אסד נערך לחדש את משלוחי הנשק לחיזבאללה. חיל האוויר הקים מעל גבולות סוריה ולבנון אזור חיץ אסור לטיסה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי נשיא סוריה בשאר אסד הורה להמשיך את משלוחי הנשק לחיזבאללה. אסד אמר ליועץ לביטחון האיראני סעיד ג'אלילי המבקר עתה בדמשק, כי ההתקפה הישראלית על הקומפלקס הצבאי בג'מארייה Jamraya, לא תרתיע אותו ולא תשנה את החלטתו, וכי על איראן וסוריה למצוא דרכים אחרות להעביר את נשק לחיזבאללה שלא באמצעות שיירות גלויות.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי גם ההערכה בצה''ל היא שעם ההשתפרות במזג האוויר, ינסו הסורים והאיראנים להעביר את מערכות הנשק ללבנון בדרכים מתוחכמות חדשות, ביניהן העברת מערכות הנשק כשהן מפורקות ומסוות,או/ו על ידי שימוש ברשתות מבריחים הפועלות בין סוריה ולבנון.
זו היא הסיבה העיקרית 'לשמיכה' האווירית שחיל האוויר מקיים מסביב לשעון מעל המרחבים האוויריים  הסוריים והלבנוניים, כאשר המטרה היא למנוע ניסיונות העברות נשק נוספות. חוגים צבאיים מערביים מציינים, כי למעשה הקים חיל האוויר הישראלי מעל אזורי הגבול בין סוריה ולבנון אזור חיץ אסור לטיסה אשר השליטה היחידה בו נמצאת בידי מטוסיו.
ביום א' 3.2, דיווחנו:  
בעת שהיועץ לביטחון לאומי האיראני סעיד ג'אלילי נמצא, ביום א' 3.2 בדמשק, ודן עם נשיא סוריה בשאר אסד בהפעלת ההסכם הצבאי בין איראן לסוריה, חיזבאללה והחמס, בתגובה למתקפה הישראלית על הקומפלקס הצבאי בג'מארייה Jamraya ביום ד' 30.1, החריף שר הביטחון אהוד ברק בהופעה בפני וועידת הביטחון במינכן, את הטון הישראלי מול אסד, נסראללה, וג'אלילי.
ברק אמר בפני ההתכנסות השנתית החשובה ביותר של ראשי מדינות ומערכות ביטחון ומודיעין מכל העולם, כי: 'מה שקרה בסוריה לפני מספר ימים…היא הוכחה שכאשר אנו אומרים משהו, אנו מתכוונים לכך'. ציטוט המקור:what happened in Syria several days ago… that's proof that when we said something we mean it .
'אנחנו אומרים שאנו חושבים כי אסור להכניס ללבנון מערכות נשק מתקדמות'. אמר ברק.
we say that we don't think it should be allowed to bring advanced weapons systems into Lebanon.  'איראן וחיזבאללה הם בעלי הברית היחידים שנותרו לאסד'.  
'נפילתו של אסד מתקרבת והיא  קרובה'. 'וכאשר היא תרחש תהייה זו מכה קשה גם לאיראן וגם לחיזבאללה'.
Assad's fall is coming imminently, and when it happens, this will be a major blow to the Iranians and Hezbollah.
הדברים של ברק משליכים גם לגבי העמדה הישראלית מול הגרעין האיראני. כפי שישראל קיימה את דבריה למנוע העברת נשק ללבנון, כך היא תקיים את דבריה למנוע את התחמשותה של איראן בנשק גרעיני.
קודם לכן תקף ביום א יו''ר המג'ליס (הפרלמנט) האיראני עלי לאריג'ני Ali Larijani, את תקיפת ישראל בסוריה, ואמר כי סוריה נמצאת תחת התקפה המרוכזת על ידי ארה''ב. לאריג'ני קרא למדינות המזרח התיכון לבודד את ישראל, ואמר,'כי התנועה המוסלמית המתעוררת באזור תיתן תגובה מתאימה ( להתקפה הישראלית בסוריה) למשטר הציוני'. the Islamic awakening movement in the region would give a proper response to the Zionist regime.
על פניהם יכולים הדברים האלה להצביע על כך, כי האיראנים אומרים כי התגובה להתקפה בסוריה היא לא מעניינם, וכי על הערבים מוטל התפקיד הזה, אולם המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי האיראניים מנסים ליצור בשעות האחרונות  מרווח זמן מתאים עבור תגובתם.
המקורות שלנו מוסרים בלעדית, כי היועץ לביטחון לאומי סעיד ג'אלילי הביא אתו לדמשק שלוש אופציות צבאיות של תגובה איראנית להתקפה הישראלית. כבר עם בואו בשבת 2.2 לדמשק, הוא אמר לבכירים הסוריים אתם נפגש, כי טהרן לא תעבור בשתיקה על מחסני הנשק האיראניים שנפגעו בקומפלקס הצבאי בג'מארייה, והיא תגיב צבאית.
לאחר דברים אלה צריך ג'אלילי לסכם עם בשאר אסד, ועם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, מה תהייה התגובה. המקורות שלנו מציינים, כי גם לאחר שהשלושה יחליטו על סוג והיקף התגובה, הם צריכים להיערך לקראתה, להכין את הכוחות לביצועה, ולקחת בחשבון מה תהייה התגובה הישראלית אליה.
מבחינת האיראנים וחיזבאללה דברי שר הביטחון ברק במינכן, הם דברים חמורים מאוד.
מזווית הראייה שלהם פגישותיו בשבת 2.2 של מנהיג ארגוני האופוזיציה הסורית מואז אל-חטיב Mouaz al-Khatib, עם סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, ובמיוחד פגישתו עם שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי שנמשכה 45 דקה, פגישות שנערכו כולן במינכן, היכן שאהוד ברק דיבר יום אחד לאחר מכן, הן סימן שהמורדים והאופוזיציה הסורית מתחילה להבין, כי אסד לא ירד מהשלטון בקרוב, וכי לא נותרה להם ברירה אחרת, אלא להתחיל לדבר אתו במטרה להקים בסוריה שלטון משותף.
דבריו של אהוד ברק כי נפילתו של אסד היא קרובה, נתפסים בטהרן, כי ישראל לא תשלים עם התפתחות כזו, והיא עומדת להחריף את פעולותיה הצבאיות נגד סוריה וחיזבאללה. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות