ארה"ב וישראל ערכו באלסקה סדרת ניסויים מוצלחת בשיגור הטיל 'חץ 3'. נתניהו: ישראל יכולה לשגר עכשיו טילים בליסטיים לאיראן

ארצות הברית וישראל הודיעו בהודעה משותפת שפורסמה, ביום א' 28.7, כי בשבוע שעבר התקיימה באלסקה סדרת ניסויים משותפת לשתי המדינות במערכת טילי 'החץ 3'. בניסויים נבחנו בהצלחה יכולות מערכת הטילים ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. כחלק מהניסויים הופעלה גם מערכת מכ"ם אמריקנית אשר פעלה בתיאום מלא עם מערכת טילי 'החץ 3'.  
סדרת הניסויים בוצעה בהובלת מנהל הטילים של ארצות הברית, משרד הביטחון והתעשייה האווירית (מל"מ), בהשתתפות התעשיות הביטחוניות וחיל האוויר הישראלי.

'חץ 3' הוא טיל נגד טילים במסגרת מערכת הנשק 'חץ', ונועד ליירט טילים בליסטיים, בחלל. הטיל פותח במפעל מלמ של התעשייה האווירית לישראל. הטיל הוא אקסו-אטמוספירי ומיועד ליירט טילים בחלל. 'חץ '3 מסוגל ליירט גם לוויינים, יכולת צבאית שיש למספר מצומצם של מדינות בעולם.
הניסוי הראשון במערכת ה'חץ 3' בוצע ב-10 בדצמבר 2015.  בינואר 2017 נמסרה המערכת הראשונה למערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, והיא  כיום המערכת הראשונה במערך ההגנה הרב-שכבתית של ישראל.
בישראל עוסקים כבר בפיתוח של ה'חץ 4', אשר יהיו לו יכולות התמודד עם ראשי קרב מתפצלים בחלל.

בישיבת ממשלה, ביום א' בה השתתף גם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, אמר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו: 'ערכנו ניסויים חדשניים באלסקה, בשיתוף פעולה עם בעלת בריתנו בארצות הברית. יירטנו טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הביצוע היה מושלם. כל פגיעה בול. ישראל תוכל לשלוח טילים בליסטיים לאיראן. זהו הישג אדיר לביטחון ישראל. אני רוצה להודות לממשלת ארצות הברית, למשרד הביטחון, לצה"ל, לשגרירנו רון דרמר שהיה באלסקה, למהנדסים ולמתכנתים, ולדובים שלא הפריעו'.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: זו פעם ראשונה שראש ממשלה ושר ביטחון ישראלי מדבר על שיגור טילים בליסטיים ישראליים לאיראן. במילים אחרות, על אפשרות של פתיחת מלחמת טילים בליסטיים בין ישראל לאיראן. 
הניסוי המוצלח במערכת הישראלית המיירטת טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה, אפשרה לנתניהו לאותת לטהרן כי לישראל יש עכשיו מערכת הגנה נגד טילים אלה, בעוד שלאיראן אין מערכות כאלה והיא חשופה לטילים הישראליים.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי גם מערכת טילי ה'חץ 3' הישראליים איננה מבטיחה הגנה מלאה מפני הטילים האיראניים. איראן מסוגלת לשגר בעת ובעונה אחת כמות גדולה של טילי 'שיאהב 3' לעבר מטרות בישראל. אפשר וצריך להניח כי ה'חץ' 3 יצליח ליירט רק חלק מהם אבל לא את כולם.

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן אמר:  'התוצאות היו יוצאות מהכלל, אנחנו גאים בשותפות שלנו עם ישראל. אנחנו נמשיך מכאן להפוך את העולם למקום יותר בטוח'.
משה פתאל, ראש מנהלת "חומה" במפא"ת, משרד הביטחון אמר:  כי למעלה מ-10 שנות פיתוח רצופות אתגרים הביאו אותנו לרגע הזה, שבו מערכת הנשק 'חץ 3' מבצעת סדרת ניסויים, במהלכם מערכת 'חץ 3' משלימה יירוט מלא של טיל מטרה. מדובר בהישג מבצעי וטכנולוגי בלתי רגיל למדינת ישראל, שלו שותפים אלפי עובדים, קצינים ומהנדסים במשרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות, חיל האוויר הישראלי ושותפינו בארה"ב'.


Print Friendly, PDF & Email