ארה"ב ומדינות המפרץ הפרסי נערכות למלחמת התשה מול איראן על נתיבי הנפט

המתח הצבאי במפרץ הפרסי התגבר ביום ה' 26.1, כאשר מפקד משטרת דובאי גנרל דאחי חלפאן General Dhahi Khalfan, אמר בהופעה  בטלוויזיה בבחריין,  כי אין להוציא מכלל אפשרות שתפרוץ בקרוב מלחמה במפרץ הפרסי, וכי סימנים ראשונים כבר קיימים לכך בשטח. Recent tensions in the Persian Gulf may be the signs of a brewing regional conflict. 'העולם לא ירשה לאיראן לחסום את מצרי הרומוז, אבל לטהרן יכולות להצר אותם (ולצמצם על ידי כך את תנועת מכליות הנפט) עד למקסימום', אמר הגנרל מדובאי. ציטוט המקור: The world will not allow Iran to block the Strait of Hormuz, but Tehran is capable of narrowing it to the maximum.
בכך חזר הגנרל חלפאן על הערכות של המקורות הצבאיים של תיקדבקה שאמרו, כי אין בכוונתם של האיראניים לסגור לחלוטין את מצרי הורמוז אלא לצמצמם בהדרגה את תנועת מכליות הנפט בה למינימום.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי נוסחת הפעולה האיראנית קובעת כי ככל שיוחמר אמברגו הנפט על איראן, כך כוחות הצי והמרינס של משמרות המהפכה האיראנים יצמצמו בהדרגה את יכולת המכליות המובילות כ-17 מיליון חביות נפט, שהם כחמישית מכלל התצרוכות העולמית ביום, לעבור במצרי הורמוז.
טהרן תימנע מסגירה מוחלטת של המצרים, בעיקר כדי להימנע מהתמודדות צבאית ישירה עם ארצות הברית. אולם כל פעם שוושינגטון תצליח לחסום בפני איראן יצוא נפט, חלקי או מלא, למדינה מסוימת, יפעלו משמרות המהפכה כדי לשתק את התנועה בקטע נוסף, או אחר של המצרים.
גם ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי  Gen. Martin Dempsey, הודה ב-8.1 כי לאיראנים יש יכולות לחסום את מצרי הורמוז, אבל הדגיש כי האמריקנים יחזרו וייפתחו אותם.  Iran has the ability to block the Strait of Hormuz for a period of time, but the U.S. would take action to reopen them.
המקורות של תיקדבקה במפרץ מציינים,  כי במדינות  המפרץ, ובייחוד בסעודיה ובדובאי,  יש ספקות רבים באם הצי והכוחות האמריקנים הנמצאים במפרץ יצליחו להחזיק את מצרי הורמוז פתוחים כל הזמן, ויצליחו להדוף התקפות איראניות מתמשכות עליהם.
הדעה הכללית במפרץ היא, כי במשך ששת החודשים הבאים בין פברואר ל-1 ביולי, כאשר האמברגו האירופאי  על הנפט ועל הבנק המרכזי האיראני ה-CBI יתחיל לפעול בכל היקפו, תתפתח במפרץ הפרסי מלחמת התשה בה ינסו האיראנים לבצע פעולות חסימה ספוראדיות של המצרים אם על ידי פיזור מוקשים ימיים, או ירי טילים על מכליות שיתבצע מסירות מהירות שלא יישאו כל סימני זיהוי.
מטרת פעולות אלה תהייה להעלות את מחירי הנפט ולהראות כבר עכשיו  למנהיגים אסייתים ואירופאים שארצותיהן תלויות באספקת הנפט האיראני מה צפוי להן מבחינה כלכלית באם מצרי הורמוז ייפתחו וייסגרו לסירוגין.
מקור צבאי סעודי אמר ביום ד' 25.1, כי אין ספק כי האיומים האיראנים על סעודיה, שלא תעז לספק למדינות אלה נפט סעודי במקום הנפט האיראני, 'מתקבלים בריאד כהכרזת מלחמה', Iran’s threats could be seen by Saudi Arabia as an act of war.
שר הנפט הסעודי עלי אל-נאיימי Ali Al-Naimi, הבטיח בשבוע שעבר, כי סעודיה תגדיל את התפוקה היומית של ב-2.7 חביות ליום, כדי שתוכל לספק למדינות שיפסיקו לקבל נפט איראני את האספקה הדרושה להם.  הבעיה עם דבריו של שר הנפט הסעודי היא שלא אמר מאומה על כך אין הנפט הזה ייצא מהמפרץ הפרסי כאשר מצרי הורמוז יהיו סגורים חלקית, או בצורה מלאה.
המקורות שלנו מציינים, כי הדיבורים במפרץ הפרסי על מלחמה עם איראן בגלל התוכנית הגרעינית, התחלפו בדיבורים על מלחמה על נתיבי הנפט במפרץ.
דבריו ביום ה' של הגנרל מדובאי על כך שבמפרץ נראים כבר סימנים לקראת עימות צבאי  …may be the signs of a brewing…  מתייחסים לכך,  כי מלבד התגבורות האמריקניות הממשיכות לזרום לאזור, גם צבאות מדינות ה-GCC, שהוא ארגון ההגנה של כל נסיכויות הנפט במפרץ הפרסי, החלו כבר בהזזת והצבת כוחות לקראת העימות הצבאי המתקרב עם איראן.   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות