ארה"ב ורוסיה כופות את הפסקת האש בסוריה על ישראל. צבא רוסי נערך להיכנס לקונטרה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי יחידות של הצבא הרוסי נערכות בימים האחרונים להיכנס לקונטרה ולתפוס עמדות מול גבול סוריה-ישראל באזור רמת הגולן. תפקידן של יחידות אלה יהיה לשמור על הפסקת האש עליה החליטו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב-7.7.
ישראל הודיעה לוושינגטון ולמוסקבה, כי היא מתנגדת להצבתן של היחידות הרוסית האלה מול גבול ישראל, אולם בהתייעצויות שנערכו בימים האחרונים בין קצינים אמריקנים ורוסיים בסוריה המתאמים את המהלכים של הפסקת האש, הוחלט לתת אור ירוק לכניסתם של כוחות רוסיים אלה לקונטרה.
קונטרה נמצאת במרחק של לא יותר מאשר 5 ק"מ מזרחית לישראל ולמוצבי צה"ל ברמת הגולן.
וושינגטון ומוסקבה אישרו את החלטות הקצינים, ובכך למעשה הן כופות על ישראל את הסכם הפסקת האש.
הנימוק העיקרי של האמריקנים ושל הרוסים, הוא שאם באזור קונטרה מול ישראל לא תיושם הפסקת האש, הפסקת האש עליה הוכרז בדרעא Deraa הקרובה לגבול סוריה-ירדן-לא תחזיק מעמד ותתמוטט.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים עוד, כי יש הבדל גדול מאוד ועקרוני בין שני אזורי הפסקת האש בדרעא ובקונטרה.
בהבנות שהושגו בדרעא בין ארצות הברית, רוסיה וירדן ישנו סעיף מפורש האומר כי כוחות צבא איראניים, או פרו איראניים, כולל חיזבאללה שנמצאים בדרעא, ייסוגו מאזור לפחות 40 ק"מ צפונה או מערבה.
כפי שתיקדבקה דיווח כבר ב-12.7, כוחות צבא רוסיים וצ'צ'נים נכנסו כבר לדרעא. ביום א' 16.7, דיווחנו כי בעוד שהכוחות האיראנים נסוגו מדרעא, כוחות חיזבאללה לא נסוגו.
ארצות הברית, רוסיה וירדן, העדיפו להתעלם מהפרת הסכם זו, והטילו על עובדה זאת איפול.
אבל בעוד שוושינגטון ומוסקבה טרחו לקבל את הסכמתה של ירדן לכל הסדרים והבנות אלה, הן התעלמו במכוון מישראל, ביודען את התנגדותה להסכם הפסקת האש.
יתרה מזאת, גם הנשיאים טראמפ, וגם הקצינים האמריקנים והרוסים המתאמים את פעולות הקמת אזורי הפסקת האש התעלמו מדרישות חוזרות ונשנות ישראליות להכניס את הסעיף הנוגע לנסיגת כוחות איראן וחיזבאללה גם בהבנות הקשורות לאזור קונטרה.
במילים אחרות, אין התחייבות אמריקנית  או רוסית להביא להסגת כוחות איראן וחיזבאללה מהאזורים מול רמת הגולן.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע ראש הממשלה נתניהו החליט, ביום א' 16.7 בהיותו בפריס, להכריז על התנגדות ישראל להסכם הפסקת האש.
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ניסה ביום שני 17.7 להרגיע את חששותיה של ישראל. בהתבטאות חסרת תקדים מאת הדיפלומט הרוסי הבכיר ביותר, אמר לברוב, 'כי אני ערב לכך שאנחנו נעשה כל מה שצריך, וגם הצד האמריקני ינהג ככה, להבטיח את האינטרסים הביטחוניים של ישראל, במסגרת הצעדים שינקטו'.
אולם מי שקורא בעיון רב את דבריו של דבריו שר החוץ הרוסי מגלה מיד, שלא רק שהוא לא נסוג מהעמדה הרוסית כי הערבים  לקיום הפסקת האש תהיינה רוסיה, איראן וטוריקה. אלא דבריו נועדו להכשיר את השטח לכניסתם הקרובה של הכוחות הרוסיים לקונטרה, למרות התנגדות ישראל.        

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “ארה"ב ורוסיה כופות את הפסקת האש בסוריה על ישראל. צבא רוסי נערך להיכנס לקונטרה

 • יול 18, 2017 @ 9:06 at 9:06
  Permalink

  לדעתי לא סתם הרוסים התערבו בנעשה בסוריה, ולא סתם הם יכניסו כוחות קרוב לגבולניו. לדעתי התוכנית שלהם לטווח ארוך, היא לא רק לשמור על אסד נשיא סוריה, אלא להחזיר את הגולן הישראלי, אם בהסדר מדיני ואם בכוח הזרוע, לאסד.
  נקווה שאתבדה…

 • יול 18, 2017 @ 14:56 at 14:56
  Permalink

  המפה שלכם של רמת הגולן לא מדוייקת, קו הגבול עם סוריה ממש לא נראה ככה. קשה לקחת את הדיווחים שלכם ברצינות כשאתם מפשלים שוב ושוב במפות ובהגהה של הדיווחים שלכם.

 • יול 19, 2017 @ 22:17 at 22:17
  Permalink

  לפי הרב המקובל חיים שבילי זצ"ל: רוסיה היא גוג, ועתידה לפלוש מסוריה לישראל דרך רמת הגולן.
  "רוסיה" = אותיות "סוריה"!…המאמר נכתב,ב-1949-מעניין. רצ"ב קובץ לקריאה מתוך ספרו,הקטע הרלוונטי ,עמ'-50

 • יול 20, 2017 @ 6:53 at 6:53
  Permalink

  המדיניות ההרסנית של ביבי נושאת פירות

Comments are closed.