הותקפו שתי מכליות סעודיות ליד פוג'רייה ב-UAE. אחת הובילה נפט לארה"ב. נגרם 'נזק מבני כבד'. וושינגטון שותקת

שר הנפט הסעודי חאליד אל פאליח Khalid al-Falih אמר, ביום שני 13.5, כי שתיים מתוך ארבעת האוניות שהותקפו ביום א' ליד נמל  הנפט פוג'יירה Fujairah, הנמצא בחוף המזרחי של הנסיכות בהמשך לחוף עומאן, הן מכליות סעודיות.
אל פאליח אמר, כי המכלית אחת הייתה עמוסה בנפט  של חברת 'ארמקו' Aramco, שהוטען עבור ארצות הברית במסוף הנפט הסעודי ראס-טנורה Ras Tanura.  ראס טנורה הוא מסוף הנפט הגדול ביותר של סעודיה במפרץ.

כמו מקורות אמריקנים ומקורות של איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE לפניו, שר הנפט הסעודי לא אמר אפילו מילה אחת מי ביצע את ההתקפה הזו, וכיצד היא נהדפה ועל ידי מי? 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ברור שגורמים ימיים הקשורים למשמרות המהפכה האיראנים הם היחידים שיש להם יכולות מבצעיות כאלה באזור זה לתקוף סופר מכליות.
שר הנפט הסעודי ציין, כי לא הייתה דליפה של דלק מהמכליות שנפגעו, אבל אמר כי 'נגרם להם נזק מבני משמעותי', significant damage to the structures of the two vessels.

מדבריו של שר הנפט הסעודי עולה, כי בתקיפת המכליות הסעודית הצליחו התוקפים לתקוף גם מטרה  אמריקנית-מאחר והנפט הסעודי נקנה ונשלח לארה"ב, וגם מטרה סעודית בעת ובעונה אחת.
שר הנפט הסעודי לא ציין למי היו שייכות יתר שתי המכליות שהותקפו.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי עצם שתיקתו המתמשכת של ממשל הנשיא דונלד טראמפ על ההתקפה, רק תביא להמשך ולהתגברות ההתקפות על משלוחי הנפט מהמפרץ.
מבלי למסור את הסיבות לכך דחה שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, ביום שני 13.5, את נסיעתו למוסקבה והוא נמצא בדרכו לבריסל כדי לדון עם מה שהוגדר 'בעלי בריתה של ארה"ב בנושא איראן'.
פומפיו יגיע ביום ג' 14.5 לסו'צי שלחוף הים השחור כדי להיפגש שם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר החוץ הרוסי לברוב.

ביום א' 12.5 דיווחנו על ההתפתחויות ליד פוג'רייה.
לאחר יום שלם של הכחשות נמרצות מצד איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, בהן נאמר כי הידיעות על התרחשויות ביטחוניות  בנמל הנפט פוג'יירה Fujairah, הנמצא בחוף המזרחי של הנסיכות בהמשך לחוף עומאן, אינן נכונות, וכי לא התפוצצו, או עלו באש מכלי נפט, פרסם משרד החוץ של הנסיכות, ביום א' 12.5,  ידיעה קצרה שאמרה, כי הותקפו ארבע אוניות במים הכלכליים של איחוד הנסיכויות.

ההודעה הקצרה מדגישה, כי אין נפגעים במה שהוגדר 'מעשי חבלה', וכי לא הייתה דליפה של חומרים וחומרים כימיים.  במלים אחרות, מלשון ההודעה, עולה כי הותקפו מכליות נפט או גז, ו/או אוניות שהובילו חומרים כימיים-מוצרי דלק במפרץ עומאן. 
מיניסטריון החוץ אומר, כי נפתחה חקירה 'בהשתתפות גורמים בינלאומיים.'

כמה שעות לפני פרסום ידיעה זו מסרו עדי ראיה למתרחש, כי מטוסי קרב אמריקנים וצרפתיים נראו כשהם טסים באזור.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההודעה של מיניסטריון החוץ של נסיכות הנפט, המנסה להסתיר את המתרחש ולהמעיט ככל האפשר במסירת פרטים, אינה מצליחה להסתיר את העובדה, כי גורם במפרץ פתח במתקפה על תנועת מכליות הנפט והגז באזור.
במילים אחרות, החלו פעולות התגובה האיראניות, או של בעלי הברית של איראן, על הסנקציות שהטיל ממשל הנשיא טראמפ על ייצוא הנפט האיראני.
עד פרסום הדברים, לא נמסרה כל הודעה מצד וושינגטון.
אפשר וצריך להניח כי בבירה האמריקנית נערכות עתה התייעצויות קדחתניות כיצד להגיב.   

Print Friendly, PDF & Email