ארה"ב: ישראל תקפה את מאגרי הטילים הרוסיים ליד לטקיה. האם פוטין ואסד יממשו את איומם להגיב מיד?

חוגים רשמיים אמריקנים אמרו לכלי תקשורת אמריקנים, בשבת 13.7 לפנות בוקר, כי ישראל היא שתקפה ביום שישי 5.7 לפנות בוקר, את מאגרי הנשק של הצבא הסורי בלטקיה.
מאגרי הנשק האלה היו מורכבים משלושה מדורים: מאגר נשק שהוכן בחודשיים האחרונים לקראת ההתקפה הגדולה של צבאות סוריה וחיזבאללה על העיר הגדולה ביותר בסוריה-חלב. רובו של המאגר היה מורכז מנשק רוסי, שהובא ברכבות אוויר וימיות רוסיות אשר ממשיכות לנחות כל יום בשדות תעופה ונמלים סוריים. המאגר השני היה של טילי 'יאחונט' Yakhont נגד אוניות, NATO codename SS-N-26 . בהתקפה הושמדו הטילים והמכ''ם המתקדם הרוסיים. המאגר השלישי היה בבחינת עתודה אסטרטגית של טילים ותחמושת סוריה שנועדו לשעת חירום קיצונית, כמו כזו שהצבא הסורי יצטרך לסגת לאזור העלוואים, או אפילו לתוך לבנון.
אחת העובדות החשובות ביותר במאגרי נשק, הייתה העובדה, כי למרות שמוסקבה ידעה שחלק מהנשק שהיא שולחת יועבר לידי חיזבאללה, היא המשיכה במשלוחי הנשק ואף הגבירה אותם. במילים אחרות, מוסקבה החלה לספק נשק לא רק לצבא הסורי אלא גם לחיזבאללה.
מאחר והמכ''ם הסורי וגם המכ''ם של אוניות המלחמה הרוסיות הניצבות מול סוריה, לא זיהה מטוסים או טילים החודרים לשטח, לא מוסקבה ולא דמשק, יכלו לומר בוודאות מי היו התוקפים ומהיכן הם באו.

ישראל הרשמית וצה''ל שותקים ואינם מוציאים מילה על תקיפה זו. בישראל קיוו, כי הפעם שלא כמו בתקיפה הקודמת, כאשר חיל האוויר הישראלי ביצע תקיפה מסיבית בהר קאסיון ובנמל התעופה של דמשק ב-5 למאי, כאשר הוא משמיד שם את מאגרי הנשק הסוריים-איראניים- חיזבאללה באזור דמשק, מיהרו מקורות אמריקנים למסור, כי ישראל היא זו שביצעה את ההתקפה. הפעם האמריקנים שתקו ולא מיהרו למסור לכלי התקשורת איזה מידע יש בידיהם וכי ישראל היא זו שביצעה את התקיפה. אולם תיקווה זו הייתה כנראה לשווא, וושינגטון, כמו בתקיפות הקודמות, דאגה לפרסם זאת.
עצם העובדה, כי במקביל לפרסום האמריקני על הפעולה הישראלית, שוחח הנשיא אובמה, בשבת 13.7 לפנות בוקר, עם עבדאללה מלך ערב הסעודית על המצב בסוריה, מעלה את החשש, כי יש לצפות לתגובה רוסית או סורית על ההתקפה הישראלי.
כדאי וצריך לזכור כי, בעת פגישת נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, וראש הממשלה בינימין נתניהו בסוצ'י שליד הים השחור ב-14 במאי, החליפו השניים חילופי דברים חריפים ומתוחים. נתניהו אמר לפוטין כי אם רוסיה תשלח מערכות נשק מתקדמות לסוריה כמו טילי יירוט נגד טילים ומטוסים S-300, או טילי יאחונט, ישראל תתקוף אותם. פוטין ענה שאם ישראל תתקוף מערכות נשק אלה, מוסקבה תגיב.
מאז התקיפה בדמשק ב- 5 למאי, חזר ואמר נשיא סוריה בשאר אסד כמה פעמים, וגם בכירים בחיזבאללה ובטהרן, כי אם ישראל תעז לתקוף עוד מטרות בסוריה, דמשק תגיב מיד. אחת התגובות שנשמעו באיומים החוזרים האלה כי סוריה וחיזבאללה יפתחו חזית נוספת מול ישראל ברמת הגולן.
ביום שני השבוע 8.7, הבחינו תצפיות של צה''ל בתזוזות של כוחות חיזבאללה ברמת הגולן מול הגבול הישראלי, וזו הסיבה מדוע באה ההודעה הישראלית יומיים לאחר מכן, ביום ד' , על עיבוי הכוחות של צה''ל באזור.
לכך צריך להוסיף, כי השבוע, ביום ג' 9.7, התפוצצה מכונית תופת ליד 'בניין משרדים' של חיזבאללה ברובע סיר אל-עבד בדרום ביירות. משרדים אלה צמודים למסגד שיעי ולבית ספר טכני שגם הם נפגעו.
לפחות 53 איש נפצעו. חיזבאללה לא רצה להודות בכך אולם במשרדים אלה היו מפקדות מודיעין וקשר של חיזבאללה הקשורות לכוחותיו הנלחמים בסוריה. שום ארגון לא לקח עליו אחריות, דבר שהעלה את מפלס החשד גם בבירות וגם בטהרן, כי ידו של המודיעין הישראלי הייתה מאחורי התנקשות זו.
 

Print Friendly, PDF & Email