ארה"ב ונאט"ו השלימו את ההכנות לתקיפה סופית של קדאפי. יגיב בהתקפות טרור

'אם נחליט לעשות (לבצע) זאת', איים מועמר קדאפי ביום ו' 1.7 על האירופאים, 'אנחנו מסוגלים לזרוק את עצמו על אירופה כמו להקות של ארבה ודבורים'. ציטוט המקור: If we decide to do so, we are capable of throwing ourselves on Europe like swarms of locusts or bees. כדי לא להשאיר ספק מה 'ארבה ודבורים' אלה יעשו באירופה, דאג קדאפי לפרט את תוכניותיהם המבצעיות.
להקות טרוריסטיות אלה, 'יכולות לתקוף את בתיכם. משרדיכם, אשר יהפכו מטרות צבאיות לגיטימיות, משום שאתם (האירופאים-נאט''ו) הפכתם את המשרדים, המטות, הבתים, והילדים שלנו למטרות שאתם מגדירים לגיטימיות', אמר קדאפי, שהוא מתכוון לתוצאות של הפצצות נאט''ו בלוב שהשבוע מלאו להן ארבעה חודשים. (החלו ב-19 למרס). ציטוט המקור: They could attack your homes, your offices, your families (who) could become legitimate military targets because you have transformed our offices, headquarters, homes and children into military targets which you say are legitimate.
קודם לכן הפנה קדאפי את איומיו גם כלפי המזרח התיכון, בהתכוונו לאיטליה ולצרפת, בהן הוא רואה מדיניות יותר מזרח תיכוניות ופחות אירופאיות. 'העם הלובי', אמר קדאפי, 'מסוגל יום אחד להעביר את המלחמה לאירופה ולמזרח התיכון'. ציטוט המקור: The Libyan people are capable, one day, of taking the battle to Europe and the Mediterranean.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי לא רק שקדאפי מסוגל לממש איום זה, אלא באם הוא יחליט כי לא נותרה לפניו שום דרך אחרת להמשיך ולהחזיק בשלטון בטריפולי, היא יכול לסגת למדבר הסאהל Sahel, שהיא הרצועה המדברית המפרידה בין צפון אפריקה לסהרה, והמשתרעת מהאוקיינוס האטלנטי עד לים האדום.
משם יכול קדאפי לבצע פעולות טרור כאלה באמצעות שבטים אפריקנים, ביניהם כאלה הקשורים עם ארגון אל קעידה באפריקה al-Qaeda in the Islamic Maghreb –AQIM. המדובר בייחוד בשבטי הטוארג Tuareg. רבים משכירי החרב האפריקנים הנלחמים בכוחות קדאפי היום הם לוחמים של שבטי הטוארג.
המקורות של תיקדבקה  מציינים, כי עד היום ממשיכים ארגון הביון המערביים להטיל איפול על העובדה כי מתכנני ומבצעי פיגועי ההתאבדות בלונדון ברכבות התחתיות ובאוטובוס נוסעים ב-7 יולי 2005, בהם נהרגו 56 איש, ולמעלה מ-700 נפצעו, קבלו את הסיוע הלוגיסטי שלהם ואת חומרי הנפץ, מאנשי אל קעידה שפעלו מתוך שבטי הטוארג .
לקאדפי יש גם ניסיון רב במעורבות ובביצוע פעולות טרור באירופה בשנות ה-70 וה-80, כאשר שתי הפעולות הבולטות ביותר שבהן הוא ושירותי המודיעין שלו היו מעורבים ישירות היו: פיצוץ מטוס פאן-אם Pan Am Flight 103 מעל הכפר הסקוטי לוקורבי בו נהרגו 259 איש, ופיצוץ בר 'לה בל' La Belle discotheque בברלין ב-5 לאפריל 1986, בו נהרגו שני צבא אמריקנים. נוסף לכך צריך להזכיר את ניסיונו הרב של קדאפי באימון אנשי טרור אירופאים ואסיאנים, ביניהם אנשי הבריגאדות האדומות, ארגון הטרור האירי ה-IRA, ובפעולה מבצעית עם סוכנים של שירות ביון החוץ המזרח-גרמני ה-HAV, להם היו רשתות רבות פזורות באירופה. רבים מסוכנים אלה היום מובטלים.
השאלה המרכזית היא האם קדאפי הגיע כבר לנקודה בה הוא עומד לממש את איומו, או המדובר באיום הפחדה ריק מתוכן?
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי מזווית הראייה של קדאפי המדובר באזהרה אחרונה של קדאפי לפני שהוא יפעיל איום זה.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי מדובר היום בסוד גלוי היום בלונדון, פריס, בריסל, מוסקבה, אוסלו, האג ורומא. זה הוא הנושא המדובר ביותר כיום במסדרונות השלטון ובמקומות המפגש המקצועיים הצבאיים והמודיעיניים והחברתיים באירופה. תצמית שיחות אלה היא, כי כוחות נאט''ו ינחיתו תוך השבועיים-שלושה הבאים את המכה הסופית על משטרו וצבאו של קדאפי, מכה אשר במסגרתה כוחות קרקע של נאט''ו, בייחוד צרפתים ובריטים, יונחתו בטריטוריה לובית. בימים האחרונים של התקפה זו יצטרפו אליה כוחות אמריקנים, אשר ינחיתו על קדאפי את המכה הכבדה האחרונה אשר תהרוג אותו, או תאלץ אותו לברוח מטריפולי, ובכך יבוא הקץ לשלטונו.
קדאפי רואה בהודעה-הודאה הצרפתית מהשבוע כי פריס החלה לספק למורדים נשק, את הצעד הראשון בפתיחת התקפה כזו.
למרות הכחשותיו של הנשיא באראק אובמה כי ארה''ב איננה נלחמת בלוב, וכי התפקידים אותם היא ממלאה במלחמה זו הם רק בגדר סיוע מוגבל לכוחות נאט''ו, Obama administration's claim that American forces are playing only a limited support role in the NATO operation, פרסמו ביום ה' 30.6 מקורות אמריקנים, כי מטוסי חיל האוויר והצי האמריקנים מבצעים מאות טיסות מבצעיות, כלומר הפצצות, מעל לוב. ציטוט המקור:U.S. Air Force and Navy aircraft are still flying hundreds of strike missions over Libya.
בשבת 2.7, בניסיון אחרון למנוע התקפה מכרעת של נאט''ו ואת תגובת קדאפי לה, הודיע איחוד מדינות אפריקה כי אנשי קדאפי וראש המורדים ייפתחו בשיחות באדיס-אבבה, בירת אתיופיה, כדי לדון בהעברה מסודרת של השלטון בטריפולי. אולם קדאפי שכבר ניהל שיחות כאלה עם המורדים בתחילת יוני, ואף הגיע אתם להסכם על שביתת נשק, עליו המקורות הצבאיים של דבקה-נט-וויקלי DNW דיווחו בלעדית עוד ב-20 למאי, בגיליון מס' 493, איננו מאמין יותר לאירופאים ולנאט''ו, לאחר שהם התעלמו מההסכם ועודדו את המורדים שלא לקיימו ולהמשיך את המלחמה.
שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון אמר בשבת בספרד, כי איומיו של קדאפי לתקוף את אירופה לא תרתיע את נאט''ו מלהשלים את המשימה המוטלת עליהם בלוב. ציטוט המקור:
The U.S. and Spain say they won't let Moammar Gadhafi's threats of attacks against Europe deter their mission to protect Libyan civilians and force him to leave power. קלינטון הציעה לקדאפי במקום לאיים לפרוש מהשלטון.
כפי שכבר אפשר להיווכח בכל החודשים הארוכים בהם המלחמה בלוב בין קדאפי, המורדים, האמריקנים, ונאט''ו נמשכת ללא הכרעה, וב-12 ליוני במשחק השח הפומבי שקדאפי ערך עם איש העסקים המולטי מיליונר הרוסי קרישאן אילומזינוב Kirsan Ilyumzhinov, שהוא גם ראש הפדרציה העולמית לשח-מט FIDE, כי הוא יודע להפתיע את המתמודדים איתו בצעדים בלתי-צפויים.  השבוע חרג קדאפי ממנהגו והודיע מראש על אופיים של צעדיו הבאים.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות