ארה"ב וישראל דנו באפשרות של הפצצה משותפת של המפעלים האיראנים לייצור מל"טים מתאבדים. מספר המל"טים המתאבדים שאיראן סיפקה לצבא רוסיה הגיע ל-2,000

בימים הקרובים עומד לצאת מאיראן משלוח של 300 מל"טים מתאבדים מדגם שאהד 136 Shaed לצבא רוסיה באוקראינה. המל"טים יגיעו למפעל החדש להרכבת מל"טים שאיראן וצבא רוסיה הקימו בחצי האי קרים שם יורכב עליהם ציוד אלקטרוני רוסי.  בכך תשלים איראן העברה של 2,000 מל"טים מתאבדים לידי צבא רוסיה. באחרונה סיכמו פקידים רוסיים ואיראניים כי מוסקבה תספק תמורת המל"טים המתאבדים מטוסי קרב מתקדמים מהדגמים סוחויי 24 וסוחיי 35 ששווים 2 מיליארד דולר.
אספקת מטוסי הקרב הרוסיים  לאיראן  תהייה התשלום שרוסיה תשלם עבור המל"טים המתאבדים איראניים. מדובר במטוסים שכבר יוצרו ועמדו להישלח למצרים אולם וושינגטון התערבה וטרפדה את העסקה הרוסית-מצרית באיימה כי אם קהיר תשלים את העסקה ארצות הברית תפסיק את הסיוע הכלכלי למצרים.
באם העסקה הרוסית-איראנית תושלם, רוסיה תשלם עבור כל מל"ט מתאבד איראני 1 מיליון דולר.
מאחר והמלחמה באוקראינה רק מתרחבת אפשר וצריך להניח כי אספקת המל"טים המתאבדים האיראניים לצבא רוסיה רק תתרחב. פקידים רוסיים ואיראניים בכירים דנו באחרונה גם בהתחלת אספקת טילי קרקע-קרקע אירניים לצבא רוסיה. נושא אספקת הנשק האיראני לצבא רוסיה באוקראינה  עלה  ב-22 לדצמבר בשיחתם האחרונה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש הממשלה המיועד בישראל בנימין נתניהו.  פוטין צלצל את נתניהו כדי לברך אותו על ניצחונו בבחירות ונתניהו ניצל את השיחה כדי להביע את דאגתו מהתרחבות הקשרים הצבאיים בין רוסיה ואיראן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי עיקר דאגתו של נתניהו היא  מכך שתמורת המשך אספקת המל"טים תעביר רוסיה לאיראן מידע גרעיני ותגביל את חופש הפעולה ממנה נהנה חיל האוויר הישראלי בסוריה.  ישראל גם מודאגת מהאפשרות שמל"טים איראניים מתאבדים, שיישלחו על ידי הח'ותים בתימן, וחיזבאללה בלבנון ובסוריה יתקפו מטרות בישראל.
בשבוע שעבר הזהיר ראש המוסד דויד ברנע מפני התרחבות אספקת הנשק האיראני לצבא רוסיה ומפני כוונותיה של איראן להרחיב את תוכניותיה להעשרת אורניום about Iran’s intention to expand its uranium enrichment program.
במקביל מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי בימים האחרונים דנו פקידים בכירים אמריקנים וישראליים באפשרות לפעולה צבאית משותפת אמריקנית-ישראלית  שתפציץ את המפעלים ליצור מל"טים מתאבדים באיראן.  הנושא הזה עלה בשיחתם האחרונה של היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ייק סאליבן Jake Sullivan והיועץ לביטחון לאומי הישראלי ד"ר אייל חולתא.


Print Friendly, PDF & Email