ארה"ב הסכימה להשתתפות משלחת איראנית בסיבוב השני של וועידת ז'נווה 2 על עתיד המלחמה בסוריה

ארה''ב הסכימה להשתתפותה של משלחת איראנית בסיבוב השני של וועידת ז'נווה 2 על עתיד המלחמה בסוריה, אשר ייפתח ביום שני בשבוע הבא 10.2.
ההודעה על השינוי החד שחל בעמדתה של וושינגטון, שרק לפני שבוע שללה את השתתפות איראן בוועידה, נמסרה לנציגים של משלחת איראנית חשאית הנמצאת בברן Berne בירת שוויץ.
המקורות שלנו מדווחים, כי כבר בשבוע שעבר בעת שהתקיים הסיבוב הראשון של וועידת ז'נווה על סוריה, קיימו נציגים אמריקנים, רוסיים, וסוריים משני המחנות המשתתפים במלחמה, משטר אסד ונציגי האופוזיציה, וועידה מקבילה סודית לזו שנערכה בז'נווה.
בעוד שבז'נווה הצדדים המשתתפים לקחו חלק בהצגת רקע בה הם הציגו את עמדותיהם הרשמיות הבלתי מתפשרות, התנהלו הדיונים האמיתיים בהם חלה התקדמות בברן, כאשר ממשלת שוויץ ולא האו''ם לקחה על עצמה להסדיר את כל הסידורים הטכניים והלוגיסטיים הכרוכים בארגון וועידה כזו.
דיווח מלא על שהתרחש בדיוניים בברן, לעומת הדיונים בז'נווה, הובאו בגיליון האחרון של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מס' 621, אשר יצא לאור ביום ו' 31.1.  
המדובר בוויתור גדול מאוד נוסף של ממשל אובמה לאיראנים, אשר יאפשר בפעם הראשונה בפומבי לנציגים איראניים לשבת לצד נציגי המעצמות, בוועידה בינלאומית אשר מתפקידה לקבוע את ההתפתחויות המדיניות והאסטרטגיות במזרח התיכון.
המקורות שלנו מוסרים, כי שני הצעדים הבולטים ביותר לקראת התפתחות זו נערכו כבר ביום ג' 4.2 במוסקבה ובוושינגטון.
בוושינגטון הופיע בפני וועדת המודיעין של בית הנבחרים ראש שירותי המודיעין האמריקנים ג'יימס קלאפר James R. Clapper Jr שהודה, כי ההסכם האמריקני-רוסי לפירוק הנשק הכימי הסורי מספטמבר שנה שעברה שהשיגו בז'נווה שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב, רק חיזק יותר את מעמדו של הנשיא בשאר אסד, וכי עתה קשה מאוד יהיה  להדיחו מהשלטון. resident Bashar al-Assad’s hold on power in Syria had “strengthened” over the past year, and that he had benefited from a deal to abandon his chemical weapons arsenal.
במילים אחרות, המילים המרשימות של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בפתיחת וועידת ז'נווה 2  ב-16.1, כי לאסד שיצטרך לדון בהקמת ממשל מעבר בסוריה לא יהיה תפקיד בעתידה של סוריה, וכי 'דבר כזה לא עומד לקרות' (I believe as we begin to … get into this process, that it will become clear there is no political solution whatsoever if Assad is not discussing a transition and if he thinks he is going to be part of that future. It is not going to happen), כבר השתנו תוך שבוע' ועתה ממשל אובמה מבין כי מעמדו של אסד רק הולך והתחזק. 
מאחר ומעמדו של אסד מתחזק, גם מעמדה של איראן בסוריה, שהיא התומכת המדינית והצבאית העיקרית של אסד, מתחזק. מכאן המסקנה שהייתה מקופלת בתוך דבריו של קלאפר, שצריך להיות מציאותיים ולהכיר במעמד שיש לאסד ולטהרן בדמשק, וכי לא תהייה אפשרות להגיע להסכם בז'נווה מבלי שיתופה של איראן.
במערב בכלל לא, ובישראל רק מעטים, שמו לב להצהרתו בשבוע שעבר של שליחו המיוחד של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לטהרן, ג'יבריל ראג'וב שאמר, כי איראן חייבת להיות חלק מהמשא ומתן המדיני בין הפלסטינים וישראל. אין ספק, כי דברים אלה נאמרו לאור התוצאות שאיראן השיגה במו''מ החשאי שהיא מנהלת לגבי סוריה.
במוסקבה, ביום ג', אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, כאשר לידו עומד ראש משלחת האופוזיציה הסורית לוועידת ז'נווה אחמד ג'אברה Ahmad Jarba, מנהיג הקואליציה הלאומית הסורית National Coalition-SNC, 'כי עתה אין ספק שנציגי האופוזיציה הסורית יגיעו לסיבוב השני של וועידת ז'נווה 2' בשבוע הבא. המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בשיחה בין השניים הודיע לברוב לג'ברה, כי כדי לקדם את הפתרון בסוריה, צריכים לשתף מעתה את הנציגים האיראניים בצורה גלויה בשיחות.
 כל התרחשויות האלה של הכישלון המדיני-אסטרטגי האמריקני בהסכם פירוק הנשק הסורי, לא הרתיעו את ראש הצוות האמריקני למו''מ הגרעיני עם איראן וונדי שרמן, Under Secretary of State for Political Affairs Wendy Sherman, לומר לוועדת החוץ של הסנט, כי הסכם הביניים הגרעיני שנחתם עם איראן, הוא 'מלא חורים' מפני שלא מדובר בהסכם הסופי.  
'זה לא הסכם מושלם, אבל זה הסכם שהקפיא את התוכנית (הגרעינית שלהם) והסיג אותה אחורנית בדרכים משמעותיות, ונותן לנו זמן להשיג הסכם כולל'. This is not perfect but this does freeze and roll back their program in significant ways and give us time on the clock to in fact negotiate that comprehensive agreement, Sherman said.
הבעיה עם דברי שרמן היא, שלאיש במוסקבה, טהרן, ודמשק, אין ספק כי גורלו של ההסכם הגרעיני האיראני יהיה דומה מאוד לגורלו של ההסכם הסורי על פירוק הנשק הכימי.

 

Print Friendly, PDF & Email