ארה"ב העניקה זמן נוסף לכוחות הביטחון והמודיעין הישראליים לבדוק איזה תשתית טרור הוכנה בהר-הבית

אם הר הבית ייפתח ביום א' 16.7, כולו או בהדרגה, לאחר פיגוע הטרור שהתרחש בו ביום ו', בו נהרגו שני לוחמי מג"ב, זה לא יהיה משום שהושלמו בו ומסביבו סידורי ביטחון חדשים, אלא בגלל הרצון של הממשלה והמשטרה להרגיע את הרוחות לא רק בקרב ערביי ישראל אלא במזרח התיכון כולו.
הודעת הבית הלבן ממוצאי שבת, שאמרה: 'מתקפת הטרור חייבה את ממשלת ישראל לסגור זמנית את הר הבית כדי לבצע חקירה. ישראל הבטיחה לעולם שאין לה כוונה לשנות את הסטטוס-קוו באתר הקדוש, החלטה שארצות הברית משבחת אותה ומברכת עליה. אנחנו מפצירים בכל המנהיגים לגלות הבנה, בזמן שתהליך זה נמשך ומגיע להשלמתו', לא רק נותנת גיבוי לפעולות הישראליות אלה גם נותנת לו בינתיים את הזמן הדרוש להשלים את החיפושים אחר כלי נשק נוספים, או סימנים חדשים אשר יכולים להוביל את החוקרים אל חשודים וכיוונים חדשים שעדיין לא עלו בחקירה. 
ההערכה היא, כדי להשלים את כל הבדיקות והחיפושים הנערכים במתחם, המשטרה וגופי המודיעין זקוקים לפחות לעוד כמה ימים ואולי יותר, באם הם באמת רוצים להיות בטוחים כי בהר ובתוך המבנים שעליו לא נמצאים יותר אמצעי לחימה.
השאלה המרכזית היא אם  לא מוחבאים אמצעים נוספים כאלה בתוך המבנים הקיימים על הר, כולל בכיפת הסלע ובמסגד אל אקצא-ומי החביא אותם.
המשטרה וגופי המודיעין העוסקים בחקירה הטילו איפול כמה אנשי וואקף או חשודים אחריו במעורבות בפיגוע נעצרו, או איזה חומרי לחימה בדיוק נמצאו.
אחת הסיבות לכך היא לא רק הרצון  שלא לפגוע בהמשך החקירה אלא גם ההנחה כי לא כל כלי הנשק המוחבאים על ההר כבר נמצאו, וכי ישנם עוד מקומות מחבוא שעדיין לא נחשפו.
השאלה היא איך מגיעים לכל המבנים, הכוכים, התעלות ומקום המסתור הנמצאים מתחת להר הבית היא מסובכת ביותר.
השטח עליו משתרע הר הבית הוא 150,000 מטר מרובע. קבועים בו תשעה שערים פתוחים לנכנסים ויוצאים. המבנים שעליו עומדים על גבי 13 שכבות של הריסות מתקופות היסטוריות שונות, שכבות המורכבות בעיקר מהריסות, שביניהן יש תעלות וחללים.
אין איש אחד, אפילו הארכיאולוגים והאדריכלים   העובדים על ההר במסגרת הווקאף, שיודעים ומכירים במדויק, את כל המבואות וההסתעפויות  של כל המבנים התת-קרקעיים שנמצאים בשכבות אלה מתחת לבנינים, המדרגות, והרחבות המרוצפות של הר הבית.
איש גם אינו יודע בדיוק היכן מבנים תת-קרקעיים מתחילים והיכן בדיוק הם מסתיימים. בכמה מקרים מבואות אלה מובילים אל מחוץ להר הבית.
מספיק שכמה אנשים המוכנים לתמוך בגורמי טרור שיודעים ומכירים מקומות מסתור כאלה הסתירו עבורם אמצעי לחימה. מאחר ואנשים אלה אינם מוכרים לגופי הביטחון והמודיעין, אף פעם אי אפשר לדעת מי הורה להם להחביא את כלי הנשק ומי ומתי יעבירו להם הוראה להוציאם מהמחבואים התת-קרקעיים ובאיזה נקודה על הר לשים אותם כדי שטרוריסטים יגיעו אליהם, ייטלו אותם, ויבצעו בהם פיגוע.

מבחינה זו המצב על הר הבית דומה מאוד למצב ששרר במסגד הגדול במכה בשנת 1979, לאחר שקבוצה של קנאים מוסלמיים וואהבים השתלטו עליו. ( 26 בנובמבר -3 בדצמבר 1979). גם אז נכנסו המשתלטים על המסגד לתוכו כמתפללים, אולם לאחר שסיימו את תפילתם פנו את מחילות תת-קרקעיות שמתחת למסגד שם חיכו להם כלי הנשק בהם השתמשו.
בית המלוכה הסעודי היה צריך להביא לסעודיה את היחידה הצרפתית המיוחדת ללוחמה בטרור כדי שזו תתגבר על החמושים.
אפשר וצריך להניח כי המשטרה וגופי המודיעין נעזרים בארכיאולוגים והיסטוריונים ישראליים שתחום עיסוקם הוא הר הבית.
הניסיונות של גורמים ישראליים שונים להביא את ערביי ישראל לגנות את פעולת הטרור על הר הבית היא מוטעית.
במוצאי שבת, ביום השני לאחר הפיגוע ברור כי ערביי ישראל ומנהיגיהם אינם רוצים לגנות את הפיגוע, והבודדים שעושים זאת עושים זאת בלשון רפה ומתחמקת.
כל הסימנים מעידים כי הפערים והפצעים האלה שנפתחו בהתקפת הטרור על הר הבית לא יישכחו מהר, כפי שנשכחו הפיגועים ברחוב דיזינגוף ובמתחם שרונה בתל-אביב.   

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות עבור “ארה"ב העניקה זמן נוסף לכוחות הביטחון והמודיעין הישראליים לבדוק איזה תשתית טרור הוכנה בהר-הבית

 • יול 16, 2017 @ 0:35 at 0:35
  Permalink

  שואלים רשות מהבוס. הוא הרשה להשאר עוד קצת. בושה!

 • יול 16, 2017 @ 8:00 at 8:00
  Permalink

  מיידית, ולפני פתיחת ההר מחדש, יש לחסום בבטון את כל הכניסות לאותם חללים תת קרקעיים!

  • יול 16, 2017 @ 14:00 at 14:00
   Permalink

   זה המינימום.

 • יול 16, 2017 @ 10:48 at 10:48
  Permalink

  ישראל צריכה לקחת את הזמן לבצע חקירה מלאה על ההר. גם אם זה ייקח עוד שבוע או שבועיים. דבר שני, ישראל לא צריכה לבקש מהערבים הישראלים לגנות כי הם לא יגנו. אני שמעתי לפני כמה ימים דיון סוער אצל הנציגים הערביים בכנסת שעיקרו – אולי הגיע הזמן לצאת מהכנסת ולהפסיק להכיר בקיומה של מדינת ישראל. המצב של הערבים הישראלים הוא בכי רע. הבעיה נמצאת ככל הנראה גם בנציגים וגם בציבור הערבי שכל כך מזדהים עם הפלסטינים שהם שכחו איפה הם חיים ומהם הזכויות שלהם. הגיע העת לסלק אותם מהכנסת ולהיכנס לכפרים ולערים כמו אום אל פאחם ולעשות שם סדר ולשלוף את כל הנשקים במקום לתת להם לבנות 15 אלף יחידות בקלקיליה.

  • יול 18, 2017 @ 23:52 at 23:52
   Permalink

   bravo!!!!!!!!!

 • יול 16, 2017 @ 16:25 at 16:25
  Permalink

  מפליא –
  עד כמה אבדנו שליטה על הר הבית.
  מחבלים רוצחים בהר הבית ואנחנו מתפתלים …
  לפי ידיעותי יש להודות ל-
  משה דיין על האבסורד. מתי
  אילנה דיין תבצע תחקיר על משה?

  ןעם כל זה ולמרות הכל –
  מדינת ישראל משגשגת.
  בביטחון, בכלכלה, בתיירות, בבריאות …

  תודה לאל,
  עם ישראל חי

 • יול 17, 2017 @ 12:31 at 12:31
  Permalink

  הר הבית לא בידינו
  מדינת היהודים = מנטרה ישראבלוף של ההון-שלטון
  כל מה שלא ניתן להפריט – מופקר לערבים (הר הבית), לבדואים (הנגב), למסתננים (דרום תל אביב)

 • יול 17, 2017 @ 21:49 at 21:49
  Permalink

  "אם לא מחובאים…."
  רק עכשיו נזכרים!!!!!???
  איפו השב"כ!!!!1
  איפו אנשי חרס????
  "לעקוב במשך שנים"
  אפשר ואפשר!!!!!
  העורב השחור חושב שעכשיו זה באמת אתגר בשבילים.
  זאת אומרת עוד פיגוע בדרך…….

 • יול 20, 2017 @ 1:34 at 1:34
  Permalink

  יש להיזהר ממלחמת דת. למשבר בין עמים יש פתרון, למשבר בין דתות אין פתרון. ולא כל כך חשוב, האם יהיו שם מגנומטרים . חשוב שהמשבר לא יצית מלחמת דת. לכן יש להגיע להסכם… כי האינטרס של המחבלים הוא בדיוק הפוך. הם רוצים להצית מלחמת דת.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות