אסד מוציא את הדוויזיות הסוריות מרמת הגולן, לקראת המהלך הצבאי 'הסופי' לריסוק המורדים

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי נשיא סוריה בשאר אסד הורה למפקדי הצבא הסורי לבצע עוד בסוף שבוע זה, או בתחילת שבוע הבא, את הפעולה הצבאית הגדולה ביותר שנערכה עד כה נגד המורדים נגדו, במטרה להנחית עליהם מכה מכריעה. הדוויזיות של הצבא הסורי נערכות עתה ליד כל האזורים בהם מתחולל המרד בסוריה לתקוף אותם בו זמנית.
לשם כך נקט אסד בחמישה צעדים:
1. כבר ביום שני 5.9, הוכרז מצב כוננות מלאה בכל צבא סוריה וכל החופשות בוטלו.
2. אסד מינה סגן רמטכ''ל חדש לצבא סוריה. המודבר, בגנרל עלי איוב Gen. Ali Ayub. עד עתה היה גנרל איוב מפקד הגייס מס' 1 הסורי הכולל את חמש הדוויזיות הסוריות מס' 1, מס' 3, מס' 5, מס'7, ומס' 9.
3. חמש דוויזיות אלה מהוות את שדרת הכוחות הסוריים המוצבים לאורך הגבול הסורי-ישראלי ברמת הגולן ובאזור הר חרמון. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים,  כי דוויזיות אלה החלו כבר בימים האחרונים לפנות את בסיסיהן והמוצבים בהם החזיקו לאורך גבול ישראל, כאשר כוחותיהן נעים לתוך סוריה.
דוויזיות אלה מורכבות בעיקר ממגויסי חובה לצבא הסורי שרובם סונים, והן לא השתתפו עד עתה בדיכוי המרד, אולם עתה חש עצמו אסד מספיק בטוח, כדי להפעיל חיילים סונים נגד המורדים. כמו כן מצביע המהלך, כי אסד איננו חושש יותר מצד ניסיון ישראלי לחמם את גבול ישראל-סוריה, או ניסיון ישראלי לנצל את הוצאת הכוחות הסוריים כדי לקבוע עובדות אסטרטגיות בשטח.
4. הצמרת הצבאית והפוליטית הסורית בראשותו של אסד מאמינה,  כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, הורה לראשי הצבא הטורקי, ולראש מוסד המודיעין המרכזי של טורקיה ה- The National Intelligence Organization MIT, להקים עבור האחים המוסלמיים הסוריים מפקדה מבצעית משוכללת בג'באל אל זאווייה, במחוז אידליב region of Jabal al-Zawiya in Idlib province, קרוב לגבול הסורי הטורקי. כמו כן המודיעין הסורי מעריך כי מהעבר השני של הגבול בתוך טורקיה פועלת מפקדה-אחות גדולה יותר, המעבירה הוראות למפקדה בסוריה כיצד להמשיך את המרד נגד אסד. זו הסיבה העיקרית מדוע אנו שומעים בימים האחרונים על פשיטות סוריות על ערים וכפרים באזורים אלה המקורבים לחומס. הצבא הסורי מנסה להגיע למפקדה זו ולהרסה עוד לפני שהמבצע הצבאי הגדול יתחיל.
5. בפעם הראשונה בכל שבעת חודשי המרד בסוריה הופיעו ביום ג' 6.9 במרכז העיר חלאב Aleppo, אלפי מפגינים שקראו להפלת משטרו של אסד. המקורות שלנו מוסרים, כי הנשיא אסד החליט לשלב בפעולת התגמול שלו נגד תושבי חלאב, גם פעולת תגמול נגד ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודאן.
ביום ג' 6.9, הורה אסד בחשאי להקפיא בפתאומיות ולחלוטין, את הסכם הסחר החופשי בין סוריה לטורקיה. לא בדמשק ולא באנקרה פורסמה מילה על כך, אולם המקורות שלנו מוסרים כי טורקיה תפסיד מכך ישירות למעלה מ-5 ביליון דולר.
לפעולה סורית של ביטול ההסכם, יש גם השלכות פנימיות סוריות. מאחר ועיקר פרנסתם של סוחרי חלאב, היא מהמסחר עם טורקיה, הרי שביטול הסכם הסחר החופשי יפגע קשה מאוד בפרנסתם. עדיין מוקדם להעריך מדוע אסד החליט בצעדים שלו נגד טאייפ ארדואן, גם לפגוע בסוחרי חלאב. אחרי הכול הממסדים הפיננסית והדתיים בעיר השנייה בגודלה בסוריה, דאגו לכך במשך 7 החודשים האחרונים מאז פרץ המרד הסורי, שלא לערב את כ-5 מיליון תושבי העיר וסביבותיה במרד. אחת ההשערות היא, כי שלטונות הביטחון הסוריים גילו כי במכולות של הסחורות הטורקיות המגיעות לחאלב, מוסתרים ומגיעים גם כלי נשק וכספים, עבור המורדים בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email