ארה"ב, איראן ורוסיה, נערכות לקרב עם אל קעידה IS על נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד

מידע מודיעני אחרון, מיום ו' 4.7, לגבי התנועות של כוחות אל קעידה IS, והכוחות של השבטים הסונים הנלווים אליהם, מצביע על כך, כי לפחות שלושה טורים, כל אחד מורכב מכ-1,000 עד  1,500 לוחמים הנעים בג'יפים משוריינים armored  Humvees, ונושאי גייסות משוריינים אמריקנים שנפלו לידיהם, מתקרבים מצפון וממערב, אל הבסיס האווירי העיראקי הגדול אל-מוסאנה al-Muthanna, שהוא החלק הצבאי של נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד.  הבסיס האווירי ונמל התעופה נמצאים רק כ-16 ק''מ מערבית ממרכז בגדאד.
 המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המתכננים הצבאיים של אל קעידה בעיראק והלבנט IS, שרובם היו קצינים בצבאו של סדאם חוסיין שהודח על ידי הפלישה האמריקנית והבריטית לעיראק ב-2003, החליטו שאין צורך לאל קעידה בשלב זה לתקוף ולכבוש את בגדאד, אלא שכיבוש הבסיס האווירי הזה יאפשר להם  לשלוט במרחב של הבירה העיראקית, כשהם מגיחים משם לפשיטות לחלקי העיר השונים. חלקים של מערב בגדאד כבר נמצאים בידי תומכים של אל קעידה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי, הורה ביום ה' 3.7, לדוויזיה מס' 4 העיראקית לנוע מהעיר השיעית כרבלא במרכז-דרום עיראק, עליה היא הגנה, אל העיר סאמרה Samarra, הנמצאת במרחק של 125 צפונית  מבגדאד, במטרה להגן עליה בפני כוחות אל קעידה.
זו הייתה טעות טקטית-צבאית ממדרגה ראשונה, מאחר ועתה הדרך פתוחה בפני שלושת הטורים של אל קעידה IS להגיע אל נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד, מבלי שקיים באזור איזה שהוא כוח עיראקי היכול לחסום את דרכם.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי התפתחות זו יכולה להביא עוד בסוף שבוע זה את הנשיא אובמה לתת פקודה לבצע תקיפות אוויריות על כוחות אל קעידה בעיראק.  מאז אמצע השבוע יש בוושינגטון 'רעשים' וסימנים, כי בבית הלבן ובפנטגון, נשקלת אפשרות כזו.
ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, לא שלל, ביום ה' 3.7, אפשרות של מכה אווירית אמריקנית בעיראק.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי שיקול מרכזי אחר של המתכננים הצבאיים של אל קעידה IS, הוא רצונם להשתלט על מטוסי הקרב, כולם מטוסי תקיפה של מטרות קרקע, שנשלחו  לאל-מוסאנה al-Muthanna בעשרת הימים האחרונים על-ידי טהרן ומוסקבה. 
האיראנים העבירו לבגדאד שמונה מטוסי קרב– four Su-25KMs and three Su-25UBKMs על צוותיהם, ואילו הרוסים החלו להעביר השבוע  באמצעות רכבת אווירית מטוסי Sukhoi Su-25-Frogfoot, כשהם מלווים בטייסים וטכנאי קרקע רוסיים.
מאחר והבסיס האווירי מוגן על ידי יחידות מיוחדות עיראקיות,  מעריך אל קעידה IS, כי הוא יכול להשתלט במהירות על הבסיס ועל המטוסים האיראנים והרוסיים, עוד לפני שיהפכו למבצעיים. באם אל קעידה יצליח במהלך זה, יהיה זה הישג גדול עבורו. לאחר שהצליח להשתלט על כמויות גדולות כל כך של נשק אמריקני חדיש-מתקדם, הוא יכול להפגין  כי הארגון מסוגל להשתלט גם על נשק איראני ורוסי.
המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים, כי כל המהלכים והשיקולים האלה של אל קעידה, מעמידים את הנשיא אובמה במצב בו הוא צריך להחליט בשעות הקרובות, באם ארצות הברית תנחית מכה אווירית בעיראק, במטרה לעצור את התקדמות כוחות אל קעידה IS, לעבר בגדאד.   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות