ארה"ב: לא נבצע יותר פעולות צבאיות באזורים של משטר אסד. האם רוסיה תגביל בסוריה את פעולות צבאות איראן וחיזבאללה ליד ישראל?

במאמץ לשמור על ההבנות שהושגו לאחרונה בין נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין לגבי סוריה, כאמצעי למנוע התנגשויות בין הצבאות האמריקניים והרוסיים הפועלים בסוריה, אבל יותר מכל דבר אחר כלחץ על מוסקבה לקיים את חלקה בהבנות אלה ולהגביל את פעולותיהם הצבאיות של צבאות איראן, טורקיה, וחיזבאללה בסוריה, בייחוד באזורים הקרובים לגבולות ישראל וירדן,  הודיע, ביום חמישי 28.12 לפנות בוקר, סגן מפקד הקואליציה האמריקנית נגד ISIS, הגנרל הבריטי הגנרל פליקס גדני  Maj. Gen. Felix Gedney, כי כוחות הקואליציה-כלומר בעיקר הכוחות האמריקנים-לא יבצעו יותר פעולות צבאיות באזורים בהם שולט משטר אסד. הגנרל גנדי הדגיש כי מדובר בשטחים הנמצאים מערבה לנהר הפרת.
אבל בדבריו של הגנרל הבריטי היה כלול גם איום.
בתארו את המצב בשטח במזרח סוריה, אמר הגנרל גדני, כי אפשר להבחין בתנועות של לוחמי ISIS הנעים מערבה לעבר שטחים הנמצאים בשליטת צבא סוריה. הגנרל גדני הביא כדוגמא ריכוזים חדשים של לוחמי ISIS ליד הבסיס הצבאי האמריקני באל טנף   al-Tanf הנמצא במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק, והביע ספק ביכולתם של הכוחות הסוריים לטפל באיום החדש הנשקף מ-ISIS. 
הגנרל פליקס ג'אדני  עצר בנקודה זו ולא הוסיף ושאל מדוע הכוחות הרוסיים בסוריה אינם פועלים נגד מטרות טרור אלה, אולם מדבריו היה ברור כי חייבת ליפול החלטה מי יטפל צבאית באיום החדש הזה?  
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כל הדיבורים האלה קשורים גם לגבי המתרחש בימים האחרונים בגבול סוריה-ישראל, שם כוחות של צבא סוריה, חיזבאללה ומיליציה סורית הנתונה לפיקוד קצינים של משמרות המהפכה האיראניים , כבשו את מובלעת בית ג'ינן Beit Jinn הנמצאת מול מוצבי צה"ל בחרמון.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי הכוחות האלה נערכים עתה להמשיך את התקפתם באזור קונטרה הגובל עם רמת הגולן.
ישראל הזהירה בחשאי את ממשל הנשיא טראמפ בימים האחרונים, כי אם תנועת הכוחות הסוריים-אירניים-חיזבאללה תימשך, לא תהייה לה ברירה אלה להגיב צבאית כדי להרחיק אותם מגבולותיה.
עד עתה ההבנה בוושינגטון ובירושלים הייתה, כי תמורת הסכמתו של נשיא ארה"ב טראמפ, שלא לפעול מערבית לנהר הפרת באזורים שבשליטת אסד, נשיא רוסיה פוטין יפעל לשים הגבלות על פעולותיהם הצבאיות של טורקיה, איראן וחיזבאללה, בשטחים בהם משטר אסד שולט.
המקורות של תיקדבקה היו היחידים שדיווחו על הסכמות אלה כבר ביום שישי 22.12, בגיליון מס' 783 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, ובתוכנית הטלוויזיה השבועית של תיקדבקה מ-25.12.
לפי המידע המצוי בידי המקורות שלנו, ההבנות האלה לגבי סוריה סוכמו בין שני הנשיאים ביום חמישי 14.12,  כאשר שני הנשיאים דיברו בטלפון שיחה ארוכה. בשיחה דנו שני הנשיאים באריכות במצב המלחמה בסוריה, כאשר ההחלטה המרכזית שהם קבלו נגעה לשני נושאים:
1. המלחמה במזרח  סוריה נגד ISIS. לגבי אזור זה הוסכם להקים חדר מבצעים רוסי-כורדי  בו ישתתפו לצד הקצינים הרוסיים קצינים של כוחות הנתמכים על ידי ארה"ב, כמו הצבא הדמוקרטי הסורי ה-SDF, והמיליציה הכורדית YPG.  חדר מבצעים זה היה צריך לדאוג להפעלת כוחות שיחסמו את תנועותיהם של לוחמי ISIS מערבה.  
2. תיאום עמדות אמריקניות-רוסיות לגבי פעולותיהן הצבאיות של  איראן, חיזבאללה, וטורקיה, באזורים בהם משטר אסד שולט. כלומר מדובר בפעולות צבאיות לאורך גבולות סוריה, עם טורקיה, ישראל וירדן.
ההבנה בוושינגטון ובירושלים הייתה, כי בעוד ארצות הברית ומוסקבה תזהרנה את נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן שלא להוציא את תכניתו לפלוש לצפון-מערב סוריה ולכבוש את מחוז אידליב Idlib, מוסקבה תזהיר את דמשק, טהרן וביירות, שהיא אוסרת עליהם לפעול צבאית באזורי הגבול הסוריים הסמוכים לגבולות ישראל וירדן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פוטין אמר לטראמפ שמספיק כי מוסקבה תאסור על חיל האוויר הסורי לפעול באזורים אלה, ותבהיר לאיראן ולחיזבאללה כי הם לא יקבלו סיוע אווירי רוסי לפעולות כאלה, כדי שהבנה אמריקנית-רוסית כזו תקוים.
אולם בימים האחרונים התברר כי דמשק, טהרן וביירות עקפו הסכמה זו בין טראמפ פוטין.
בקרבות שהתחוללו במובלעת בית ג'ינן הסורים לא הפעילו חיל האוויר, והרוסים לא הגישו להם סיוע אווירי. מבחינה זו ההישג הצבאי הסורי-איראני-חיזבאללה בכיבוש בית ג'ינן הוא לא רק הישג טקטי נגד ישראל, אלא גם מצב חדש בו סוריה, איראן, וחיזבאללה מראות למוסקבה, כי הם יכולים להשיג ניצחונות במלחמה גם מבלי שהם מקבלים סיוע אווירי רוסי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הימים הקרובים יהיו מכריעים לגבי שלושה נושאים:
1. האם התנועה של לוחמי ISIS ממזרח סוריה למערבה תימשך, או מי יפעל צבאית כדי להפסיקה? 
2. האם צבאות סוריה, איראן וחיזבאללה, ימשיכו להתקדם באזור קונטרה לאורך גבולה של סוריה עם ישראל?
3. האם ההבנות שהושגו בין הנשיאים טראמפ ופוטין יחזיקו מעמד, או שיתמוטטו.   

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “ארה"ב: לא נבצע יותר פעולות צבאיות באזורים של משטר אסד. האם רוסיה תגביל בסוריה את פעולות צבאות איראן וחיזבאללה ליד ישראל?

 • דצמ 28, 2017 @ 13:05 at 13:05
  Permalink

  ACTA NON VERBA

 • דצמ 28, 2017 @ 18:11 at 18:11
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!!
  האויב הכי גדול של ישראל זה טורקיה ולא איראן וחיזבאללה!!!!
  ולכן צריך לאפשר ולתת לאיראן להגיע לגבולות של ישראל וירדן!!!!
  בני הברית של הטורקים הירדנים וסעודיה וכל ההסונים ילחמו נגד השיעים!!!!!!!
  אנחנו צריכים להיות בחוץ!!!!

 • דצמ 31, 2017 @ 10:06 at 10:06
  Permalink

  מנוף הלחץ הגדול ביותר נגד הציר השיעי-רוסי צריך להיות כלכלי, ומכוון נגד רוסיה, ובבסיס דרישתו – הכנסה מחדש של כל הפליטים הסונים. ומדובר על מיליונים, בעיקר מטורקיה וירדן (כלומר כאלו שלא הגיעו לאירופה ועשויים להתנגד לחזרה). הכנסה מחדש של מאסה קריטית כזו תחשוף מחדש את ההתנגדות השיעית, ואת מימדי הטיהור האתני. או אז, יהיה בידי העולם התירוץ המוסרי לאיים צבאית דרך טורקיה-ירדן-ישראל-ארה"ב, בגיבוי סוני ואירופאי כללי, על המחנות הצבאיים השיעים לאורך המדבר הסורי, אשר מהווים ברווזים במטווח למטוסים. איך אומרים בערבית? שוואייה שוואייה.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות