ארה"ב מחדשת את יחסיה המלאים עם דמשק, ומפרה את כל הבטחותיה לישראל בנושא הסורי.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים, ובוושינגטון של תיקדבקה: בירושלים נדהמו לראות ולשמוע כי בימים האחרונים, מסירה ושינגטון בחשאי את המצור המדיני-כלכלי שהיא הטילה על נשיא סוריה באשר אסד וצמרת שלטונו. הסורים הם שוב אורחים מבוקשים במסדרונות הפוליטיים של הבירה האמריקנית. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים כי שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס הודיעה לדמשק, כי בימים הקרובים היא תמנה שגריר אמריקני חדש לדמשק, והוא יגיע לשם בקרוב. כן הסכימה רייס,כי הנציג הסורי שיבוא לוועידת אנאפוליס, ישא נאום על נושא החזרת רמת הגולן לידי סוריה. רייס גם הבטיחה לסורים, כי נושא החזרת רמת הגולן ייכלל במסמך הסיכום של וועידת אנאפוליס.
המקורות שלנו מוסרים, כי הידיעות המוסרות כאילו שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, וראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, לוחצים על ראש הממשלה אהוד אולמרט להסכים לפתוח במגעים ובמו"מ עם סוריה, הם מניפולציה צינית של לשכת ראש הממשלה, שנועדה להסתיר מעיני דעת הקהל הישראלית, כי אהוד אולמרט הסכים ללכת לוועידת אנאפוליס, שתימשך כמה שעות בלבד, למרות שארצות הברית הפרה את הבטחתה לישראל, כי מגעיה עם סוריה יהיו רק בשאלת לבנון.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כל הוויתורים האמריקנים האלה, הביאו להעלאת דרישות נוספות מצד הפלסטינים כתנאי להשתתפותם בוועידת אנאפוליס. יו"ר הרשות אבו מאזן, וראש הצוות הפלסטיני למו"מ עם ישראל אבו עלא, אומרים בגלוי למקורביהם, שאם בשאר אסד, יכול להשיג וויתורים כאלה מצד הפלסטינים, אין שום סיבה שהפלסטינים יסתפקו במה שהם מכנים 'פירורים' מהאמריקנים.
על דרישות אלה דיווחנו בלעדית עוד ב-5 בנובמבר.
דרישות אלה כוללות בין השאר את הנקודות הבאות:
הפלסטינים מוכנים, כי בהצהרה המסכמת של וועידת אנאפוליס ייאמר, כי הרשות הפלסטינית מכירה במדינת ישראל, bאבל הרשות הפלסטינית איננה מוכנה להכיר במדינת ישראל כמדינת העם היהודי . לא תפקידנו לקבוע איזה סוג של מדינה תהייה מדינת ישראל, אמר אבו מאזן לרייס.
הריבונות הפלסטינית על הר-הבית היא מוחלטת, כולל הכותל המערבי. מילוי זכות השיבה של הפלסטינים. לא יהיה וויתור פלסטיני בנושא זה.
הריבונות של המדינה הפלסטינית תהייה מלאה. בנייר העמדה שהפלסטינים הגישו לרייס נאמר, כי הריבונות הפלסטינית תכלול את המרחב האווירי, המרחב האלקטרו-מגנטי, וכל מה שנמצא מתחת לאדמה הפלסטינית. כלומר כל אוצרות הטבע, כולל המים.
המשא ומתן לאחר וועידת אנאפוליס, יסתיים עד אוגוסט 2008, ולא מאוחר מכך.
דרישות פלסטיניות אלה, מאיימות עתה לדחות את הוועידה מנובמבר לדצמבר.
לכן המשלחת הפלסטינית שיצאה השבוע לדמשק, ושכלי התקשורת בישראל הציגו אותה כמשלחת שנועדה לטרפד את וועידת מתנגדי אנאפוליס שעמדה להתכנס כביכול בבירה הסורית, הייתה למעשה משלחת שהוטל עליה, לתאם את עמדות הפלסטינים עם עמדותיה של דמשק מול וושינגטון. בכך החלה החמרה נוספת במעמדה של ישראל בוועידת אנאפוליס.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ראש הממשלה אולמרט, אשר אינו יכול להודות בכך כי המהלך שלו ללכת לאנאפוליס, הביא נגד רצונו, ובניגוד להערכותיו, למפולת מדינית ישראלית כלפי סוריה, ולהתקרבותה של וושינגטון לדמשק, הביאה אות לנסות ולהצדיק את יישור הקו שנכפה עליו על ידי ארצות הברית לגבי דמשק, כאילו הוא בא כתוצאה מלחצים של שר הביטחון לצה"ל.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בצה"ל שוררת תדהמה מהצעדים האמריקנים, בייחוד לאחר שיתוף הפעולה ההדוק שהיה בין האמריקנים, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, ואמ"ן, בנושא תקיפת המתקנים הגרעיניים הסורים בחודש ספטמבר.

Print Friendly, PDF & Email