ארדואן לאובמה: טורקיה תתקוף בסוריה, רק עם כוחות אמריקנים בראש. אובמה: לא

עוד ניסיון להביא את ארצות הברית להשתתף בפעולה צבאית ביחד כוחות טורקיים-ערביים בתוך סוריה נכשל ביום שלישי 26.6 לפנות בוקר ( עדיין יום שני 25.6 לפי שעון ארה''ב), כאשר ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן קיים שיחת טלפון עם נשיא ארה''ב באראק אובמה, אחרונה בשורה של כמה שיחות שהשניים ניהלו מאז יום ו' 24.6, לאחר שמארב טילי נ''מ סוריים הפיל מטוס ביון-צילום טורקי שטס מעל קו החוף של לטקיה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בשיחות אלה לחץ ארדואן על אובמה לנצל תקרית זו, ולהפוך את התגובה הצבאית אליה,  לתחילת פתיחתה של פעולה צבאית מערבית-מוסלמית-ערבית בתוך סוריה, שתכלול הכרזת אזורים אסורים לטיסה בסוריה, תקיפת מטרות שלטון וצבא סוריות, והקמת אזורי חיץ ביטחוניים.
הצבא, חיל האוויר, וחיל הים הטורקיים, מוכנים לפעולה מיידית אמר ארדואן לאובמה, אולם אנחנו רק נפעל כאשר כוחות אמריקניים יעמדו בראש הפעולה.
עוד מוסרים המקורות שלנו,  כי ראש ממשלת טורקיה הבהיר לאובמה, כי כאשר הוא אומר כי כוחות אמריקנים יעמדו בראש הפעולה הצבאית בתוך סוריה, הוא איננו מתכוון לכך כי ארצות הברית תמלא תפקיד של הגורם הצבאי 'היושב  מאחור' sitting behind, כפי שהאמריקנים מילאו לפני שנה בלוב במערכה הצבאית אשר הפילה את מועמר קדאפי, אלא הוא מתכוון לכך, כי הפעם כוחות אמריקנים יעמדו בראש הפעולה.
הנשיא אובמה דחה את בקשותיו של ארדואן ואמר, כי עדיין לא הגיעה השעה למעורבות צבאית אמריקנית ישירה בסוריה.  אובמה הצביע על כך  כי מוטב שהפעולות הצבאיות המערביות נגד סוריה, תמשכנה להיות במסגרת של פעילות חשאית של כוחות מיוחדים מערביים, כולל אמריקנים, בריטים, טורקיים, וצרפתיים הפועלים כבר בתוך סוריה.
ארדואן דחה דברים אלה, והזהיר את אובמה, כי פעולות מוגבלות כאלה לא יביאו להפלת אסד מהשלטון בדמשק, ולא יפסיקו את שפך הדמים בסוריה. ארדואן אמר לאובמה, כי כל זמן שארה''ב לא תפעיל את כל עוצמתם ויכולתם הלוגיסטית והמודיעינית של כוחותיה הצבאיים בצורה גלויה בסוריה, גם טורקיה לא תעשה זאת.
עמדתו זו של נשיא ארצות הברית, הביאה לכך, כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן  שהופיע ביום  ג' לפני הפרלמנט הטורקי נאלץ לומר, כי מעתה, לאחר הפלת מטוס הביון-צילום הטורקי בידי הסורים נוצר מצב צבאי חדש לאורך גבולות טורקיה, בו צבא טורקיה יגיב מיד לכל פעולה צבאית סורית נוספת נגד מטרה טורקית. 'כל מטרה צבאית סורית שיכולה להוות איום (על כוחות טורקיים) תחשב כאיום (ממשי), ותטופל כמטרה צבאית', אמר ארדואן בפרלמנט. After this attack, we have entered into a new stage. The rules of engagement of the Turkish Armed Forces have changed. Any risk posed by Syria on the Turkish border, any military element that could pose a threat, will be considered a threat and treated as a military target
כלי תקשורת טורקיים דיווחו, ביום ד' 27.6 בבוקר, כי צבא טורקיה קידם כוחות, כולל טנקים, לאזורי הגבול הטורקיים עם סוריה, וכי הכוחות הצבאיים הטורקיים עומדים במצב 'כוננות אדום' red alert, כאשר ניתנה להם פקודה 'לירות כדי להרוג'  license to kill.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מציינים כי ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, למרות קשריו האישיים ההדוקים והידידותיים עם נשיא ארה''ב אובמה, מוצא את עצמו לפתע בנושא הסורי באותה עמדה בה מוצא את עצמו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בנושא האיראני.
טורקיה מוכנה לפעול מיידית צבאית נגד סוריה, כפי שישראל מוכנה לפעול צבאית נגד איראן, אולם הנשיא אובמה איננו מוכן לאשר לשתי המדינות האלה פעולה צבאית נגד איראן, ונגד בעל בריתה העיקרי של טהרן במזרח התיכון, מתוך תיקווה כי עדיין ניתן להגיע להסכם עם ההנהגה האיראנית בנושא הגרעין האיראני.

במצב כזה, מה שנותר לטאייפ ארדואן לעשות, הוא לעבור לרטוריקה המציגה בפומבי שרירים צבאיים רבים, אולם  מאחורי הקלעים  מסתפקת באפס מעשה ותגובה, מדיניות דומה מאוד לזו בה נוקט ראש הממשלה בנימין נתניהו מול איראן וחיזבאללה.
כל ההתפתחויות האלה, לא מנעו מנשיא סוריה בשאר אסד, להכריז בפני הממשלה החדשה שהשביע ביום ג' בדמשק, בראשותו של ריאד חיג'אב Riyad Hijab,  'כי סוריה היא במצב של מלחמה אמיתית, בכל מובנן של מילים אלה'.
אולם בעברו לדבר על האמצעים אותם יש להפעיל כדי לנצח מלחמה זו, אמר אסד, 'כי עלינו לרכז את כל היכולת הפוליטית שלנו כדי לנצח במלחמה זו'. ציטוט המקור: We are in a state of real war, in every aspect of the words, and when we're in a state of war, all of our politics has to be concentrated on winning this war. אסד נזהר מאוד, כנראה בתגובה למדיניות של הנשיא אובמה, שלא לומר כי כדי לנצח במלחמה זו על סוריה להפעיל את כל האמצעים הצבאיים העומדים לרשותה.
במקביל, ביצעו ביום ג', הכוחות המיוחדים הבריטים, שעל כניסתם לסוריה, דיווחו  בלעדית המקורות הצבאיים של  תיקדבקה, שתי פעולות: הכוחות עזרו לקבוצות מורדים, חלקן אנשי צבא סוריה החופשית ה-FSA, להרחיב את שטח האזוריים עליהם הם שולטים באזור אידליב בצפון סוריה, הגובל עם טורקיה בצפון, ועם לבנון במערב. הבריטים הביאו אתם גם ציוד לוגיסטי, כמו מכשירי קשר מתקדמים יותר למורדים.
כוחות מיוחדים בריטיים אפשרו ואבטחו ביום ג' את כניסתו למחוז אידליב של אחד מראשי מנהיגי האופוזיציה  Syrian National Council , בוראן גאליאון  Burhan Ghalioun. זה היה הביקור הראשון מסוגו של אחד מראשי האופוזיציה הסורית בתוך סוריה, כאשר שירותי המודיעין וכוחות הביטחון של משטר אסד, אינם מסוגלים לעצור ולמנוע אותו.
בוראן גאליאון  שנכנס לאזור אידליב מלבנון, ערך במשך כמה שעות סיור בכפרים בהם מחזיקים כוחות המורדים באזור אידליב ושוחח עם המפקדים המקומיים. לאחר כמה שעות בתוך סוריה, חזר וחצה את הגבול, בחזרה בדרכו לביירות.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי שיטת פעולה צבאית-מודיעינית בריטית זו מזכירה במידה רבה את פעולתם של הכוחות המיוחדים הבריטים שנכנסו לאזור בנגאזי בתחילת 2011, במטרה לארגן את האופוזיציה הלובית נגד משטרו של מועמר קדאפי. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות