אסור להפוך את הסיפור של אליזבת צ'רקוב לסיפור ישראלי. היא נשלחה לעיראק על ידי אוניברסיטת פרינסטון ונכנסה לעיראק בהשתמשה באזרחות הרוסית שלה

אליזבת צ'רקוב Elizabeth Tsurkov בת 36, שנחטפה בדרום עיראק על ידי המליציה השיעית הכפופה לאיראן כתיב חיזבאללה Kata’ib Hezbollah, כנראה על ידי הוראה מטהרן, מוחזקת בבית כלא של המליציה העיראקית כבר חמישה חודשים מאז חודש מרץ השנה.
בשנתיים האחרונות יצאה ונכנסה אליזבת צ'ורקוב כמה פעמים לעיראק וממנה. לדבריה, ולפי מקורות באוניברסיטת פרינסטון היא ערכה מחקר על מנהיג הדת השיעי העיראקי מוקטעדה סאדר Muqtada al-Sadr והמליציה שלו.
ביום שישי 7.7 הודיעה ממשלת עיראק, כי היא חוקרת את חטיפתה החוקרת הישראלית אליזבט צ'ורקוב בבגדד, שמוחזקת בידי 'גדודי חיזבאללה' העיראקיים. דובר הממשלה, באסם אל-עוודי אמר  כשנשאל על הנושא בריאיון לערוץ הטלוויזיה העיראקי "אל-אהד". הדובר הוסיף כי בהתחשב ברמת המקרה והמורכבויות שלו, לא תהיה הצהרה רשמית בנושא זה לפני שממשלת עיראק תסיים את חקירתה ותגיע למסקנות. לאחר מכן יימסרו הודעות לעיתונות או עמדות רשמיות.
זו לא פעם ראשונה שממשלת בגדאד עוסקת בגורלה של אליזבט צ'ורקוב, ראש הממשלה הקודם של עיראק היידר אל עבדי Haider al-Abadi, וראש הממשלה הנוכחי של עיראק מוחמד אל סודאני Mohammed Shia' Al Sudani העבירו בערוצים מודיעיניים לארצות הברית ולרוסיה מידע כי אליזבט צ'רקוב נמצאת בסכנה ומוטב שהיא תצא את עיראק.
אולם מלבד לנקוט אמצעי זהירות מעטים אליזבת צ'רקוב לא התייחסה לאזהרות אלה והיא נשארה בעיראק.
המצאותה של אישה מערבית באזורים השיעיים של בגדאד ובדרום עיראק איננו דבר מקובל בעיראק, ולכן איש לא התפלא שבאחד הימים השנה היא נעלמה.
ביום שישי 7.7, שגריר ישראל במוסקבה  אלכסנדר בן צבי Alexander Ben Zvi נפגש עם דיפלומטים בכירים במשרד החוץ הרוסי כאשר נושא השיחה ביניהם היה אליזבת צ'רקוב. זה היה ניסיון ראשון ישראל לתאם עמדות עם מוסקבה לבי הניסיונות להביא לשחרורה של אליזבת צ'רקוב.
חוגים בקהילת המודיעין הישראלית שדחו את ההשערה כי אליזבת צ'רקוב פעלה עבורם ציינו כי היא השתמשה בקשריה בארצות הברית וברוסיה כדי להשיג אשרות כניסה לעיראק.  הם גם ציינו כי קשריה עם ישראל הם רופפים מאוד ובספרים ומאמרים שהיא פרסמה היא תקפה בחריפות את ישראל.
למרות כל ההכחשות מוושינגטון, מוסקבה וירושלים, כי הולכת ונרקמת עסקת חילופי שבויים בין טהרן, וושינגטון, שתביא לחילופי שבויים ואסירים אמריקנים ואיראניים תמורת שחרורה של אליזבט צ'רנוב, ממשיכות ידיעות להתפרסם על כך.
במילים אחרות, עדיין מתנהל משא ומתן על התנאים לשחרורה של אליזבט צ'רנוב.

 

Print Friendly, PDF & Email