ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כעל מגפה עולמית. המגפה התפשטה ל-60 מדינות. מספר החולים הישראליים-7

ארגון הבריאות העולמי ה-WHO הכריז על הקורנה בעל מגפה עולמית וקרא לכל המדינות להעירך להתפשטותה. מנכ"ל הארגון תיאודור ג'בריזוז אמר, ביום חמישי בלילה 27.2 בז'זנווה, כי המחלה התפשטה עכשיו ל-48 מדינות. לדבריו מספר הנדבקים במחלה מחוץ לגבולות סין הוא 3,700, מהם מתו כבר 57 איש. במוצאי שבת 29.2, הגיע מספר המדינות בהן נדבקו אנשים במחלה ל-60.
המצב עכשיו הוא כזה הדגיש תיאודור ג'בריזוז, כי מספר הנדבקים במחלה שלושה רבעים מהנדבקים במחלה הם במדינות מחוץ לסין.

ב-24 השעות האחרונות הודיעו 12 מדינות חדשות, ביניהן ניגריה, ניו זילנד, מונגוליה ואסטוניה, על גילוי מקרי הידבקות של המחלה.

בישראל, אשתו של הגבר ששב מאיטליה כשהוא חולה בנגיף ואושפז בבידוד בבית החולים 'שיבא' אובחנה, ביום שישי 28.2  כחולה בקורונה והועברה לבידוד. מצבה מוגדר קל.
מספר הישראליים המאושפזים וחולים בקורונה הגיע ל-7.
משרד הבריאות פרסם  את המקומות שבהם החולה בקורנה שהה בשבוע האחרון. מההודעה עולה תמונה שונה מזו שנמסרה קודם לכן.
בפרסום ביום ה' נמסר כי חולה הקורונה, תושב היישוב הקטן אירוס, היה בחנות "הפיראט האדום" שבאור יהודה למשך שעה בלבד. אחרי כמה שעות הגיעו תלונות רבות מתושבי אור יהודה שטענו שהחולה הוא בעל החנות והיה בה פעמים רבות ולא כפי שדווח.
חברת התעופה 'אל על על' הודיעה  ביטולן של כל הטיסות לאיטליה בשבועיים הקרובים, ועל שינויים בלוח הטיסות בשל מחלת הקורונה. החברה הודיעה על דחיית הקו החדש לטוקיו ל-4 באפריל, והשהיית הטיסות לבייג'ינג ולהונג קונג תימשך בינתיים עד 2 במאי.

נשיא מונגוליה באטולגה ובני לווייתו אשר חזרו ביום ה' מביקור בסין הושמו בבידוד, ובכך היה למנהיג הראשון של מדינה שהושם בבידוד בגלל החשש שנדבק במחלה.
באיראן, שם ישנם מספרים סותרים בדבר הנדבקים במחלה, הודיעה סגניתו של נשיא איראן חסן רואחני, אבטקאר כי נדבקה במחלה, ובכך הצטרפה לשר הבריאות ולשני חברי פרלמנט האיראני שהודיעו כי  נדבקו במחלה. תפילות יום השישי בטהרן ובערים מרכזיות נוספות באיראן בוטלו.
בפעם הראשונה הופיעו ביום שישי בשידורים האיראניים ביקורת על השלטונות ועל דרך טיפולם במחלה המתפשטת והמסתירים את המספרים האמיתיים על מספר המתים והנדבקים.
נסיכות קטאר פינתה ביום ה' ברכבת אוויריית  את כל האזרחים הקטארים ששהו באיראן.
ממשל הנשיא דונלד טראמפ בוושינגטון הורה להקל על הסנקציות האמריקניות על תרופות ומזון שהוטלו על איראן, כדי להקל על המשטר בטהרן את המאמצים לבלום את המחלה.
המשך התפשטות המחלה הביאה לירידות חדות וזעזועים  בשווקי המניות בעולם והגבירו את החשש הכבד מפני מיתון עולמי, לאחר שיום חמישי (27.2) היה היום הגרוע ביותר של ירידות חדות בכל שערי המניות בבורסות העולמיות. מדד הדאו ג'ונס בוול סטרייט בניו יורק ירד בפעם הרביעית בהיסטוריה ביום אחד ביותר מ-1,000 נקודות, כאשר הוא גורר אחריו לירידות חדות את הבורסות בלונדון, סין, יפן ודרום קוריאה.
גופים בינלאומיים שונים ברחבי העולם החלו לבטל כינוסים ואירועים המוניים אחרים, ובכמה מדינות נראו סימנים ראשונים של אוכלוסיות הרוכשות מצורי מזון ומים ומכינות את עצמן לקראת משבר אספקה עולמי.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות