ארה"ב מחישה לכורדיסטן משלוחי נשק מירדן ומישראל

המלחמה בכורדיסטן בין הצבא הכורדי פשמרגה Pesh Merga, לבין אל קעידה ISIS,  התרחבה ביום ב' 11.9, כאשר צבא ארה''ב החל מטיס כמויות גדולות של ציוד צבאי, כולל תחמושת, מירדן ומישראל לאירביל, בירת כורדיסטן.
בירדן נמצאים כ-10,000 אנשי הכוחות המיוחדים ומרינס אמריקנים החונים בצפון ירדן, בבסיס חיל האוויר הירדני 'המלך אל-חוסיין' שבמפראק, Mafraq King Hussein Air Base, ובידיהם מאגרי תחמושת אמריקנים גדולים, אשר במקורם היו מיועדים למורדים הסוריים הנלחמים נגד משטרו של נשיא סוריה בשאר סוריה בשאר אסד. עתה מופנים נשק ותחמושת אלה לעבר אירביל.  מישראל, מטיסה ארה''ב נשק ותחמושת ממחסני החירום האמריקנים הנמצאים בנגב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בסיסי חירום אלה, ובסיסים אמריקנים אחרים בנגב הישראלי, כבר נמצאו בשבועות האחרונים תחת אש של אל קעידה בעיראק ובלבנט ה-ISIS, כאשר הם הופגזו בטילים על ידי כוחות אל קעידה –'אנצר בית אל מקדיס'  Ansar Beit Al-Maqdis, הנמצאים בסיני, ביניהם נמצאים כבר בחצי השנה האחרונה קבוצות לוחמים של ISIS.
המקורות שלנו מוסרים, כי ארה''ב, מצרים, וגם ישראל, הפילו איפול על החזית הזו שנפתחה במבצע 'צוק איתן', לעזרת החמאס מתוך גבול מצרים. משקיפים מערביים שעקבו אחר ההתפתחויות במלחמה אמרו, כי היו ימים בהם שיגורי הטילים של אל קעידה מסיני לעבר הבסיסים האמריקנים והישראליים בנגב, היו 'לא פחות אינטנסיביים' מאשר שיגורי הפלסטינים על יישוביי עוטף עזה.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המהירות בה הפעולה הצבאית האמריקנית המתפתחת בעיראק, בארבעת הימים האחרונים, מהפצצות מוגבלות של חיל האוויר האמריקני על כוחות אל קעידה שהחלו ביום ו' 8.8, ומהתחלת הזרמת הנשק האמריקני לפשמרגה, ביום ב' 11.8, תעמיד את נשיא ארה''ב אובמה לפני  הצורך לקבל החלטה  מהירה לשלוח חיילים אמריקנים לתוך עיראק.
כבר עתה ברור מההיקף המוגבל של ההפצצות האמריקניות, כי אין בידי המודיעין האמריקני 'בנק של מטרות' של אל קעידה בהן הם יכולים לפגוע, וכי המטוסים האמריקנים תוקפים מה שמוגדר 'כמטרות מזדמנות', שמטוסי תצפית, או לווייניים אמריקנים מבחינים בהן.
כדי שלהתקפות האמריקניות יהיה אפקט צבאי,  זקוק חיל האוויר האמריקני ליחידות של כוחות מיוחדים אמריקנים הנמצאים בשטח, ואשר יכולים להעביר את המידע המדויק על נוכחות ותנועות כוחות ISIS בשטח, כאשר הם 'מסמנים' את המטרות למטוסים באמצעות צייני לייזר laser designators, מיוחדים.
נקודת חולשה נוספת של הפעולה האווירית האמריקנית בעיראק, היא המספר הקטן של מטוסי קרב-הפצצה שחיל האוויר האמריקני  מפעיל בעיראק. 
נושאת המטוסים האמריקנית 'גורג בוש' USS George HW Bush, הנמצאת במפרץ הפרסי, ממנה המטוסים ממריאים, נושאת אתה כ-70 מטוסים מבצעיים. כמות זו של מטוסים איננה מספיקה כדי לפעול נגד השטחים הנרחבים בהם כוחות ISIS נמצאים בעיראק.
חולשה אחרת של ההתקפות האוויריות האמריקניות, היא המגבלה המוטלת עליהן, שלא לתקוף מטרות של ה-ISIS בסוריה.
מאחר והגבול המשותף בין צפון עיראק-כורדיסטן, שאורכו הוא למעלה מ-600 ק''מ, ובו כוחות אל קעידה שולטים במרבית קטעיו, היה תמיד נחשב בעייתי מבחינה צבאית, גם כאשר צבא ארצות הברית נלחם נגד אל קעידה בעיראק בשנים 2003 עד 2007, נפתחה לפני אל קעידה האפשרות שלא להחזיק כוחות גדולים בתוך כורדיסטן,  כאשר הם נסוגים במהירות לתוך טריטוריה סורית.
בעיה נוספת בפניה עומדים האמריקנים, היא החלטתו של הנשיא אובמה להתרכז במציאת פתרון פוליטי למלחמה בעיראק במקום למצוא לה פתרון צבאי.
המהלך האמריקני להביא להדחתו של ראש ממשלת נורי אל-מליקי, ולמינוי ראש ממשלה חדש בבגדאד, שיהיה מקובל על הסונים והכורדים העיראקיים, לא יפתור את בעיית חוסר היכולות של צבא עיראק, ושל הצבא הכורדי- הפשמרגה Pesh Merga להתמודד עם ISIS. בעיות אלה יכולות להיפתר רק בעוד שנתיים עד ארבע שנים,  כאשר צבאות אלה יאומנו וייבנו מחדש מסגרות מבצעיות חדשות, כולל חיל אוויר.     
ממשל אובמה עומד גם בפני הבעיה של מותם של כמה אזרחים אמריקנים, אשר נלחמים לצד ISIS בהפצצות האמריקניות בעיראק. ההערכות המודיעיניות מדברות על פחות כ-200 אזרחים אמריקנים כאלה הנלחמים כיום בכורדיסטן ובמערב עיראק. 
אל קעידה ISIS, אף פעם איננה מפרסמת פרטים ומספרים על אבדותיה, אולם ביום א' 10.8, החלו להופיע ברשתות החברתיות האיומים הבאים: 'זהו מסר לכל האזרחים האמריקנים. אתם המטרה של כל מוסלמי בעולם.' ‘This is a message for every American citizen.'  'You are the target of every Muslim in the world wherever you are’.
'אל קעידה מוכן לערוף את ראשיהם של בני הכלבים האמריקנים-בואו מהר'.  
ISIS is 'ready to cut your heads Dear Americans O sons of bitches.' ' Come quickly.' במילים אחרות, אל קעידה נערכת להגיב על ההתקפות האמריקניות נגדה ועל מותם של אזרחים אמריקנים בהתקפות אלה.
הסמיכות של אירועי המלחמה האמריקנית בעיראק באוגוסט,ליום השנה 13 של התקפת אל קעידה ב-11 לספטמבר ב-2001 על ניו יורק וושינגטון, מעוררים דאגה עמוקה בממשל ובקרב גורמי המודיעין ולוחמת הטרור האמריקנית.  

 

Print Friendly, PDF & Email