ארה"ב, ישראל, וירדן, מעמיקות את השפעתן בדרום סוריה. משטר אסד מגיב בשורה של התקפות ליד גבולות ישראל וירדן

ירדן הכחישה ביום א' 23.2 נמרצות, כי לוחמים סוריים המתאמנים על ידי מדריכים אמריקנים וירדנים בצפון ירדן מוחדרים אח''כ לדרום סוריה כדי להלחם בכוחות צבא אסד.  מקורות מודיעין אמריקנים מדווחים, כי במחנות אימונים ירדניים אלה מתאמנים 250 איש בכל מחזור, וכי 1,000 לוחמים שסיימו את אימוניהם נכנסו כבר לסוריה. העיתון הרשמי הסורי 'תישרין'  כתב כמה פעמים בסוף השבוע, 'כי ירדן משחקת באש'.
הצמרת המדינית והצבאית הישראלית בראשותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, ביקרו באמצע שבוע שעבר ברמת הגולן  (18.2), בתירוץ של  ביקור בבית החולים הצבאי של צה''ל אליו מובאים פצועים סוריים מהמלחמה. אולם למעשה הם השקיפו על העיר קונטרה Quneitra, הנמצאת מול מרכז רמת הגולן. המטרה: לקבל מושג ולהעריך מה משמעות האירועים שמתרחשים בעיר הגבול הקטנה והחצי הרוסה הזו, כ-10,000 תושבים), מתחת לאפה של ישראל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בקונטרה הוקמה המפקדה החדשה של כוח המורדים הסורים, רובם אנשי צבא סוריה החופשית ה-FSA שהתפרק, אשר נתמכים בעיקר על ידי ארצות הברית, ירדן, וישראל.  
האמריקנים באמצעות סוכנות הביון המרכזית ה-CIA מצויים עתה בעיצומו של מאמץ לבנות מחדש את מערך הכוחות הנאמנים להם בתוך סוריה.
שרידי צבא סוריה החופשית ומליציות קטנות שאין להם זיקה לגורמים מוסלמים רדיקאלים יאוגדו תחת כוח צבאי אחד תחת פיקודו של בריגדיר-גנרל עבדול הילה אל באשיר Brig. Gen. Abdul-Illah al-Bashir, אשר ערק ב-2012, מצבאו של אסד. בריגדיר-גנרל אל באשיר,נושא עתה את התואר המפוצץ של ראש המטה הכללי של המועצה הצבאית העליונה של צבא סוריה החופשי, the Chief of Staff of the Supreme Military Council-SMC of the Free Syrian Army.
אחת הסיבות העיקריות לבחירתו לתפקיד, היא היותו של  אל באשיר, בדואי סורי משבט אל נועיים Al Nuaim המפוזר על פני רמת הגולן הסורית ודרום סוריה.  כאשר ערק מצבא סוריה ערקו יחד אתו עוד קבוצה של קצינים סוריים, כולם בני השבט הבדואי. במילים אחרות, הפיקוד של המורדים הסוריים בדרום סוריה מושתת עתה על התושבים המקומיים, ואילו רוב הלוחמים שלהם באים משבט זה.  
אפשר וצריך להניח, כי השאלה האם הקמת המפקדה החדשה של הכוחות הפרו-אמריקנים בדיוק מול מערך המוצבים הישראלים ברמת הגולן, מבטיחה לה מטריה צבאית ישראלית, אשר לא תאפשר התקפת פתע עליה ובוודאי שלא את חיסולה, שמשה כנראה נושא לדיונים בעת ביקור הצמרת הישראלית בשבוע שעבר מול קונטרה, ובדיוניים נוספים בין ארה''ב וישראל.
אולם בינתיים משטר אסד איננו יושב בחיבוק ידיים.
בשבת 15.2, התחולל קרב גדול על גבול ירדן-סוריה, בו נפגעו מורדים סורים רבים. הצבא הסורי שם מארב לקבוצת לוחמים של מורדים הסורים אשר נכנסו מירדן לסוריה לאחר שהתאמנו שם. מקורות צבאיים מזרח תיכוניים מוסרים, כי למורדים הסורים היו אבידות כבדות ורבים מהם ברחו. זה היא איתות סורי לירדן להפסיק להעביר לוחמים לסוריה. 
שבוע לאחר מכן, ביום ו' ושבת 22.2-21, פתח צבא סוריה במתקפה על אזור דרום קונטרה, במטרה לצמצם את  שליטת המורדים בה. הצבא הסורי הצליח לכבוש הכפרים ראסם אל-חור , Rasm al-Hour, ואת ראסם אל-סאד  Rasm al-Sad.
ביום ראשון 23.2, התפוצצה מכונית תופת בעיירה אטמח Atmeh בצפון סוריה על גבול סוריה-עיראק. המכונית התפוצצה ליד בית חולים צבאי של המורדים. לפחות תשעה איש נהרגו. בכך מאותת דמשק, כי שמה לה למטרה את בית החולים המוקמים לאורך גבולותיה, כדי לטפל בפצועי המורדים. אפשר וצריך להניח, כי בישראל נדלקו כמה מנורות אדומות בנושא זה.
במילים אחרות, תוצאות הקרבות על גבול ירדן-סוריה בשבוע שעבר, ובסוף השבוע האחרון מצביעים על כך, כי הדרך להבטיח את הקמתו של אזור חיץ של המורדים בתמיכה אמריקנית-ישראלית- ירדנית, בדרום רמת הגולן עדיין ארוכה.

Print Friendly, PDF & Email