ג'ומבאלט, ואינם מצטרפים להתקוממות.
3. הנוצרים בסוריה, המהווים חלק גדול מהצמרת הכלכלית והפיננסית הסורית, החליטו לתמוך באורח פעיל באסד.
4. היכולת המבצעית והלוגיסטית של כ-100 קצינים איראניים ושל חיזבאללה, העוזרים לכוחות הסוריים בדיכוי ההתקוממות, והיכולת שלהם להזרים, תוך זמן קצר, לסוריה כוח אדם וציוד מיוחדים לפיזור הפגנות, הכריעה את הכף מול חוסר הניסיון והמשאבים המועטים העומדים לרשות ראשי המתקוממים.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי המרידה נגד אסד בדרום סוריה, באזור החורן, דוכאה. למעלה מ-1 מיליון תושבי האזור נמצאים תחת כיבוש של כוחות צבא גדולים, ואינם מעזים לפעול יותר נגדם. בפרברי דמשק ההפגנות דוכאו. טרטוס ולטקיה, ערי הנמל הסורית העיקריות שעל חוף הים התיכון, חזרו לחיים נורמאליים.
מקור מודיעין מערבי המכיר היטב את המתרחש בסוריה אמר ביום א', כי אפילו אם אפשר לצפות להפגנות נוספות בימים הקרובים, נראה כי בשלב זה אסד ואנשיו לקחו בחזרה את השליטה על המתרחש בסוריה לידיהם.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מדווחים, כי בחוגים המקורבים לבית הלבן ולקרמלין, מדברים בשעות האחרונות על הבנה חשאית שהושגה לגבי עתידם של נשיא סוריה בשאר אסד, ושליט לוב מועמר קדאפי, בין נשיאי ארה''ב ורוסיה, באראק אובמה, ודימטרי מדבדב, כאשר נפגשו במשך יומיים ביום ה' ושישי 27.5-26, בוועידת ה-G8 שנערכה בצרפת.
המקורות שלנו מוסרים כי מדובר בהבנה לפיה באראק אובמה הבטיח למדבדב שלא ללחוץ יותר על הנשיא הסורי בשאר אסד ולאפשר לו לדכא את המרידה נגדו מבלי שהמערב יפעל נגדו, תמורת הבטחה של מדבדב לעזור לארצות הברית להביא את המלחמה בלוב לידי סיום.
מדבדב הביטח לאומבה כי מוסקבה תעשה את כל המאמצים לסיים את המלחמה בלוב במהלך בו מועמר קדאפי יפרוש מהשלטון בטריפולי.
במילים אחרות, שתי המעצמות הגדולות הגיעו ביניהן להסכם שעיקרו אסד תמורת קדאפי, אם כי מוסקבה לא התחייבה מי ישלוט בטריפולי, לאחר פרישתו של קדאפי. מדבדב לא התחייב לגבי המועד מתי קדאפי יפרוש מהשלטון.
בהקשר זה מציינים המקורות של תיקדבקה, כי לא אובמה, ולא מדבדב, סבורים כי יש גורם אחד בקרב ההנהגות הפוליטיות והצבאיות של המורדים בבנגאזי שיכול לקבל על עצמו את השליטה בלוב. לכן ההערכה היא כי אחד מבין משפחתו, או אחד ממקורביו של קדאפי יקבל על עצמו את השלטון הזמני בלוב.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי גם אובמה וגם מדבדב, הסכימו ביניהם בחשאי, כי המדיניות של נשיא צרפת ניקולא סרקזוי, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון במלחמה בלוב, רק מסבכת יותר ויותר את המצב הצבאי שם, וכי מדיניות זו לא תצליח להביא להפלתו של מועמר קדאפי.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי מדבדב הראה לאובמה מידע מודיעני רוסי, לפיו כל ההתקפות וההפצצות של כוחות נאט''ו בלוב, לא הצליחו להוציא מכלל פעולה אפילו חלקית חטיבה אחת מחמש חטיבות הביטחון העומדות לרשותו של קדאפי. אובמה הסכים עם מידע זה ואמר לנשיא הרוסי כי בידיו מידע מודיעני דומה.
 

Print Friendly, PDF & Email