ארה"ב בתגובה לאיומים האיראניים: תגברנו כוחותינו במפרץ, במטרה להדוף ניסיון לסגור את מיצרי הורמוז

ממשל אובמה, פרסם ביום ג' 3.7, פרטים על תגבור הכוחות הצבאיים במפרץ הפרסי, תוך הדגשה, כי כוחות אלה נועדו להדוף כל פעולה איראנית לסגירת מצרי הורמוז, או כוונה למקש אותם. ממשל אובמה גם הדגיש, כי תגבור הכוחות נערך כאשר נלקחת בחשבון האפשרות כי דווקא הצבתם של כוחות אמריקנים נוספים במרץ יכולה להפוך אותם למטרה למתקפה איראנית, אולם המקורות בממשל הוסיפו כי ננקטו כל האמצעים להדוף התקפות כאלה.
מידע זה פורסם בוושינגטון, בתגובה לאיומים האיראנים המתגברים להגיב בפעולות צבאיות נגד התחלת אמברגו הנפט האירופאי נגד איראן, ב-1 ביולי, ובתגובה לתרגיל ירי הטילים  האיראני הגדול הנביא 7 Prophet , אשר במסגרתו הודיעה איראן כי כוחותיה מתרגלים תקיפת בסיסי אוויר של מדינות המאיימות על איראן.
טהרן לא אמרה זאת בבירור, אולם מנוסח הדברים של מפקדי התרגיל האיראני היה ברור, כי התרגיל כולל גם ירי על בסיסי אוויר אמריקנים במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון. בסיסים אלה כוללים גם בסיסים אוויריים בהם משתמשים האמריקנים בישראל ובטורקיה. ביום ג' 3.7 הודיעה איראן, כי במסגרת התרגיל בוצע ירי טילים מרוכז של עשרות טילים, שנמשך כמה שעות, על בסיסים כאלה הנמצאים בכמה מדינות.
הפרסום האמריקני, בא גם עם פתיחתו של הסיבוב מס' 4 של שיחות הגרעין בין שש המעצמות ואיראן, הפעם באיסטנבול. 
המקורות האמריקנים מסרו, כי במסגרת תגבור הכוחות האמריקנים במפרץ, הוכפל לאחרונה במצרי הורמוז מספר האוניות המהירות האמריקניות המסוגלות להגיב מיידית על כל ניסיון איראני לסגור את המצרים. כמו כן הוגדל מספרן של שולות המוקשים האמריקניות במפרץ הפרסי, ויחידות קומנדו היכולות למנוע הנחת מוקשים כאלה  בנתיבים בהן עוברות מכליות הנפט אל וממסופי הנפט של המפרץ.  במצרי הורמוז עוברת כל יום כ-20 אחוז מתצרוכות הנפט העולמית. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כבר מיום חמישי 28.6, כי כוחות ארצות הברית, וכוחות סעודיה ושאר מדינות המפרץ, הועמדו במצב הכן, בגלל החשש מתגובה איראנית על אמברגו הנפט, ובגלל המלחמה המעמיקה בסוריה. המקורות הצבאיים שלנו גם דיווחו בלעדית, כי ערב הסעודית פרסה את צבאותיה לאורך הגבולות המשותפים של עם ירדן ועיראק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הפרטים שהופיעו בפרסום בוושינגטון מיום ג' על תגבור הכוחות הצבאיים האמריקנים במפרץ הפרסי, הם רק קצה הקרחון של תהליך בניית הכוחות האמריקנים במפרץ הנמשך כבר חמישה חודשים החל מחודש מרס השנה.
בחודש מרס הוצבו שתי טייסות של מטוסי החמקן  המתקדמים האמריקניים מסוג F-22 Raptor, בבסיס אל דפארה Al Dhafra Air, באיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE.   עיקר הכוחות האמריקנים המתרכזים עתה במפרץ לקראת התקפה על איראן, ואשר מספרם הגיע ל-40,000 חייל, מתרכזים בשני איים, אחד במפרץ עומן, ואילו השני במפרץ עדן, ליד נקודת החיבור שלו לאוקיינוס ההודי. המדובר באי סוקוטרה Socotra שבתימן, ובאי מסירה Masirah שבעומן. (ראה מפה של שני האיים מצורפות לקטע זה). 


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות