ארה"ב מחריפה את הטון שלה מול איראן וסוריה. בסוריה יש מחנות אימונים של אל קעידה. הכור הגרעיני יכול היה לייצר פצצה 1 או 2 בשנה.

תיקדבקה: ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA מייקל היידן Michael Hayden ביום ג' 29.4: הכור הגרעיני הסורי יכול היה לייצר מספיק חומר גרעיני עבור כלי נשק 1 או 2 בשנה. כאשר הכור הושמד, הוא היה מספר שבועות או חודשים ספורים בלבד מהשלמתו, והפיכתו לכור פעיל. שגריר ארה"ב באו"ם: בסוריה ישנם מחנות אימונים של אל קעידה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: צריך לשים לב לכך כי ראש סוכנות הביון המרכזית, השתמש בדבריו במסיבת עיתונאים שערך בוושינגטון במושג weapon, כלומר 'כלי נשק', ולא 'פצצה גרעינית' או 'פצצת פלוטוניום'.
המקורות שלנו מוסרים כי זו היא הוכחה נוספת לכך, כי ארצות הברית וישראל הגיעו למסקנה כי סוריה עמדה לייצר בכור פצצות רדיואקטיביות מלוכלכות, לשימוש עצמי, או למסירתן לידי ארגוני טרור, שיפעילו אותן נגד ישראל, או במקרה של החלטה איראנית נגד מטרות אחרות, כולל אלה של ארצות הברית. זו הסיבה מדוע גם דוברים ישראליים, והאחרון שבהם היה מפקד חיל האוויר האלוף אליעזר שקדי בראיון לרשת CBS, אמר כי מה שאיראן עושה, הוא מסוכן לא רק לישראל אלא לעולם כולו.
ראש סוכנות הביון היידן גם הדגיש, כי הכור בסוריה היה מקביל בגודלו ובטכנולוגיה שלו לכור הצפון קוריאני ביונגביון,בכך חזר ואישר היידן את שיתוף הפעולה הגרעיני הסורי-צפון קוריאני, ואת העובדה כי צפון קוריאה היא שבנתה את הכור עבור הסורים. בכך הגביר היידן את הלחץ על צפון קוריאה, להודות בשיחות הגרעיניות המתנהלות בינה ובין ארצות הברית, כי היא הייתה מעורבת בבניית הכור בסוריה, דבר שוושינגטון לוחצת עליה לעשות. כמו כן לוחצים האמריקנים על המשטר בפיונגיאנג לתת להם ערבויות בכתב כי לא יחזרו עוד פעם על הפרשה הסורית, כלומר יספקו טכנולוגיה גרעינית למדינה אחרת.
ארצות הברית פתחה ביום ב' 28.4, חזית נוספת נגד איראן וסוריה, כאשר שגריר ארה"ב באו"ם זלאמי חאלילזאד, האשים בדיון במועצת הביטחון את שתי המדינות בערעור המצב בעיראק, עד כדי יצירת הסכנה שעיראק תאבד את עצמאותה. בדברו על איראן אמר השגריר כי 'גדודי אל קודס' של משמרות המהפכה האיראנים מספקים נשק ואימונים למליציות השונות בעיראק הנלחמות נגד האמריקנים וממשלת בגדאד. לגבי סוריה אמר השגריר, כי דמשק ממשיכה לאפשר ללוחמים להיכנס לעיראק, וארה"ב יודעת כי בסוריה ישנם מתקנים פעילים של אל קעידה. משקיפים באו"ם ציינו כי דבריו של חאלילזאד, היו חריפים במיוחד, ואין ספק כי וושינגטון הגביה את רף האזהרות והאיום הצבאי שלה כלפי טהרן ודמשק. האשמה אמריקנית גלויה המאשימה את סוריה במשלוח מתאבדים לתוך עיראק, ובמתן רשות לאל קעידה לנהל מחנות אימונים על אדמה סורית, פותחת את הדרך לפעולות תגמול צבאיות אמריקניות, אמרו המשקיפים.

Print Friendly, PDF & Email