ארה"ב הסכימה להמשך הפעלת הצנטריפוגות האיראניות. הוויכוח הוא על מספר הצנטריפוגות המתקדמות IR-2

שר החוץ האמריקני ג'ון קארי נפגש ביום א' עם מתאמת פעולות החוץ באיחוד האירופאי קתרין אשטון, כדי להסביר לה בדיוק למה האמריקנים הסכימו כבר עם האיראנים, ומה  עדיין נמצא במחלוקת.
אשטון הייתה זקוקה לתדרוך כזה, משום שביום שני 14.10, היא תיפגש בז'נווה לארוחת ערב עם שר החוץ האיראני מוחמד זאוואד זאריף Mohammad Javad Zarif, כדי לשמוע ממנו את הצעותיה האחרונות של איראן, אשר תונחנה על שולחן הדיונים בין חמש המעצמות וגרמניה P5+1, למחרת ביום ג' 15.10.
כפי שקארי איננו בטוח כי הדברים שאמר לאשטון, הם באמת הנוסח המדויק האחרון של העמדה האמריקנית, כפי שכבר העולם נוכח לדעת בפרשת הנשק הכימי  לפני חודש בשבוע השני של ספטמבר, כאשר הסביר בנאום מרשים מדוע ארה''ב הולכת לפעולה צבאית בסוריה, רק כדי שנשיאו אובמה, יודיע כי ארה''ב איינה מתכוננת לבצע צעד כזה, גם שר החוץ האיראני זאריף, איננו יכול להיות בטוח בדברים שהוא יציג לאשטון.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובטהרן מדווחים, כי גם בחוג מקבלי ההחלטות המצומצם מסביב לנשיא אובמה, בראשותו של ראש צוות הבית הלבן דניס מקדונוה Denis McDonough, המרכז עתה הנושא האיראני בוושינגטון, ובלשכת מנהיג איראן עלי חמנאי, המרכז בעצמו את הנושא הגרעיני בטהרן, 24 שעות לפני הפגישה בז'נווה, אין עדיין החלטות סופיות, למה בדיוק ארה''ב ואיראן יסכימו או לא יסכימו, ואיזה הצעות הן באמת תנחנה על השולחן בז'נווה.
הסיבה: המאבקים הפנימיים בקרב הצוותים המחליטים האמריקנים והאיראניים יימשכו עד הרגע האחרון, עד פתיחת הדיונים ביום ג', וכפי הנראה גם בימים ובדיוניים שיבואו אחריהם.
חמישה דברים כן ברורים:
1. הוויכוח בבית הלבן הוא עד איזה קו ארה''ב תוותר לאיראנים, כדי להבטיח שהמו''מ יימשך ויגיע לתוצאות- כלומר להסכם חתום בין חמש המעצמות+גרמניה ואיראן.
כפי שהמקורות שלנו מדווחים כבר כמה שבועות, אובמה כבר הסכים בערוץ המו''מ הישיר החשאי שהוא מנהל עם האיראנים, לאפשר לטהרן להמשיך ולהפעיל תוכנית גרעינית, שתכלול העשרת אורניום, כולל העשרת אורניום ל-20 אחוז. שתי הנקודות היחידות בהן עדיין יש מחלוקת בין האמריקנים ובין האיראניים, הוא לגבי כמויות האורניום, מספר וסוג הצנטריפוגות שטהרן תורשה להפעיל.
2. הנשיא אובמה מוכן להמשיך ולהאמין למנהיגי איראן אשר חוזרים ואומרים, כי אין להם תוכנית צבאית והם אף פעם לא בנו ולא יבנו בעתיד נשק גרעיני. אובמה מוכן להאמין להמצאה האיראנית התעמולתית, שקיימת פתאווה-כתב הלכה של האייטולה עלי חמנאי האוסר על איראן להחזיק ולהשתמש בנשק גרעיני, למרות שכל מומחי איראן ואיסלם שיעיי מסבירים לו, כי אין לפתאווה זו שום ערך מחייב, וחמנאי איננו איש דת, המורשה להוציא פתוואות כאלה.
3. גם בטהרן נמשך הוויכוח הפנימי בצמרת מסביב לאייטוללה עלי חמנאי.  רק ביום ד' 9.10,   אמר יו''ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'ני, כי איראן מחזיקה בכמות עודפת של אורניום מועשר, וכי בכוונתה להשתמש בו כקלף מיקוח בשיחות שיתקיימו בז'נבה. לאריג'ני הוסיף ואמר, כי לרפובליקה האיסלאמית יש עודף, 'כמות שאנחנו לא צריכים' של אורניום המועשר לדרגה של קרוב ל-20 אחוז ואנו יכולים לנהל על כך דיונים עם המערב.
במילים אחרות, הייתה זו הודעה איראנית כי טהרן מוכנה לדון בהוצאת 'עודפי אורניום מעושר' מחוץ לגבולותיה.
בוושינגטון ובבירות האירופאיות האמינו כי בדברי לאריג'אני בוצעה פריצת הדרך הגדולה והחשובה ביותר במו''מ הגרעיני.
שמחה זו התחלפה במהירות ששה ימים לאחר מכן ביום א' 13.10,  כאשר אחד ממנהלי המשא ומתן הגרעיני האיראני עבאס אראגצ'י Abbas Araghchi, אמר בהופעה בטלוויזיה, כי הוצאת אורניום מעושר מגבולות איראן, 'היא קו אדום' עבור טהרן. כלומר, טהרן נסוגה בה מדברי לאריג'ני.
4. המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי בטהרן גברה ידה של הקבוצה הטוענת, כי אם ארצות הברית הסכימה לכך כי הצנטריפוגות האיראניות תמשכנה להעשיר אורניום, והויכוח בין וושינגטון וטהרן הוא עכשיו רק על מספר הצנטריפוגות המתקדמות מדגם IR2, שאיראן תורשה להפעיל, הרי שבידי איראן קלף מיקוח מצוין שיכול להביא לכך כי כל כמויות האורניום המעושר תשארנה בידי ובתוך איראן.
5. אף אחד מ-4 התנאים שהציג ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, להסכמה ישראלית להסכם עם איראן, כלומר, הפסקת העשרת האורניום, הוצאת כל האורניום המעושר מגבולות איראן, סגירת המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו, והפסקת וסגירת בניית כור הפלוטוניום באראק, לא רק שלא יעלה לדיון בז'נווה, אלא גם וושינגטון דוחה תנאים אלה.
מצב זה לא מפריע לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, לומר בשדר ששלח ביום א', לוועידת איפא''ק- הלובי הישראלי בארה''ב הנערכת בקליפורניה, את הדברים הבאים: 'אני רוצה שתדעו שעינינו פתוחות.'  בעוד שנמשיך לחפש פתרון של שלום לתוכנית הגרעינית האיראנית, מילים (איראניות) חייבות להיות מלוות במעשים.' 'בכל מגעים עם איראן אנחנו (ארה''ב) ערים לצרכי הביטחון של ישראל.' ציטוט המקור: ‘I want you to know that our eyes are open, too." "While we seek a peaceful resolution to Iran's nuclear programme, words must be matched with actions. In any engagement with Iran, we are mindful of Israel's security needs."
השאלה היא לא המילים והמעשים האיראניים, אלא 'העיניים הפתוחות', המילים והמעשים האמריקנים.   

 

Print Friendly, PDF & Email