ארה"ב ובריטניה יעבירו טנקים לארצות מזרח אירופה במקום הטנקים שהן שולחות לאוקראינה.  רוה"מ בוריס ג'ונסון: המערב יעניק לאוקראינה 'ערבויות ביטחוניות'

בריטניה שוקלת אפשרות להעביר טנקים לפולין במקום הטנקים שוורשה שולחת לאוקראינה, כך הודיע ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, ביום שישי 22.4, בעת ביקור בהודו. ג'ונסון גם הודיע, כי לונדון שוקלת לפתוח בקרוב מחדש את שגרירותה בקייב בירת אוקראינה.
צעד בריטי כזה פירושו סטייה מהמדיניות המערבית כלפי מלחמת אוקראינה שלא לשלוח לה מערכות נשק התקפיות. מוסקבה כבר הזהירה השבוע את ארצות הברית ומדינות נאט"ו כי משלוחים של מערכות נשק התקפיות לאוקראינה תגרור תגובה רוסית מתאימה.
ג'ונסון הוסיף ואמר, כי המערב יעניק לאוקראינה 'ערבויות ביטחוניות' security guarantees, במטרה למנוע התקפות רוסיות נוספות באוקראינה. הוא לא פירט באיזה ערבויות מדובר.
החלק אחר של נאומו הבטיח ראש הממשלה הבריטי לשלוח לאוקראינה מערכות נשק, אנשי צבא בריטיים שיאמנו את החיילים האוקראיניים, ולחלוק עם צבא אוקראינה את המודיעין הצבאי הבריטי על המתרחש במלחמה.
הצעד הבריטי הזה מקרב את האפשרות של התנגשות צבאית בין רוסיה ובריטניה על רקע המלחמה באוקראינה, מאחר ופירושו המעשי הוא הגדרה שונה של ערבויות צבאיות שארגון נאט"ו יכול לתת לאוקראינה, אחת הסיבות שהביאה את רוסיה לפלוש לאוקראינה ב-24 לפברואר.
דבריו של בוריס ג'ונסון משכו תשומת לב מיוחדת מאחר והם נאמרו בפגישה שהתקיימה בין ראש ממשלת בריטניה וראש ממשלת הודו  נארנדרה מודי  Narendra Modi, בניו דהלי.
הודו נוקטת עמדה ניטרלית במלחמה שבין רוסיה ואוקראינה, ודבריו של ג'ונסון נחשבים כלחץ על מודי לשנות את עמדותיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי העברת הטנקים הבריטים לפולין, היא חלק מתוכנית אמריקנית הרבה יותר נרחבת של העברת טנקים מתוצרת רוסית מארצות מזרח אירופה לצבא אוקראינה. וושינגטון תספק לפולין, רומניה ובולגריה טנקים מדגם 'אברהמס', במקום הטנקים מדגם T-72 שהן תשלחנה לאוקראינה.

Print Friendly, PDF & Email