ארה"ב מחישה לים התיכון ולמפרץ שתי נושאות מטוסים ועשרות מיני צוללות נגד מוקשים ימיים

בעוד נמשך תגבור הכוחות הימיים הרוסיים ושל נאט''ו בים התיכון, מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי ארה''ב החישה לים התיכון את נושאת המטוסים 'אייזנהואר'  USS Dwight D. Eisenhower, וכי ניתנו הוראות לנושאת המטוסים 'סטניס' USS John C. Stennis, לקצר את שהותה בארה''ב, ולהפליג באוגוסט למפרץ הפרסי. פירושן של תנועות ימיות אלה היא, כי עם הגיעה של נושאת המטוסים הצרפתית 'שארל דה-גול' בימים הקרובים לאיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, יתייצבו בחודש אוגוסט מול איראן חמש נושאות מטוסים מערביות, ארבע מהן אמריקניות.
ה'אייזנהואר' הגיעה לים התיכון בשבוע הראשון של יולי, ובהודעות הצי האמריקני צוין במפורש, כי נושאת המטוסים תפעל גם תחת פיקוד הצי השישי האמריקני בים התיכון, וגם תחת הפיקוד של הצי החמישי האמריקני, שהוא הצי הפועל במפרץ הפרסי מול איראן. במפרץ הפרסי נמצאות עתה שתי נושאות מטוסים אמריקניות 'האנטרפרייז' USS Enterprise, ו'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln.
במקביל הודיעו ביום ה' 12.7 גורמים צבאיים אמריקניים, כי ארה''ב מחישה למפרץ הפרסי עשרות של מיני צוללות מדגם 'שועלי הים'  SeaFox submersibles, המסוגלות לפעול נגד מוקשים ימיים. כל צוללת זעירה כזו מצוידת במצלמת טלוויזיה מיוחד, במכשיר סונאר, היכולים לאתר מוקשי ים, ובמטען קטן של חומר נפץ המסוגל להשמידם.
בכך מתגברים האמריקנים את הכוחות במפרץ הפרסי היכולים לפעול  נגד ניסיונות איראנים לסגור את מצרי הרומוז באמצעות פיזור מוקשים ימיים. במפרץ הפרסי נמצאות עכשיו שמונה שולות מוקשים אמריקניות, ובימים האחרונים הגיעה לאזור אוניית המלחמה האמריקנית 'פונס' USS Ponce, שהוכשרה במיוחד להיות בסיס לפעולה של יחידות מיוחדות, מסוקים, וכלי שייט המסוגלים לפעול נגד מוקשים ימיים, ויחידות מרינס איראניות  שינסו לפזר אותם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי תגבור כוחות אלה נערך לאחר  שהמתכננים הצבאיים האמריקנים, בהתייעצות עם מומחים ימיים צרפתים ובריטים, הגיעו למסקנה כי לאיראנים אין מספיק כוחות צבאיים ואמצעים מתקדמים באמצעותם הם יכולים לסגור את מצרי הורמוז בצורה שתפסיק את כל תנועת האוניות, ובייחוד מכליות הנפט, במצרים. כל מה שהאיראנים יכולים לבצע הוא זריעת מוקשים ימיים במצרים, דבר שיכול להקשות על תנועת האוניות ומכליות הנפט.
מקורות צבאיים מערביים שדברו ביום ה' עם תיקדבקה, אמרו, כי ארצות הברית ערוכה עכשיו במפרץ הפרסי, בים האדום, ובים התיכון, לפעול מידית מול כל איום צבאי איראני. 'אם איראן תתחיל לפזר מוקשים ימיים בנתיבי המים הבינלאומיים, היא תמצא מולם כוחות אמריקנים שיפרקו אותם מיד', אמר מקור צבאי מערבי.
עוד אמר המקור, כי אם האיראנים ינסו לטרפד את תנועת מכליות הנפט במצרי הורמוז, לא תהייה לכך השפעה רבה לא על אספקת הנפט לשווקים הבינלאומיים ולא על מחירי הנפט. 'במאגרי הנפט oil storages בעולם', אמר המקור, 'נמצאות עתה כמויות אשר יכולות לספק את כל תצרוכות העולם בנפט במשך ששה חודשים שלמים'.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות