אסד משסה את אל קעידה במחנה ירמוק. איתות לישראל, ירדן ורמאללה, כי הוא ישסה את ISIS גם בהם

את התוצאות הראשונות של מדיניות אובמה כלפי איראן ובעלי בריתה במזרח התיכון אפשר לראות בימים האחרונים כבר בזירת הלחימה במחנה הפליטים ירמוק בדמשק, בו 16,000 פלסטינים לכודים בין הצבא הסורי ולוחמי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, כאשר שניהם תוקפים אותם.
כלפי דעת הקהל העולמית  המלחמה הזו נראית ונשמעת כמלחמה בה מעורבים שלושה גורמים: הפלסטינים הנלחמים לשמור על מקומות מגוריהם שברובם הם חרבים וללא מים. הצבא הסורי הנלחם לעצור את אל קעידה מלהתקרב את מרכז דמשק. מחנה ירמוק נמצא במרחק של 8.5 ק''מ בלבד מארמונו של נשיא סוריה בשאר אסד.
אל קעידה
ISIS המנסה להכניע צבאית את הפלסטינים במחנה-רובם אנשי חמאס, בגלל תמיכתם באיראן ובחיזבאללה אויביהם העיקריים של אל קעידה בעיראק ובסוריה. 
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי במצי
אות בשטח הדברים הם שונים לגמרי.
לוחמי אל קעידה ISIS לא היו מפרישים כוחות רבים לתקוף את מחנה הפליטים ירמוק-כוחות להם הם זקוקים בחזיתות אחרות בסוריה ובעיראק, אם לא רק שהיו מקבלים אור ירוק מאסד לתקוף את המחנה, אלא שצבא סוריה פתח לכוחותיהם את הדרכים המוליכות לדמשק ואפשר להם לפתוח בהתקפה כזו.
נשמע מוזר?
דעת הקהל בעולם המערבי ובמזרח התיכון איננה יודעת, או מתעלמת, ממערכת ההבנות החשאית המתקיימת בין משטר הנשיא בשאר אסד, ובין אבו באקר אל-בגדאדי מנהיג ISIS. מערכת הבנות זו בנויה בעיקר מסביב לשיתוף הפעולה ההולך וגובר בין הצדדים בנושא הפקת הנפט והגז הסוריים ומכירתם בשווקי הנפט השחורים העולמיים.
אל-קעידה ISIS מחזיק בכ-90 אחוז מהשדות האלה, רובם במזרח סוריה. לאסד אין מספיק כוחות צבאיים כדי לכבוש שטחים  אלה בחזרה, אלא אם כן יפנה כוחות מחזיתות הרבה יותר חשובות לו מבחינה אסטרטגית, כמו דמשק במרכז, דרעא בדרום, וחלב בצפון.
הסכמי ההבנות החשאיים עליהם סוכם בשנה האחרונה בין משטר אסד ואל קעידה ISIS קובעים 4 נושאים עיקריים:
1. הצבא הסורי, ובמיוחד חיל האוויר הסורי, לא יתקפו את אל קעידה, ולא ינסו לכבוש את שדות הנפט והגז הנמצאים בידיהם.
2. אל קעידה ISIS, יעביר את הנפט והגז שהם מפיקים  למנגנונים של המשטר הסורי אשר עד למלחמה היו משווקים את הנפט. מנגנונים אלה או שישתמשו בנפט ובגז לצרכים הפנימיים של משטר אסד תמורת תשלום, או שיימכרו אותו בשווקי הנפט השחורים.
3. נקבע מפתח לפיו יחולקו ההכנסות ממכירת הנפט והגז בין משטר אסד ואל קעידה ISIS.  לפי מפתח זה מקבלים אל קעידה ISIS בין 2 ל-4 מיליון דולר ביום. זהו עיקר הכסף בו ארגון הטרור משתמש כדי למממן את המלחמה.
4. משטר אסד התחייב לספק לשטחים שאל קעידה ISIS  שולט בהם בסוריה חשמל מתחנות הכוח הסוריות.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי במצב של יחסים כאלה, יכול אסד להרשות לעצמו לפנות לאל קעידה ISIS, ולהציע להם לפתוח בחזיתות חדשות, מהלך באמצעותו  אסד יכול לנהל בשלט רחוק כמה חזיתות ולהגיע בהן לתוצאה רצויה לו, מבלי שהוא יצטרך לערב לשם  כך כוחות צבא  משלו.
במקרה של מחנה הפליטים ירמוק לבשאר אסד יש 3 מטרות:
א. להוכיח לאיראן ולחיזבאללה שהוא מסוגל להפעיל בתוך סוריה מדיניות צבאית עצמאית משלו.
ב.
 להעניש את החמאס על כך שבחמש שנות המלחמה בסוריה נמנע מלתמוך באסד. ההתקפה על מחנה ירמוק משמשת אמצעי לאסד לרמוז לחמאס שלא יחשוב, כי מהלך ההתפייסות שלו עם איראן וחיזבאללה, הוא גם מהלך ההתפייסות עם דמשק, ואם יהיה מהלך כזה הוא לא יהיה אוטומטי ומהיר.
ג. מחוזק מנכונותו של ממשל אובמה לדבר אתו, ומהלגיטימציה שוושינגטון נותנת למהלכים האיראניים בצאיים והמדיניים במזרח התיכון, מאותת אסד לישראל, ירדן ולרשות הפלסטינית ברמאללה, כי עדיין הקלף הפלסטיני מצוי בידו, והוא יכול באם ייבחר בכך לשסות גם בהם את אל קעידה ISIS.

   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות