אסד נתן לננסי פלוסי תוכנית סורית-איראנית לסיום המלחמה בעיראק.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: הנשיא באשר אסד הגיש ליו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי, בעת פגישתם ביום ד' (4.4), תוכנית בת 4 סעיפים לפתרון המשבר בעיראק, שבמסגרתה איראן וסוריה מוכנות לסייע לארצות הברית להיחלץ מהמשבר בעיראק. אסד לא אמר לפלוסי, אולם היא וחברי משלחת בית הנבחרים המלווים אותה הבינו מהשיחה, כי טהרן תהייה מוכנה לקבל על עצמה להשתתף לפחות בשלבים הראשונים של יישום התוכנית. המקורות שלנו מוסרים בלעדית כי בתוכנית ישנם 4 סעיפים הנוגעים למצב הצבאי, כלומר למלחמה בטרור, למצב הפוליטי, ולמעורבות הארצות הגובלות עם עיראק במלחמה. בתום השיחה אמר אסד לפלוסי את המילים הבאות: 'אם ארצות הברית תחליט לא לקבל את התוכנית, כל הפגישות והדיבורים שמקיימת שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס עם שרי החוץ וראשי שירותי המודיעין הערביים בעמן ובקהיר בחודשיים האחרונים יהפכו להיות לא יותר מאשר 'געגוע של ברווזים'. בערבית מונח זה מקופל במילה אחת-ג'עג'ע. במילים אחרות, אסד אמר כי רייס לא תצליח להקים חזית ערבית אנטי איראנית ואנטי סורית, ובו בזמן לייצב את המצב בעיראק. המקורות שלנו מוסיפים כי אין ספק כי לאחר וועידת הפסגה הערבית בריאד, הסורים נמצאים באופוריה.
להן הנוסח של 4 הסעיפים שאסד הקריא לפלוסי בפגישה בין שניהם, מתוך נייר שהחזיק בידיו.
1. על ארצות הברית להכיר בעובדה שאין פתרון צבאי למצב בעיראק אלא רק פתרון פוליטי שאיננו מוציא שום קבוצה או סיעה מבני העם העיראקי מהתהליך הפוליטי בעיראק. המקורות של תיקדבקה: פירוש סעיף זה הוא, חזרה מלאה מפלגת הבעת' של סדאם חוסיין לחיים הפוליטיים בעיראק.
2. שום קבוצה דתית או אתנית לא תרגיש כי היא המנצחת, ושם קבוצה לא תרגיש כי היא המובסת בעיראק. לא יהיה שום הסדר בעיראק מבלי שכל הקבוצות תלמדנה לחיות זו עם זו. במילים אחרות, אין ניצחון לא של השיעים ולא של הסונים בעיראק.
3. כתוצאה של סעיף 2 ארצות הברית תפסיק להגדיר 'to categorize' קבוצות שונות בעיראק, ותנהג בכל הקבוצות בשיווין. פירוש סעיף זה הוא כי האמריקנים יפסיקו לראות בסונים אויבים.
4. ארצות הברית תיצור בעיראק את התנאים שישכנעו את המדינות הגובלות בעיראק, כלומר, איראן, סוריה, סעודיה, ירדן, וטורקיה, שיש לכל אחת מהן אינטרס בהשגת פיתרון שמבטיח אחדות, ביטחון, ויציבות לעיראק.
משיחות שהמקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה ניהלו עם חברים במשלחת בית הנבחרים האמריקני שנלוותה לפלוסי עולה כי הם התרשמו כי אסד קבל בשלב זה של הצגת העקרונות, את הסכמתה של טהרן לתוכנית. מה תהייה עמדת טהרן לגבי שלב הביצוע של התוכנית, כלומר, כאשר יתחילו להיכנס לפרטים הביצועיים של סעיפיה, הדבר איננו ברור. ההנחה היא שאם התוכנית תגיע לשלבים ביצועיים יתעוררו חילוקי דעות בין טהרן ודמשק.

Print Friendly, PDF & Email