ארה"ב הציבה את נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' וכוח התקיפה שלה מול סוריה, כאשר על גשר הפיקוד שגריר ארה"ב במוסקבה

בצעד ללא תקדים ביחסים שבין שתי מעצמות העל- ארצות הברית ורוסיה-הציבה ארצות הברית, ביום ד' 24.4, את נושאת המטוסים הגרעינית 'אברהם לינקולן'  USS Abraham Lincoln, כשהיא מלווה ב-10 אניות מלחמה של כוח התקיפה שלה strike group במזרח הים התיכון מול חופי סוריה.

מקורות בצי האמריקני  מדווחים, כי על גשר הפיקוד של נושאת המטוסים נמצא שגריר ארה"ב ברוסיה ג'ון האנטסמאן Jon Huntsman, שאמר בהודעה לכלי תקשורת אמריקנים את הדברים הבאים: 'כאשר יש לך 200,000 טון של דיפלומטיה משייטת בים התיכון וכאשר מדובר בדיפלומטיה מבצעית-שום דבר נוסף לא צריך להאמר'. When you have 200,000 tons of diplomacy that is cruising in the Mediterranean, this is forward-operating diplomacy — nothing else need to be said.
לא זכורה במלחמה הקרה בין ארצות הברית ורוסיה תופעה בה שגריר ארצות הברית במוסקבה  מצטרף לכוח צבאי ימי-אווירי כזה המתייצב מול כוחות רוסיים ואיראניים במזרח התיכון.

בהודעת הצי האמריקני נאמר, כי השגריר ג'ון האנטסמאן סוקר את פעולותיהם 'של 9,000 מלחים ולוחמי מרינס, ושל 130 מטוסים שנושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' והאוניות המלוות אותה נושאות אתן.
לא נמסר כמה זמן השגריר האנטסמאן יישאר עם השייטת האמריקנית.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הפגנת הכוח הצבאית-הדיפלומטית האמריקנית הזו, התרחשה בדיוק (יום ד' 24.4.) כאשר מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און הגיע ברכבת משוריינת לוולדיוסטוק Vladivostok ברוסיה, לקראת מפגש הפסגה שלו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שייערך ביום ה'  25.4,  צעד הנחשב בוושינגטון כניסיון רוסי לפגוע במשא ומתן הגרעיני המתנהל בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה.
באותו יום שלושה מנהיגים איראניים, מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, נשיא איראן חסן רוחאני ושר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, השמיעו איומים להפעיל כוח צבאי מול ארצות הברית באם תנסה להפעיל כוח כדי למנוע את המשך ייצוא הנפט האיראני.
לכך יש להוסיף את המצב המתדרדר במהירות באוקראינה, כאשר ביום ד' הודיעה מוסקבה, כי מעתה היא מפשטת את תהליכי קבלת אזרחות רוסית לכל תושבי המחזות הבדלנים במזרח אוקראינה, פעולה שהתפרשה בקייב ובמערב כצעד רוסי נוסף לקראת סיפוח של מזרח אוקראינה לשטחה.
וושינגטון הגיבה, ביום ד' בחריפות על הצעד הרוסי הזה  ובהודעה שפורסמה על ידי הסטייט דפרטמנט נאמר: 'בפעולה פרובוקטיבית זו מגבירה רוסיה את התקפתה על ריבונותה ושלמותה של אוקראינה.' Russia, through this highly provocative action, is intensifying its assault on Ukraine’s sovereignty and territorial integrity.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום שלישי 23.4, כי צי ארצות הברית מפעיל, החל מסוף שבוע שעבר, בים התיכון שתי נושאות מטוסים המלוות בכוחות התקיפה שלהן.
שתי נושאות המטוסים הן 'ג'ון סטנניס'  U.S.S. John C. Stennis, ו'אברהם לינקולן'  U.S.S. Abraham Lincoln, הפועלות  באזור ביחד עם כוחות צי ידידותיים לארצות הברית.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות