ארה"ב, ישראל וסעודיה איימו בתגובה, וטהרן ביטלה מפגש בסודן של אוניות מלחמה איראניות ופקיסטנית נושאת נשק גרעיני

משבר צבאי בין ארצות הברית, איראן, ישראל, סודן, וסעודיה, בים האדום, נמנע ברגע האחרון בסוף שבוע זה, לאחר שוושינגטון הודיעה לטהרן, כי אם היא תקיים ביום שישי 30.11, מפגש שתוכנן של אוניות מלחמה איראניות, ואוניית מלחמה פקיסטנית בנמל פורט סודן, שיחות הגרעין הישירות בין ארצות הברית ואיראן על עתיד הגרעין לא תפתחנה.
בחרטום ובפורט סודן פשטו כמו אש שמועות, כי אוניית המלחמה הפקיסטנית 'שאשמיר' Shashmir, שהגיעה ביום ה' 29.11 לנמל פורט סודן, נושאת אתה נשק גרעיני, או ציוד הקשור בנשק גרעיני. השמועות האלה התגברו, כאשר נודע כי למחרת היום תגענה לנמל הסודני שתי אוניות מלחמה איראניות, וכי שלוש אוניות מלחמה אלה תקיימנה תרגילים צבאיים.
אם תרגיל צבאי איראני-פקיסטני כזה היה מתקיים, זה היה התרגיל הימי הראשון בים האדום מול חופי סעודיה, ולא רחוק ממצרים וישראל, בו אוניות מלחמה איראניות היו משתתפות במהלך צבאי בו נמצאים נשק, או יכולת גרעינית.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מפגש צבאי כזה של אוניות מלחמה של שתי מדינות מוסלמיות, אחת שיש לה נשק גרעיני, ואחת העומדת על סף פיתוחו של נשק גרעיני, היה  צריך להציג את איראן כמעצמה אזורית בעלת עוצמה צבאית  הבאה לשיחות הישירות על הגרעין עם ארה''ב מתוך עמדת חזקה, ולא מעמדת חולשה. 
השמועות על הימצאות נשק גרעיני על סיפון אוניית המלחמה הפקיסטנית, וכי האוניות המלחמה האיראניות תבואנה במגע עם נשק זה, התפשטו בסודן בצורה נרחבת כזו, עד כי מנהל נמל פורט סודן סחיבה באביקיר Sheiba Mohamed Babikir, פרסם בשבת 1 בדצמבר, הודעה האומרת 'שאין סכנה לחייהם של האזרחים אשר ירצו לבקר באוניות המלחמה , מאחר וכל מערכות הנשק (על האוניות) מאובטחות'. ציטוט המקור: there is no risk to the lives of citizens who want to visit the ships as all weapons will be secured.
מנהל הנמל  לא הסביר או פירט, מדוע אנשים המבקרים על סיפון אוניות מלחמה צריכים לחשוש לחייהם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי גם ריאד וגם ירושלים, הודיעו בסוף השבוע לממשל אובמה, כי הן עשויות לפעול כדי לסכל את מפגש אוניות המלחמה האיראניות ואוניית המלחמה הפקיסטנית בפורט סודן. במקביל הזהירה וושינגטון את טהרן, כי אם היא עדיין מעוניינת להתחיל בשיחות הישירות הגרעיניות שבין שתי המדינות, היא צריכה לבטל את בואן של אוניות המלחמה האיראניות לפורט סודן.
המקורות שלנו מוסרים, כי ברגע האחרון נסוגה טהרן, והחליטה שלא לשלוח את אוניות המלחמה שלה לפורט סודן, כשהיא מודיעה על דחיית הביקור ל-7 בדצמבר, כאשר אוניית המלחמה הפקיסטנית כבר לא תהייה שם.
המקורות בוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי השיחות הישירות בין ארה''ב ואיראן היו צריכות להתחיל בשבת 1 לדצמבר, אולם מאחר וושינגטון לא הייתה בטוחה עד הרגע האחרון באם האוניות האיראניות תגענה לנמל הסודני בים האדום, נראה כי עתה יהיה  צורך לקבוע יום אחר בו השיחות תפתחנה עוד השבוע. 
גם ארה''ב וגם איראן שומרות כסוד כמוס את דבר פתיחת השיחות, אם כי דבריה של  שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, מיום שישי 30.11 היו האיתות הברור ביותר שניתן אי פעם על ידי ממשל הנשיא אובמה, כי ארה''ב עומדת לפתוח במו''מ ישיר עם איראן על תוכניתה הגרעינית.
קלינטון אמרה: 'אנחנו פועלים עם קבוצת G5+1,( חמש המעצמות הגדולות+גרמניה המו''מ עם איראן), ופועלים למען שידעו כי אנו מוכנים למו''מ דו צדדי, אם הם האיראנים יהיו מוכנים לכך'. ציטוט המקור:  We are working on the G5+1 and making our willingness known that we are ready to have a bilateral discussion if they are ever ready to engage.
במילים אחרות, קלינטון הכריזה, כי ארה''ב מוכנה למו''מ ישיר עם איראן.
יום קודם לכן ביום חמישי 29.11, היה זה שגריר ארה''ב בוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, רוברט ווד Robert Wood, אשר תחם את משך הזמן בו יתנהל המו''מ הישיר בין ארה''ב ואיראן על התוכנית הגרעינית. ווד אמר, כי אם המו''מ לא יסתיים עד חודש מרס 2013, ארה''ב  תביא באמצעות את ה-IAEA את  הנושא הגרעיני האיראני בפני מועצת הביטחון.
ווד קבע בדברים אלה את מסגרת הזמן בה יתנהל המשא ומתן הישיר בין וושינגטון וטהרן. החל מ-1 בדצמבר ועד 1 במרס, כלומר שלושה חודשים.
השבועון דבקה-נט-ויקלי DNW, גיליון מס' 567, שיצא לאור ביום שישי 30.11, דיווח בלעדית על השיחות הישירות העומדות להיפתח בין ממשל הנשיא אובמה, ובין הממשל של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות