ארדואן: הסכם טורקיה-ישראל, תלוי בפיוס בין אנקרה וקהיר


סאלאמן מלך ערב הסעודית אמר, בימים האחרונים בעת ביקורו בן חמישה הימים בקהיר, לנשיא מצרים פאתח אל-סיסי, כי הבין מנשיא טורקיה טאייפ ארדואן, שלא יעשה שום צעד להתפייסות עם ישראל, אלא אם אל-סיסי ישנה את יחסו העוין לטורקיה ויסכים ללחוץ את ידו של ארדון, כסימן שהוא שם חילוקי הדעות בין מצרים לטורקיה מאחורי גבו ופותח דף חדש ביחסים שבין אנקרה לקהיר. כך מדווחים בידיעה בלעדית מקהיר המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה.
המלך הסעודי אמר, כי הפיוס בין ארדואן לאל-סיסי, ייפתח את הדרך לפיוס מלא בין טורקיה לישראל, וכי הפרטים על כך כבר הוסכמו בין אנקרה וירושלים.
חוגים סעודיים בפמליית המלך הדגישו, כי  אם אל-סיסי ימשיך להעמיד תנאים לפיוס המצרי-טורקי,  אפשר לצפות כי טורקיה תעמיד תנאים נוספים לפיוס שלה  עם ישראל.
זו הסיבה מדוע ראש הממשלה נתניהו אמר ביום א' 10.4, כי השלום עם מצרים חזק היום יותר משהיה אי-פעם וזאת מול אתגרים קשים מאוד לשתי המדינות. 'הקשר בין מצרים וישראל הוא נדבך חשוב לביטחון הלאומי של שתי המדינות.' ציין נתניהו.
נתניהו לא ציין איזה אתגרים עומדים בפני שתי המדינות, אבל המקורות של תיקדבקה מציינים, כי היה זה איתות ישראלי ברור גם למלך סעודיה סאלמאן, וגם לנשיא טורקיה טאייפ ארדואן, כי ישראל בטוחה בברית האסטרטגית שיש לה עם אל-סיסי, וכי בתנאים הנוכחים אין סיכוי כי נשיא טורקיה יצליח להכניס טריז בין ירושלים וקהיר. 
זה היה גם מסר ישראלי שנועד לחזק את עמדותיו של נשיא מצרים אל-סיסי מול הלחצים של  המלך סאלמאן וארדואן.      
היחסים בין ארדון ואל-סיסי, וטורקיה ומצרים מתוחים, מאז ההפיכה שביצע הצבא המצרי בפיקודו של אל-סיסי ב-13 ביולי 2013, לפני שלוש שנים.כאשר הדיח את נשיא מצרים איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי. נשיא טורקיה נחשב כתומך  האחים המוסלמים. 
אחת החששות הגדולים של נשיא מצרים אל-סיסי  ערב ביקורו של מלך סעודיה, היו שינוי ביחסו של המלך הסעודי לאחים המוסלמים. סאלאמן הכחיש בעת הביקור בקהיר כי סעודיה משנה את יחסה לאחים המוסלמים, ומכאן התקרבותה לנשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
סיבה נוספת למתיחות שבין מצרים לטורקיה, היא תמיכתו של נשיא מצרים אל-סיסי  בנשיא סוריה בשאר אסד ובהישארותו בשלטון בדמשק. שליחים מצריים באים מידי פעם בחשאי לדמשק כדי לתאם עמדות בין דמשק וקהיר.

הנושא הישראלי עלה, ביום א' 10.4 בקהיר, גם בעת פגישה של שר החוץ הסעודי עדאל אל ג'ובייר Adel al-Jubeir, עם עורכי העיתונים בקהיר.
אל-ג'ובייר תידרך את עורכי העיתונים בתוצאות הביקור של המלך. בהתייחסו להסכמתה של מצרים להעביר לריבונות סעודית את האיים סנפיר Sanafir  וטיראן Tiran, בכניסה למפרץ עקבה, החולשים על תנועת האוניות במפרץ, כולל אוניות ישראלית המגיעות לאילת, ואוניות ירדניות המגיעות לעקבה, אמר אל ג'ובייר, כי ערב הסעודית לא תנהל משא ומתן עם ישראל על שני האיים, אבל סעודיה תקיים את ההתחייבויות הבינלאומיות שמצרים לקחה על עצמה לגביהם. Saudi Arabia will not negotiate with Israel on Tiran and Sanafir Red Sea islands because per Egypt’s international commitments.
סעודיה התחייבה לשמור על חופש תנועת אוניות במפרץ עקבה, ועל נוכחות הכוח אמריקני שהוא חלק מהכוח  הרב לאומי הבינלאומי  ה-MFO, המוצב על האי טיראן.  
 המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שערב הסעודית הסכימה להמשך הצבת הכוח האמריקני על האי, ומוכנה לקחת על עצמה את קיום ההתחייבויות הבינלאומית של מצרים לגבי שני האיים, פירושו שערב הסעודית ממאמצת בעקיפין בפומבי את הסכם השלום בין ישראל ומצרים 37 שנים לאחר שנחתם ב-1979. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות