ארה"ב ואיחוד הנסיכויות, עומדות מאחורי גנרל חאפטר, שפתח במערכה צבאית בטריפולי ובבאנגזי

וושינגטון ואבו דאבי עומדות, לפחות חלקית, מאחורי המאמץ הצבאי שעושה בשבוע שעבר בבנגאזי, וביום א' וב' 19.5, בטריפולי, גנרל חאליפה חאפטר General Khalifa Haftar. גנרל אפטאר מנסה לייצב בלוב מערכת שלטון מרכזית כלשהי, וזאת הוא עושה באמצעות קבוצות מזוינות המורכבות מחיילים לוביים לשעבר, ואנשי מליציות שונים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד האמריקנים, שזהותם המדויקת איננה ברורה, מספקים לאנשיו של גנרל חאפטר, כספים ומודיעין, גורמים באבו דאבי-מספקים לו נשק, או כספים לרכישתו בשווקי הנשק הלוביים.
לפי המתרחש בשטח, נראה כי קיימים שיתוף פעולה ומידה מסוימת של תיאום, בין הגורמים האמריקנים ומה-UAE,  התומכים בחאפטר.
עד כמה ובאיזה מידה ממשל אובמה, או ממשל יורש העצר של נסיכויות הנפט  שייח' זאייד אל נאיינן, Sheikh Mohammed Zayed Al Nahyan, עומדים מאחורי תנועותיו הצבאיות של הכוחות הנאמנים לגנרל חאפטר בבנגאזי ובטריפולי, ועד כמה הם ימשיכו לעמוד מאחוריו, קשה לדעת.
אולם אם הגנרל חאליפה חאפטר יצליח במהלכיו, אפשר יהיה להתחיל לראות במרכז ובמערב לוב, בשטח שבין בנגאזי לטריפולי, תחילתו של שלטון יציב, והתחלה של ניקוי השטח הזה, ממליציות מוסלמיות קיצוניות, ביניהן המיליציה אנסאר אל שערייה Ansar al-Sharia, הקשורה עם אל קעידה, ואשר בראש עומד אבו קאטאלה  Abu Khattala. 
גופי המודיעין האמריקנים הגיעו באחרונה למסקנה, כי אבו קאטאלה  והמיליציה שלו עמדו מאחורי ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי ב-11 לספטמבר 2012, והם שרצחו את שגריר ארה''ב בלוב כריס סטיבנס Chris Stevens, ושלושת אנשי סוכנות הביון המרכזית של ארה''ב ה-CIA שהיו אתו.
בגיליון האחרון של השבועון דבקה-נט-וויקלי  DNW, מס' 635, מ-16 במאי, במאמר תחת הכותרת, 'אובמה מתכנן פעולת חיסול דוגמת אוסמה בין לאדן-אבו קאטאלה הוא המטרה', Obama Plans Osama Bin Laden Repeat-Libyan Abu Khattala Is Targeted, הבאנו פרטים בלעדיים על התוכניות האמריקניות לתפוס חי או מת, את מנהיג אנסאר אל שרעייה.
המקורות שלנו למלחמה בטרור, אינם יכולים בשלב זה לחבר בין התוכניות האמריקניות האלה והתזוזות הצבאיות של גנרל חליפה חאפטר נגד המליציות המוסלמיות הקיצוניות, ובייחוד נגד אנסאר אל שערייה.
אולם אין ספק כי המאמץ הצבאי של כוחות חאפטר בבנגאזי, יביא לדחיקתם מפרברי העיר השונים. פעולה כזו אם תצליח, תגרום לאבו קאטאלה, ולחבורת הפיקוד של אנסאר אל שערייה, לאבד את אחד ממרכזי השליטה והכוח החשובים שלהם.
ביום שישי 17.5, הפעילו הכוחות הנאמנים לגנרל אפטאר בבנגאזי, טילי קרקע-קרקע מדגם 'גארד', מטוסי קרב ומסוקים, בעת שתקפו את עמדות המליציות המוסלמיות וגרמו להם נפגעים רבים, בהרוגים ובפצועים.
בעוד הקרבות במזרח בנגאזי ממשיכים להשתולל, ביום א' 18.5, במרחק של 650 ק''מ,  בטריפולי הבירה, פעל כוח אחר של גנרל חאליפה חאפטר.
כוח זה בסיוע של שתי מליציות  לוביות אחרות, 'אל צעיקה' Al-Saiqa Forces, שהיא כוח של חיילי קומנדו וצנחנים, ששירתו בעבר בצבא הלובי, ו'בריגדת אל קאקא' Al-Qaqa Brigade, המורכבת מחיילים לוביים כולם ממערב לוב שערקו מהצבא,  השתלטו על הפרלמנט הלובי, גירשו את חבריו, והקימו אספה מכוננת בת 60 איש, אשר לדבריהם תקים שלטון מרכזי חדש בלוב.  במילים אחרות, גנרל חאליפה אפטאר, למרות שהוא ואנשיו מכחישים זאת בתוקף, נמצא בעיצומה של הנהגת הפיכה צבאית בלוב. 
שרים ופקידים בכירים בממשלת לוב שהייתה עד עכשיו משותקת, לאחר שראש הממשלה ברח עוד קודם לכן מלוב, הודיעו כי הם אינם מכירים בשלטון החדש, וקראו למליציות המוסלמיות בטריפולי לתקוף את אלה שהכריזו על עצמם כשליטים חדשים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי עדיין מוקדם לומר באם גנרל חאליפה חאפטר, ואנשי הצבא והמליציות הלוביות התומכים בו יצליחו במהלכיהם הצבאיים, ובאיזה מידה הוא ימשיך לקבל עזרה אמריקנית ומהמפרץ.
אחת הסיבות העיקריות למצב בלתי ברור זה בשטח, היא הימנעותן של מליציות לוביות רבות להתערב בשלב זה במתרחש.
בלוב פועלות כיום לפחות 17 מליציות גדולות. כולן חמושות היטב. רוב המליציות מורכבות ופועלות על בסיס שבטי, וחלקן על בסיס של יחידות אזוריות של צבא לוב, שהתפרק לאחר נפילתו של מועמר קדאפי ב-2011.
בשטח ישנן עוד מאות, אם לא אלפים של מליציות קטנות, הפועלות על בסיס שכונות בערים הלוביות שבשטחן הן מחזיקים, או כפרים קטנים בהם האוכלוסייה קטנה.
מבין ערב רב זה של כוחות צבאיים, שהשיקולים של פעולותיהם ונאמנותם איננה בדיוק ברורה,  המיליציה החזקה ביותר היא 'בריגדת מיסרטה' Misrata Brigade, המרוכזת בעיר הנמל מיסרטה במרכז-מערב לוב. 
מליציה זו מורכבת מ-200 מיליציות קטנות, שלרשותן עומד כוח של כ-40,000 לוחמים. ההערכה היא שלרשות כוחות אלה עומדים כ-800 טנקים, כוחות ארטילריה מתנייעת, וכ-2,000 כלי רכז משוריינים. עד עתה 'בריגאדת מיסרטה' לא התערבה בקרבות בבנגאזי ובטריפולי.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות